JAK JEZDIT TAXÍKEM PO NEW YORKU

Taxi v New Yorku jsou často označovány jako “cabs”. Všechny taxíky v New Yorku, jejichž majitelé vlastní licenci, mají žlutou barvu. V případě, že nastoupíte do vozu bez licence, riskujete, že bude po vás řidič požadovat přemrštěnou částku.

V New Yorku jezdí více než 12 tisíc taxíků. Stanovišť je ale v celku málo. Obvykle je najdete před hotely a u nádraží. Pokud na vozu svítí nápis “OFF DUTY” nebo má na střeše zhasnutý transparent je taxík mimo službu.

TIP: Co určitě navštívit v New Yorku.

Ceny taxi v New Yorku

 • V New Yorku je nástupní sazba cca 2,5 dolaru.
 • Platba je možná v hotovosti nebo platební kartou (většinou).
 • Spropitné se dává obvykle ve výši 15%.

Poté co nasednete do taxíku, naskočí nástupní taxa a částka se zvyšuje každých 320 m (pětina míle) o 40 centů. Stejná suma naskakuje v případě čekání, a to každé 2 minuty. K celkové částce se připočítává dalších 50 centů za noční “směnu” (od 20 do 6 hodin) a 1 dolar za jízdu o víkendech mezi 16. a 20. hodinou.

Jedna z nejvíce matoucích tax je poplatek za čekání, která může vyskočit až do výše 12 dolarů za hodinu. Tato taxa se účtuje i v případě, že taxi stojí v dopravní zácpě nebo kvůli provozu jede velmi pomalu.

Taxi se v okrajových částech New Yorku objednává většinou telefonicky. Na Manhattanu si můžete na taxík mávnout, ale není to tak lehké, tak jak to znáte z filmů. Podívejte se jak to dělají Newyorčané. Nejhůře budete shánět volný vůz během dopravní špičky, v dešti nebo kolem 16. hodiny, kdy se řidiči střídají na “šichtách”. A jelikož chtějí být co nejdříve doma, tak nenabírají cestující.

Jak poznám volný taxík v New York City?

Jak tedy poznám, že je taxík volný a nebudu mávat zbytečně? Vždy sledujte světelnou ceduli na střeše taxi vozu, kde je uvedeno evidenční číslo a nápis “OFF DUTY”.

 • VOLNÉ TAXI – svítí pouze číslo
 • OBSAZENÉ TAXI – celá světelná cedule je zhasnutá
 • TAXI MIMO SLUŽBU – vždy svítí nápis OFF DUTY
Taxi v New Yorku

CO DĚLAT, KDYŽ TAXI ZASTAVÍ?

Poté co taxi zastaví, neříkejte řidiči, kam jedete, dokud nesedíte a dveře nejsou zavřené. Jakmile jste uvnitř, tak vás nemůže taxikář odmítnout. Do kufru vozu se vám vejdou zpravidla dva kufry. Není výjimkou, pokud k vám řidič přibere dalšího pasažéra.

Taxikář je povolání imigrantů, a proto se vám může stát, že narazíte na řidiče s mizernou angličtinou, a to i přesto, že řidiči taxíků musí složit zkoušku z angličtiny. Vždy se ujistěte, že vám řidič dobře rozuměl, kam chcete zavést. Ocitnout se na druhé straně New Yorku, než jste původně zamýšleli, je celkem nepříjemné. Vhodné je řidiči ukázat adresu čitelně napsanou, případně ukázat váš cíl cesty přímo na mapě.

Jak platit v taxi v New Yorku

Pokud řidiče požádáte, aby zavřel okénko nebo přestal kouřit, tak by vám měl vyhovět. V případě, že se bude chovat neomaleně nebo vás bude chtít ošidit je možné si na jeho chování stěžovat. Zapište si číslo jeho licence a skutečnost nahlaste na Taxi and Limousine Commission.

Jakmile se budete blížit ke svému cíli, připravte si peníze. Řidič by měl dostat sumu uvedenou na taxametru a k tomu navíc spropitné ve výši 15%.

JAK SE VYZNAT V ČÍSLECH TAXAMETRU?

Na displeji new yorského taxametru uvidíte několik čísel. Vás budou zajímat zejména informace o částce, kterou za jízdu taxíkem zaplatíte. Celková suma se skládá z několika položek, ale neobsahuje dýško, na které byste neměli zapomenout.

Celková částka = jízdné + příplatky (0,50 $ státní daň + jakékoli příplaty + mýtné na cestě)

Taxametr

Příklad z obrázku:
Celková částka 6,40 $ = jízdné 4,90 $ + příplatky (0,50 $ státní daň + 1 $ jakékoli příplaty + 0 $ mýtné na cestě)

JAK VYSOKÉ DÝŠKO PRO TAXIKÁŘE

Dávání dýška taxikářům je v New Yorku více než zvykem, ale není povinné. Řidič za jeden den udělá zhruba 30 výjezdů, a proto přidáním 1 nebo 2 dolaru navíc pomůže řidiči zlepšit jeho rodinné finance.

Při dávání dýška prosím zvažte:

 • Řidič jel pěkně, bezpečně a poskytoval vynikající služby.
 • Řidič vám pomohl se zavazadly.
 • Řidič během jízdy netelefonoval.

Další tipy pro zvýšení dýška:

 • Jízdné jste platili kartou. Řidič tímto ztrácí zhruba 5% z jízdného. Z 50 dolarů, tak řidič příjde o 2,5 dolarů.
 • Pokud s vámi zastavil na více místech.
 • Pokud na vás taxikář čekal.

KOLIK STOJÍ TAXÍK Z LETIŠTĚ JFK DO CENTRA A ZPĚT?

Cesta mezi centrem New Yorku a letištěm stojí 50 (někdy i více) dolarů plus připočtěte spropitné. V případě, že nechcete z letiště nebo na letiště taxík použít, můžete využít New York Airport Service. Více o této službě najdete v článku Doprava z letiště autobusem, metrem nebo taxíkem.

PÁR TIPŮ NA ZÁVĚR (V ANGLIČTINĚ S TITULKY)Další články

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa