Oblíbené

Lanovka na ostrov Roosevelt Island v New Yorku

Věděli jste, že New York má lanovku? Je to tak a určitě si nenechte jízdu ujít.

Východně od Manhattanu se nachází malý ostrůvek nazývaný Roosevelt Island. Je pouze 3,2 km dlouhý a ve své nejširší části má pouze 244 metrů. Protože se jedná o vysoce obydlenou část, zůstává bez povšimnutí většiny návštěvníků města.

Kde lanovku najdete?

Zastávku lanovky „Roosevelt Island“ (mapa zde) najdete na straně Manhattanu a nachází se ulici 2. Avenue mezi ulicemi 59. a 60.

Nejbližší newyorské stanice metra jsou na ulici 59. (metro 4, 5 a 6), a na Lexingtonské Avenue spolu s ulicí 53. (vlaky E a M). Nachází se zde také několik autobusových linek, pendlujících nahoru a dolů po ulici 2. Avenue.

Lanovka na Roosevelt Island
Lanovka na Roosevelt Island
Mapa trasy lanovky z Manhattanu na ostrov Roosevelt
Mapa trasy lanovky z Manhattanu na ostrov Roosevelt
Lanovka v New Yorku na Roosevelt Island
Lanovka v New Yorku na Roosevelt Island
Pohled z lanovky na Roosevelt Island během jízdy
Pohled z lanovky na Roosevelt Island během jízdy

O lanovce „Roosevelt Island“

 • Pokud máte jízdenku na metro v New Yorku “MetroCard”, tak za jízdu neplatíte, jinak si musíte připravit odpovídající obnos jako za jízdu metrem.
 • Každý vůz má kapacitu 110 lidí. Denně absolvuje 115 jízd.
 • Zastávka lanovky na straně Manhattanu je na ulici 60. a 2. Avenue. Nejbližší metro jsou linky 4, 5 a 6 a dále metro N, Q a R (mapa zde) na ulici 59. a Lexington Avenue (mapa zde).
 • Když na ostrově vystoupíte z lanovky, můžete využít červený autobus, který vás proveze po ostrově jen za 25 centů/jízdu.
 • Úplný jízdní řád pro lanovku a autobusy naleznete na www.rioc.ny.gov. Zde klikněte na „Community Information/Informace pro veřejnost“ a vyberte „Transportation/Doprava“.
 • Interval mezi jízdami je mimo špičku 15 minut, ve špičce jezdí po několika minutách. Na ostrově Roosevelt Island vychází jízdní řád autobusů z jízdního řádu lanovky.
 • Děti do věku 3 let a výšky 44 inch (112 cm) mohou jet zdarma v doprovodu jednoho platícího dospělého.
 • V zastávkách stojí MTA MetroCard jízdenkové automaty, ale nikde nenarazíte na prodejce jízdenek nebo prodejní stánek.
 • „Roosevelt Island“ lanovka byly k vidění v mnoha filmech a TV pořadech, například ve filmu Spider-Man (2002), v epizodě seriálu „White Collar“ (2013) a filmu „Podfukáři – Now You See Me“ (2013).
Při jízdě lanovkou se budete doslova vznášet nad auty na Queensboro Bridge
Při jízdě lanovkou se budete doslova vznášet nad auty na Queensboro Bridge

Stručné informace o ostrově Roosevelt Island

 • První obyvatelé ostrova, kmen Lenape, ho nazýval Minnehanonck. Holanďané mu říkali Varkens Eylandt (prasečí ostrov).
 • Během britské koloniální éry i po ní byl ostrov v soukromém vlastnictví. Po dlouhou dobu ho držela rodina Blackwellů a nejstarší dům na ostrově, tzv. „Blackwell House“, je zároveň 6. nejstarším domem celého New Yorku. Ostrov byl po mnoho let znám také jako Blackwell Island, a to i poté, když už ostrov vlastnilo město New York.
 • Ostrov byl v soukromých rukou do roku 1828, kdy ho město New York koupilo za 32 000$.
 • V roce 1869 byl na ostrově otevřen městský ústav pro chorobomyslné. Ústav byl často přeplněný a v některých okamžicích přesahoval až dvojnásobek stanovené kapacity. Věž Octagon Tower sloužila jako vstup do zařízení. Dnes je součástí luxusního bytového komplexu.
 • Na ostrově se nachází krásný gotický maják nazývaný Blackwell Island Lighthouse. Byl postaven městem New York roku 1872 a používán do 40. let dvacátého století. Dohlížejícím architektem na stavbu majáku byl James Renwick, Jr., který navrhoval i katedrálu St. Patrick´s.
 • Od roku 1921 – 1971 byl pojmenován Welfare Island. Kromě ústavu se na ostrově nachází bezplatná nemocnice a státní věznice. V roce 1935 byli chovanci z vězení přesunuti do nově otevřeného komplexu na ostrově Riker´s Island.
 • Roku 1971 byl ostrov přejmenován na Roosevelt Island, na počest Franklina D. Roosevelta.
 • Roku 1976 bylo zavedeno spojení pomocí lanovky, které propojilo ostrov Roosevelt Island přímo s Manhattanem.
Stanice lanovky na Manhattanu
Stanice lanovky na Manhattanu
Při jízdě můžete nakouknout do oken mrakodrapů
Při jízdě můžete nakouknout do oken mrakodrapů
Z lanovky máte výhled do ulic New Yorku
Z lanovky máte výhled do ulic New Yorku
Pohled do ulic New Yorku z lanovky
Pohled do ulic New Yorku z lanovky
Na trase jezdí střídavě dvě kabiny.
Na trase jezdí střídavě dvě kabiny.
Lanovka míjí okna výškových budov
Lanovka míjí okna výškových budov


Další článkyNew York

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa