Severní Dakota

Severní Dakota

Stát Severní Dakota se nachází na severu Spojených států amerických u hranic s Kanadou. Oficiálním státem USA se Severní Dakota stala v roce 1889 jako 39. stát v pořadí. Kromě Kanady sousedí Severní Dakota s třemi dalšími americkými státy – na jihu se svou jmenovkyní Jižní Dakotou, na západě s Montanou a západní hranici sdílí Severní Dakota se státem Minnesota. Hlavním městem státu je město Bismarck.

Oblast dnešního státu Severní Dakota byla dlouhá léta před příchodem kolonistů obývána domorodými indiánskými kmeny jako například Dakotů či Mandanů. První Evorpané sem začali pronikat v první polovině 18. století, ale až ke konci století devatenáctého začala migrace nabývat výraznějších rozměrů; důležitým mezníkem byla zejména dostavba železnice. Pod nadvládu Spojených států se většina území dnešní Severní Dakoty dostala v roce 1803 po odkupu od Francie. V roce 1851 bylo vytvořeno oficiální teritorium Dakota, jež zahrnovalo území dnešních čtyř států (kromě Severní též Jižní Dakoty a dále pak Wyomingu a Montany). Oficiálním státem USA se pak Severní Dakota stala v roce 1889.

Severní Dakota se nachází v oblasti zvané Great Plains (Velké Pláně), jež je charakteristická rozsáhlými stepmi a prériemi. Nejvyšším bodem státu je White Butte s nadmořskou výškou 1069 metrů.

Severní Dakota je umístěna blízko samotného geografického středu severoamerického kontinentu. Podnebí zde má kontinentální charakter; zatímco v západní části státu převládá až polopouštní klima, východ je bohatý na srážky a spolu s velmi úrodnou půdou tvoří základ pro výborné podmínky pro zemědělství. Nejvyšší průměrné letní teploty dosahují zhruba 29 stupňů Celsia, zimy jsou pak poměrně dlouhé a mrazivé – v noci klesají teploty v průměru až k -16 stupňům Celsia a teprve v březnu se přes den v průměru dostávají nad bod mrazu.

Severní Dakota je bohatá na nerostné suroviny; v polovině 20. století zde byla objevena ropa, což je dnes hlavní komoditní produkt státu. Severní Dakota je ovšem nejvíce známá svým zemědělstvím, jež tu má dlouhou tradici. V pěstování obilí, chovu dobytka a produkci mléčných výrobků je Severní Dakota na špičce žebříčků mezi americkými státy.

Hlavní městem Severní Dakoty je město Bismarck, jež se nachází v centrální části státu a má zhruba 60 tisíc obyvatel. Největším městem státu a jeho hlavním obchodním centrem je pak Fargo se sto tisíci obyvateli.

Hlavní město Severní Dakoty – Bismarck

Hlavním městem státu Severní Dakota je město Bismarck. Nachází se zhruba uprostřed státu a žije v něm na 60 tisíc obyvatel. Založeno bylo v roce 1872 a od vzniku státu Severní Dakota je jeho hlavním městem.

Bismarck leží na řece Missouri, které vděčí i za svůj vznik. Spolu s rozvojem říční plavby zde totiž postupně vzniklo osídlení s dlouhým názvem “Crossing on the Missouri”. V roce 1872 bylo na tomto místě založeno město s původním názvem Edwinton, jež však bylo záhy přejmenováno na Bismarck, a to na počest německého kancléře Otto von Bismarcka ve snaze získat německé investice do rozvoje železnice.

Bismarck se stal díky své poloze na řece Missouri důležitým obchodním centrem a k jeho růstu pomohlo i objevení naleziště zlata v blízkosti města. V roce 1883 se Bismarck stal hlavním městem tehdejšího teritoria Dakota a po vzniku samostatného státu Severní Dakota v roce 1889 i jeho hlavním městem.

Dnes je Bismarck důležitým obchodním centrem pro zemědělské produkty, zároveň též centrem finančním a telekomunikačním.

Zpět na jednotlivé státy USA.


Co zařídit před cestou do USA

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Pomůžu vám a za 2 hodiny máte jasno.
Plánujete svou vysněnou cestu do USA, ale topíte se
v přípravách a nevíte, kde začít?
Naplánujeme bodový itinerář vaší nezapomenutelné cesty po USA
Řekneme si, co nedělat u imigračního úředníka i na silnicích
Jak zajistit registraci pro vstup do parků
... a spousty dalších tipů a rad - letenky, auto, ubytování, co vidět atd.
Klikněte zde!
Plánujete svou vysněnou cestu do USA, ale topíte se v přípravách
a nevíte, kde začít?
Naplánujeme bodový itinerář vaší cesty po USA
Řekneme si, co nedělat u imigračního úředníka i na silnicích
Jak zajistit registraci pro vstup do parků
... a spousty dalších tipů a rad - letenky, auto, ubytování, co vidět atd.
Klikni zde
Pomůžu vám a za 2 hodiny máte jasno.
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa