DOLNÍ YOSEMITSKÝ VODOPÁD (LOWER YOSEMITE FALLS)

Vzdálenost: 800 m tam i zpět ze začátku stezky, 2,4 km tam i zpět z Yosemite Village.

Nadmořská výška na začátku stezky: 1347 metrů.

Převýšení: Velice malé.

Dolní Yosemitský vodopád

Proč se jít podívat na Yosemitské vodopády? Jedná se o tak vysoký vodopád, že si voda při svém spádu musí dvakrát „odpočinout.“ Výška vodopádu je 739 metrů, což z něj činí nejvyšší vodopád v Severní Americe a pátý nejvyšší vodopád v celé sluneční soustavě :-). Desetkrát vyšší než Niagarské vodopády a takřka dvakrát vyšší než Empire State Building. Vodopád má výšku cca 200 patrové budovy. Dolní Yosemitský vodopád, který na této túře uvidíte zblízka, je nejkratší částí vodopádů, nicméně i tak má 98 metrů.

Délka túry: 15-60 minut.

Scenérie: Túra nabízí scenérii „sendviče“ – na začátku a na konci budete mít dramatický výhled na vodopády. Uprostřed ale budete muset ujít zhruba 400 metrů skrze lesy, takže se v této části výhledem příliš nepokocháte.

Nejlepší čas návštěvy: Na jaře, když proudy padající vody doslova řvou a vytvořený vánek vám odfoukne klobouk.

Množství návštěvníků: Na tomto místě nebudete mít mnoho možností trávit tiché momenty s přírodou. Úžasná podívaná, kterou Yosemitské vodopády nabízejí, totiž přitahuje návštěvníky ze všech světových stran.

Obtížnost túry: Jednoduchá. Jedná se o velmi jednoduchý výstup, a tak neváhejte a vyražte!

Parkování: Zkuste parkování kolem Yosemite Village, podél , nebo prakticky kdekoliv, kde to bude možné. Největší parkoviště jsou v Yosemite Village a Curry Village, takže pravděpodobně zakotvíte tam. Procházka Yosemitským údolím určitě není na škodu.

Nejbližší toalety: Na začátku stezky.

Nejbližší občerstvení: Yosemite Village, zhruba 800 m daleko.

Jak se tam dostat: Od Yosemite Village jděte zhruba 800 metrů směrem na západ k začátku stezky. Vodopády jsou vidět z velké části údolí, takže jejich nalezení by nemělo představovat problém. Bezplatné autobusy, které pokrývají většinu východní části údolí zastavují u začátku stezky (zastávka č. 6). Celá trasa je zpěvněná.

Zde si můžete stáhnout mapu autobusové dopravy po parku, která je zdarma.

Cesta k dolnímu Yosemity vodopádu

YOSEMITSKÁ MĚSÍČNÍ DUHA

Je všeobecně známo, že nad mnoha vodopády v údolí se během dne objevují duhy, nicméně jen málo lidí ví, že během období maximálního svitu, poskytuje měsíční záře dostatek světla k tomu, aby v noci nad Dolním Yosemitským vodopádem vznikaly tzv. měsíční duhy. Steven Bumgardner, autor publikace Yosemite Nature Notes, vytvořil tento úžasný krátký film o tomto fenoménu:

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa