Brooklyn Bridge – Most, který navždy změnil historii mostů

Ačkoliv jsou takto dlouhé mosty, Brooklyn Bridge má na délku 1 834 metrů, v dnešní době již relativně běžně k vidění, tak v době výstavby Brooklynského mostu šlo o naprostý unikát. Konkrétně stavební práce na tomto mostu, jež se za svou více než stoletou historii už stal neodmyslitelnou součástí Manhattanu, probíhaly mezi lety 1869 a 1883. 

Není tedy asi žádným překvapením, že Brooklynský most byl v té době vůbec nejdelším visutým mostem na celém světě! Z mostu uvidíte v dálce i další monument města, kterým je Socha Svobody (Statue of Liberty). Samotný most najdete na řece East River – mapa zde.

Procházka na mostu Brooklyn Bridge
Procházka na mostu Brooklyn Bridge

Nemusíte být navíc zrovna fanoušky technologie a stavitelství, abyste dokázali ocenit preciznost tohoto mostu. Jeho nepřehlédnutelnou dominantu tvoří pletená ocelová lana. Ta byla právě novinka, jež byla naprostým přelomem v technologii výstavby mostů. Na pohled kouzelný je Brooklyn Bridge obzvláště v noci, kdy se na něm rozsvěcuje instalace stovky zářících světýlek. Pro romantiky je zas jak dělané strávené Silvestru na tomto mostě, neboť ten naskýtá dokonalý výhled na největší ohňostroje v New York City. 

Brooklyn Bridge – unikátní pohled na New York 

Když už se tu zmiňujeme o výhledu, tak z tohoto 85 metrů vysokého mostu je do okolí vidět opravdu dobře a daleko. Konkrétně dohlédnete všude od mrakodrapů tyčících se na Manhattanu až po lodě mířící na Liberty Island či Staten Island. 

Tento most je ideálním dopravním uzlem v případě, kdy si v New Yorku půjčíte kolo, neboť přes něj vede cyklostezka. Stejně tak je tu i prostor pro chodce a šestiproudá vozovka. To nicméně dává tušit, že tento most není zrovna nejklidnějším místem ve městě. Potkat na mostě můžete i řadu zajímavých umělců. 

Brooklyn Bridge v New Yorku
Brooklyn Bridge v New Yorku

Za klidem můžete nicméně vyrazit po obou koncích Brooklynského mostu. Na jednom z nich na vás čeká klidný park s majestátní fontánou obklopenou pěstěnými stromy a květinovými záhony. Na straně druhé, tedy té směřující do Brooklynu, zas máte možnost ochutnat ty nejlepší burgery ve městě v Shake Shack. Novinkou od roku 2010 je pak Brooklyn Bridge Park složený z mol a zelení obsypaných chodníčků, který je oázou klidu uprostřed města. I když slovo “klid” je v New Yorku hodně odvážný pojem.

Výhled z mostu Brooklyn Bridge
Výhled z mostu Brooklyn Bridge

Tip pro vás

Procházku po mostu si naplánujte na sklonku dne. S přicházejícím večerem se rozsvicují mrakodrapy na Manhattanu a vám se tak nabídne úžasný pohled.

Z mostu sejděte do Brooklyn Bridge Parku a zamiřte na místo zvané New York Skyline Lookout (mapa zde). Zde si najděte lavičku a počkejte na západ slunce.

Výhled na mrakodrapy na Manhattanu
Výhled na mrakodrapy
Panorama New Yorku
Osvětlený most Brooklyn Bridge

Co najdete zajímavého v okolí Brooklyn Bridge

V okolí Brooklyn Bridge je mnoho zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Některé z nich jsou:

  1. Brooklyn Heights: Toto historické čtvrť je nejstarší částí Brooklyn a nabízí úchvatné výhledy na Manhattan a East River. V této čtvrti najdete krásné domy s bohatou historií, nezávislé obchody a restaurace.
  2. Brooklyn Bridge Park: Park se nachází pod mostem a nabízí návštěvníkům možnost relaxace u řeky s panoramatickými výhledy na Manhattan. V parku najdete mnoho aktivit, jako jsou cyklostezky, sportovní hřiště a hřiště pro děti.
  3. South Street Seaport: Tato historická část Manhattanu, která se nachází v blízkosti Brooklyn Bridge, nabízí návštěvníkům možnost prozkoumat historii lodní dopravy v New Yorku. Zde najdete několik muzeí, galerií a trh s potravinami.
  4. One World Trade Center: Tento mrakodrap se nachází na jižním konci Manhattanu a nabízí úžasné výhledy na celé město. Na vrcholu budovy se nachází vyhlídková plošina s panoramatickým výhledem na New York.
  5. Socha Svobody je nejslavnějším symbolem New Yorku a stojí na Liberty Island v East River. Lze se tam dostat trajektem z Manhattanu nebo Brooklyn Bridge Park.

