DOLNÍ YOSEMITSKÝ VODOPÁD (LOWER YOSEMITE FALLS)

Vzdálenost: 800 m tam i zpět ze začátku stezky, 2,4 km tam i zpět z Yosemite Village.

Nadmořská výška na začátku stezky: 1347 metrů.

Převýšení: Velice malé.

Dolní Yosemitský vodopád

Proč se jít podívat na Yosemitské vodopády? Jedná se o tak vysoký vodopád, že si voda při svém spádu musí dvakrát „odpočinout.“ Výška vodopádu je 739 metrů, což z něj činí nejvyšší vodopád v Severní Americe a pátý nejvyšší vodopád v celé sluneční soustavě :-). Desetkrát vyšší než Niagarské vodopády a takřka dvakrát vyšší než Empire State Building. Vodopád má výšku cca 200 patrové budovy. Dolní Yosemitský vodopád, který na této túře uvidíte zblízka, je nejkratší částí vodopádů, nicméně i tak má 98 metrů.

Délka túry: 15-60 minut.

Scenérie: Túra nabízí scenérii „sendviče“ – na začátku a na konci budete mít dramatický výhled na vodopády. Uprostřed ale budete muset ujít zhruba 400 metrů skrze lesy, takže se v této části výhledem příliš nepokocháte.

Nejlepší čas návštěvy: Na jaře, když proudy padající vody doslova řvou a vytvořený vánek vám odfoukne klobouk.

Množství návštěvníků: Na tomto místě nebudete mít mnoho možností trávit tiché momenty s přírodou. Úžasná podívaná, kterou Yosemitské vodopády nabízejí, totiž přitahuje návštěvníky ze všech světových stran.

Obtížnost túry: Jednoduchá. Jedná se o velmi jednoduchý výstup, a tak neváhejte a vyražte!

Parkování: Zkuste parkování kolem Yosemite Village, podél , nebo prakticky kdekoliv, kde to bude možné. Největší parkoviště jsou v Yosemite Village a Curry Village, takže pravděpodobně zakotvíte tam. Procházka Yosemitským údolím určitě není na škodu.

Nejbližší toalety: Na začátku stezky.

Nejbližší občerstvení: Yosemite Village, zhruba 800 m daleko.

Jak se tam dostat: Od Yosemite Village jděte zhruba 800 metrů směrem na západ k začátku stezky. Vodopády jsou vidět z velké části údolí, takže jejich nalezení by nemělo představovat problém. Bezplatné autobusy, které pokrývají většinu východní části údolí zastavují u začátku stezky (zastávka č. 6). Celá trasa je zpěvněná.

Zde si můžete stáhnout mapu autobusové dopravy po parku, která je zdarma.

Cesta k dolnímu Yosemity vodopádu

YOSEMITSKÁ MĚSÍČNÍ DUHA

Je všeobecně známo, že nad mnoha vodopády v údolí se během dne objevují duhy, nicméně jen málo lidí ví, že během období maximálního svitu, poskytuje měsíční záře dostatek světla k tomu, aby v noci nad Dolním Yosemitským vodopádem vznikaly tzv. měsíční duhy. Steven Bumgardner, autor publikace Yosemite Nature Notes, vytvořil tento úžasný krátký film o tomto fenoménu:


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button