Brooklyn Bridge – Most, který navždy změnil historii mostů

Ačkoliv jsou takto dlouhé mosty, Brooklyn Bridge má na délku 1 834 metrů, v dnešní době již relativně běžně k vidění, tak v době výstavby Brooklynského mostu šlo o naprostý unikát. Konkrétně stavební práce na tomto mostu, jež se za svou více než stoletou historii už stal neodmyslitelnou součástí New Yorku, probíhaly mezi lety 1869 a 1883. Není tedy asi žádným překvapením, že Brooklynský most byl v té době vůbec nejdelším visutým mostem na celém světě! Z mostu uvidíte v dálce i další monument města, kterým je Socha Svobody. Samotný most najdete na řece East River – mapa zde.

Procházka na mostu Brooklyn Bridge
Procházka na mostu Brooklyn Bridge

Nemusíte být navíc zrovna fanoušky technologie a stavitelství, abyste dokázali ocenit preciznost tohoto mostu. Jeho nepřehlédnutelnou dominantu tvoří pletená ocelová lana. Ta byla právě novinka, jež byla naprostým přelomem v technologii výstavby mostů. Na pohled kouzelný je Brooklyn Bridge obzvláště v noci, kdy se na něm rozsvěcuje instalace stovky zářících světýlek. Pro romantiky je zas jak dělané strávené Silvestru na tomto mostě, neboť ten naskýtá dokonalý výhled na největší ohňostroje v New York City. 

Brooklyn Bridge – unikátní pohled na New York 

Když už se tu zmiňujeme o výhledu, tak z tohoto 85 metrů vysokého mostu je do okolí vidět opravdu dobře a daleko. Konkrétně dohlédnete všude od mrakodrapů tyčících se na Manhattanu až po lodě mířící na Staten Island. Tento most je ideálním dopravním uzlem v případě, kdy si v New Yorku půjčíte kolo, neboť přes něj vede cyklostezka. Stejně tak je tu i prostor pro chodce a šestiproudá vozovka. To nicméně dává tušit, že tento most není zrovna nejklidnějším místem ve městě. Potkat na mostě můžete i řadu zajímavých umělců. 

Brooklyn Bridge v New Yorku
Brooklyn Bridge v New Yorku

Za klidem můžete nicméně vyrazit po obou koncích Brooklynského mostu. Na jednom z nich na vás čeká klidný park s majestátní fontánou obklopenou pěstěnými stromy a květinovými záhony. Na straně druhé, tedy té směřující do Brooklynu, zas máte možnost ochutnat ty nejlepší burgery ve městě v Shake Shack. Novinkou od roku 2010 je pak Brooklyn Bridge Park složený z mol a zelení obsypaných chodníčků, který je oázou klidu uprostřed města. I když slovo “klid” je v New Yorku hodně odvážný pojem.

Výhled z mostu Brooklyn Bridge
Výhled z mostu Brooklyn Bridge

Tip pro vás

Procházku po mostu si naplánujte na sklonku dne. S přicházejícím večerem se rozsvicují mrakodrapy na Manhattanu a vám se tak nabídne úžasný pohled.

Z mostu sejděte do Brooklyn Bridge Parku a zamiřte na místo zvané New York Skyline Lookout (mapa zde). Zde si najděte lavičku a počkejte na západ slunce.

Výhled na mrakodrapy na Manhattanu
Výhled na mrakodrapy
Panorama New Yorku
Osvětlený most Brooklyn Bridge

Co najdete zajímavého v okolí Brooklyn Bridge

V okolí Brooklyn Bridge je mnoho zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Některé z nich jsou:

  1. Brooklyn Heights: Toto historické čtvrť je nejstarší částí Brooklyn a nabízí úchvatné výhledy na Manhattan a East River. V této čtvrti najdete krásné domy s bohatou historií, nezávislé obchody a restaurace.
  2. Brooklyn Bridge Park: Park se nachází pod mostem a nabízí návštěvníkům možnost relaxace u řeky s panoramatickými výhledy na Manhattan. V parku najdete mnoho aktivit, jako jsou cyklostezky, sportovní hřiště a hřiště pro děti.
  3. South Street Seaport: Tato historická část Manhattanu, která se nachází v blízkosti Brooklyn Bridge, nabízí návštěvníkům možnost prozkoumat historii lodní dopravy v New Yorku. Zde najdete několik muzeí, galerií a trh s potravinami.
  4. One World Trade Center: Tento mrakodrap se nachází na jižním konci Manhattanu a nabízí úžasné výhledy na celé město. Na vrcholu budovy se nachází vyhlídková plošina s panoramatickým výhledem na New York.
  5. Socha Svobody je nejslavnějším symbolem New Yorku a stojí na Liberty Island v East River. Lze se tam dostat trajektem z Manhattanu nebo Brooklyn Bridge Park.

