Brooklyn Bridge – Most, který navždy změnil historii mostů

Ačkoliv jsou takto dlouhé mosty, Brooklyn Bridge má na délku 1 834 metrů, v dnešní době již relativně běžně k vidění, tak v době výstavby Brooklynského mostu šlo o naprostý unikát. Konkrétně stavební práce na tomto mostu, jež se za svou více než stoletou historii už stal neodmyslitelnou součástí New Yorku, probíhaly mezi lety 1869 a 1883. Není tedy asi žádným překvapením, že Brooklynský most byl v té době vůbec nejdelším visutým mostem na celém světě! Z mostu uvidíte v dálce i další monument města, kterým je Socha Svobody. Samotný most najdete na řece East River – mapa zde.

Procházka na mostu Brooklyn Bridge
Procházka na mostu Brooklyn Bridge

Nemusíte být navíc zrovna fanoušky technologie a stavitelství, abyste dokázali ocenit preciznost tohoto mostu. Jeho nepřehlédnutelnou dominantu tvoří pletená ocelová lana. Ta byla právě novinka, jež byla naprostým přelomem v technologii výstavby mostů. Na pohled kouzelný je Brooklyn Bridge obzvláště v noci, kdy se na něm rozsvěcuje instalace stovky zářících světýlek. Pro romantiky je zas jak dělané strávené Silvestru na tomto mostě, neboť ten naskýtá dokonalý výhled na největší ohňostroje v New York City. 

Brooklyn Bridge – unikátní pohled na New York 

Když už se tu zmiňujeme o výhledu, tak z tohoto 85 metrů vysokého mostu je do okolí vidět opravdu dobře a daleko. Konkrétně dohlédnete všude od mrakodrapů tyčících se na Manhattanu až po lodě mířící na Staten Island. Tento most je ideálním dopravním uzlem v případě, kdy si v New Yorku půjčíte kolo, neboť přes něj vede cyklostezka. Stejně tak je tu i prostor pro chodce a šestiproudá vozovka. To nicméně dává tušit, že tento most není zrovna nejklidnějším místem ve městě. Potkat na mostě můžete i řadu zajímavých umělců. 

Brooklyn Bridge v New Yorku
Brooklyn Bridge v New Yorku

Za klidem můžete nicméně vyrazit po obou koncích Brooklynského mostu. Na jednom z nich na vás čeká klidný park s majestátní fontánou obklopenou pěstěnými stromy a květinovými záhony. Na straně druhé, tedy té směřující do Brooklynu, zas máte možnost ochutnat ty nejlepší burgery ve městě v Shake Shack. Novinkou od roku 2010 je pak Brooklyn Bridge Park složený z mol a zelení obsypaných chodníčků, který je oázou klidu uprostřed města. I když slovo “klid” je v New Yorku hodně odvážný pojem.


Výhled z mostu Brooklyn Bridge
Výhled z mostu Brooklyn Bridge

Tip pro vás

Procházku po mostu si naplánujte na sklonku dne. S přicházejícím večerem se rozsvicují mrakodrapy na Manhattanu a vám se tak nabídne úžasný pohled.

Z mostu sejděte do Brooklyn Bridge Parku a zamiřte na místo zvané New York Skyline Lookout (mapa zde). Zde si najděte lavičku a počkejte na západ slunce.

Výhled na mrakodrapy na Manhattanu
Výhled na mrakodrapy
Panorama New Yorku
Osvětlený most Brooklyn Bridge


Signal Radio
Další článkyStanda Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 10 000 fanoušků
Back to top button