Brookly Heights

Brooklyn Heights (mapa zde) je historická čtvrť v Brooklynu, která se nachází přímo pod Brooklyn Bridge. Tato čtvrť se považuje za jednu z nejkrásnějších a nejcharakterističtějších v New Yorku, a to díky zachovalému historickému charakteru domů, úzkým uličkám a nádherným výhledům na Manhattan.

V Brooklyn Heights najdete mnoho historických domů, které jsou považovány za národní památky, a to díky jejich zachovalé architektuře z 19. století. V této čtvrti se nachází mnoho domů s řadovou zástavbou, některé jsou však větší a mají více než jedno patro. Mezi nejznámější a nejkrásnější patří například Plymouth Church, kde se v minulosti konaly slavné řeči Abrahama Lincolna.

Brooklyn Heights je také známý svými nezávislými obchody, kavárnami, restauracemi a butiky. Tato čtvrť nabízí jedinečnou atmosféru, která se liší od hektického centra města. Zde najdete klidné ulice s množstvím zeleně a parků, kde se můžete uvolnit a užít si pohodu.

Jedním z nejvýznamnějších parků v Brooklyn Heights je Brooklyn Heights Promenade, který nabízí nádherné výhledy na Manhattan a East River. Tento park je oblíbeným místem pro procházky a relaxaci, a také slouží jako ideální místo pro fotografování.

Brooklyn Bridge Park

Brooklyn Bridge Park (mapa zde) je oblíbený park v Brooklynu, který se rozkládá na více než 30 hektarech podél řeky East River. Nachází se pod mostem Brooklyn Bridge a nabízí nádherné výhledy na Manhattan.

Park byl otevřen v roce 2010 a rychle se stal jedním z nejoblíbenějších míst v New Yorku pro místní obyvatele i turisty. Nabízí mnoho aktivit pro návštěvníky, jako jsou cyklostezky, sportovní hřiště, venkovní divadlo, hřiště pro děti a mnoho dalšího.

Jedním z nejvýraznějších prvků v parku je “Pier 1“, který nabízí nádherné výhledy na East River a Manhattan. V Pier 1 najdete promenády, zahrady, fontány, venkovní posilovnu a piknikové oblasti.

Dalším významným místem v parku je “Pier 2“, kde se nachází sportovní hřiště pro basketbal, volejbal, tenis a hokej. K dispozici jsou také půjčovny kajaků a lodí, které umožňují návštěvníkům prozkoumat řeku a okolí parku.

Park nabízí také mnoho kulturních akcí a programů, jako jsou koncerty, festivaly, filmové projekce a workshopy. Mezi nejvýznamnější akce patří třeba “Movies with a View”, kde se promítají filmy pod širým nebem s nádherným výhledem na Manhattan.

South Street Seaport

South Street Seaport (mapa zde) je historická oblast na dolním Manhattanu v New Yorku, která se nachází u přístavu East River. Tato oblast je známá pro své nádherné uličky s kamennými domy, které se zachovaly z 19. století.

V minulosti to bylo centrum obchodu s loděmi a přístavem v New Yorku, kde se obchodovalo s rybami, kůžemi a dalšími komoditami. Dnes je South Street Seaport oblíbenou turistickou atrakcí a nabízí mnoho zajímavostí.

Jednou z nejvýznamnějších atrakcí v South Street Seaport je Muzeum South Street Seaport, které je věnováno historii přístavu a námořnímu průmyslu. Muzeum obsahuje sbírku historických lodí, nástrojů a artefaktů, které ilustrují historii této oblasti.

Další zajímavou atrakcí v South Street Seaport je Fulton Street Market, kde můžete ochutnat tradiční newyorské jídlo jako jsou hot dogy nebo lobster rolls. V okolí se nachází mnoho tradičních hospůdek a barů, které nabízejí návštěvníkům autentickou newyorskou atmosféru.

Pro milovníky nákupů je zde mnoho obchodů s oblečením, doplňky a suvenýry. Zvláště populární jsou obchody s námořnickou tématikou a obchody se suvenýry, které nabízejí originální dárky.

Na konci přístavu se nachází Pier 17, který je moderním komplexem s nákupními centry, restauracemi a venkovními terasami. Tento komplex nabízí úchvatné výhledy na East River a Manhattan a je ideálním místem pro večerní zábavu.Další články

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa