Brooklyn Bridge – Most, který navždy změnil historii mostů

Ačkoliv jsou takto dlouhé mosty, Brooklyn Bridge má na délku 1 834 metrů, v dnešní době již relativně běžně k vidění, tak v době výstavby Brooklynského mostu šlo o naprostý unikát. Konkrétně stavební práce na tomto mostu, jež se za svou více než stoletou historii už stal neodmyslitelnou součástí New Yorku, probíhaly mezi lety 1869 a 1883. Není tedy asi žádným překvapením, že Brooklynský most byl v té době vůbec nejdelším visutým mostem na celém světě! Z mostu uvidíte v dálce i další monument města, kterým je Socha Svobody. Samotný most najdete na řece East River – mapa zde.

Procházka na mostu Brooklyn Bridge
Procházka na mostu Brooklyn Bridge

Nemusíte být navíc zrovna fanoušky technologie a stavitelství, abyste dokázali ocenit preciznost tohoto mostu. Jeho nepřehlédnutelnou dominantu tvoří pletená ocelová lana. Ta byla právě novinka, jež byla naprostým přelomem v technologii výstavby mostů. Na pohled kouzelný je Brooklyn Bridge obzvláště v noci, kdy se na něm rozsvěcuje instalace stovky zářících světýlek. Pro romantiky je zas jak dělané strávené Silvestru na tomto mostě, neboť ten naskýtá dokonalý výhled na největší ohňostroje v New York City. 

Brooklyn Bridge – unikátní pohled na New York 

Když už se tu zmiňujeme o výhledu, tak z tohoto 85 metrů vysokého mostu je do okolí vidět opravdu dobře a daleko. Konkrétně dohlédnete všude od mrakodrapů tyčících se na Manhattanu až po lodě mířící na Staten Island. Tento most je ideálním dopravním uzlem v případě, kdy si v New Yorku půjčíte kolo, neboť přes něj vede cyklostezka. Stejně tak je tu i prostor pro chodce a šestiproudá vozovka. To nicméně dává tušit, že tento most není zrovna nejklidnějším místem ve městě. Potkat na mostě můžete i řadu zajímavých umělců. 

Brooklyn Bridge v New Yorku
Brooklyn Bridge v New Yorku

Za klidem můžete nicméně vyrazit po obou koncích Brooklynského mostu. Na jednom z nich na vás čeká klidný park s majestátní fontánou obklopenou pěstěnými stromy a květinovými záhony. Na straně druhé, tedy té směřující do Brooklynu, zas máte možnost ochutnat ty nejlepší burgery ve městě v Shake Shack. Novinkou od roku 2010 je pak Brooklyn Bridge Park složený z mol a zelení obsypaných chodníčků, který je oázou klidu uprostřed města. I když slovo “klid” je v New Yorku hodně odvážný pojem.

Výhled z mostu Brooklyn Bridge
Výhled z mostu Brooklyn Bridge

Tip pro vás

Procházku po mostu si naplánujte na sklonku dne. S přicházejícím večerem se rozsvicují mrakodrapy na Manhattanu a vám se tak nabídne úžasný pohled.

Z mostu sejděte do Brooklyn Bridge Parku a zamiřte na místo zvané New York Skyline Lookout (mapa zde). Zde si najděte lavičku a počkejte na západ slunce.

Výhled na mrakodrapy na Manhattanu
Výhled na mrakodrapy
Panorama New Yorku
Osvětlený most Brooklyn Bridge

Další článkyStanda Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 10 000 fanoušků
Back to top button