Brookly Heights

Brooklyn Heights (mapa zde) je historická čtvrť v Brooklynu, která se nachází přímo pod Brooklyn Bridge. Tato čtvrť se považuje za jednu z nejkrásnějších a nejcharakterističtějších v New Yorku, a to díky zachovalému historickému charakteru domů, úzkým uličkám a nádherným výhledům na Manhattan.

V Brooklyn Heights najdete mnoho historických domů, které jsou považovány za národní památky, a to díky jejich zachovalé architektuře z 19. století. V této čtvrti se nachází mnoho domů s řadovou zástavbou, některé jsou však větší a mají více než jedno patro. Mezi nejznámější a nejkrásnější patří například Plymouth Church, kde se v minulosti konaly slavné řeči Abrahama Lincolna.

Brooklyn Heights je také známý svými nezávislými obchody, kavárnami, restauracemi a butiky. Tato čtvrť nabízí jedinečnou atmosféru, která se liší od hektického centra města. Zde najdete klidné ulice s množstvím zeleně a parků, kde se můžete uvolnit a užít si pohodu.

Jedním z nejvýznamnějších parků v Brooklyn Heights je Brooklyn Heights Promenade, který nabízí nádherné výhledy na Manhattan a East River. Tento park je oblíbeným místem pro procházky a relaxaci, a také slouží jako ideální místo pro fotografování.

Brooklyn Bridge Park

Brooklyn Bridge Park (mapa zde) je oblíbený park v Brooklynu, který se rozkládá na více než 30 hektarech podél řeky East River. Nachází se pod mostem Brooklyn Bridge a nabízí nádherné výhledy na Manhattan.

Park byl otevřen v roce 2010 a rychle se stal jedním z nejoblíbenějších míst v New Yorku pro místní obyvatele i turisty. Nabízí mnoho aktivit pro návštěvníky, jako jsou cyklostezky, sportovní hřiště, venkovní divadlo, hřiště pro děti a mnoho dalšího.

Jedním z nejvýraznějších prvků v parku je “Pier 1“, který nabízí nádherné výhledy na East River a Manhattan. V Pier 1 najdete promenády, zahrady, fontány, venkovní posilovnu a piknikové oblasti.

Dalším významným místem v parku je “Pier 2“, kde se nachází sportovní hřiště pro basketbal, volejbal, tenis a hokej. K dispozici jsou také půjčovny kajaků a lodí, které umožňují návštěvníkům prozkoumat řeku a okolí parku.

Park nabízí také mnoho kulturních akcí a programů, jako jsou koncerty, festivaly, filmové projekce a workshopy. Mezi nejvýznamnější akce patří třeba “Movies with a View”, kde se promítají filmy pod širým nebem s nádherným výhledem na Manhattan.

South Street Seaport

South Street Seaport (mapa zde) je historická oblast na dolním Manhattanu v New Yorku, která se nachází u přístavu East River. Tato oblast je známá pro své nádherné uličky s kamennými domy, které se zachovaly z 19. století.

V minulosti to bylo centrum obchodu s loděmi a přístavem v New Yorku, kde se obchodovalo s rybami, kůžemi a dalšími komoditami. Dnes je South Street Seaport oblíbenou turistickou atrakcí a nabízí mnoho zajímavostí.

Jednou z nejvýznamnějších atrakcí v South Street Seaport je Muzeum South Street Seaport, které je věnováno historii přístavu a námořnímu průmyslu. Muzeum obsahuje sbírku historických lodí, nástrojů a artefaktů, které ilustrují historii této oblasti.

Další zajímavou atrakcí v South Street Seaport je Fulton Street Market, kde můžete ochutnat tradiční newyorské jídlo jako jsou hot dogy nebo lobster rolls. V okolí se nachází mnoho tradičních hospůdek a barů, které nabízejí návštěvníkům autentickou newyorskou atmosféru.

Pro milovníky nákupů je zde mnoho obchodů s oblečením, doplňky a suvenýry. Zvláště populární jsou obchody s námořnickou tématikou a obchody se suvenýry, které nabízejí originální dárky.

Na konci přístavu se nachází Pier 17, který je moderním komplexem s nákupními centry, restauracemi a venkovními terasami. Tento komplex nabízí úchvatné výhledy na East River a Manhattan a je ideálním místem pro večerní zábavu.Další články
Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button