Minessota

Minnesota

Stát Minnesota se stal oficiálním státem USA v roce 1858 jako třicátý druhý v pořadí. Nachází se na severu Spojených států u hranic s Kanadou a sousedí s dalšími čtyřmi americkými státy – na západě se Severní Dakotou a Jižní Dakotou, na jihu pak s Iowou a na východě s Wisconsinem. Hlavním městem státu je jeho největší město Saint Paul.

Oblast dnešního státu Minnesota byla historicky obývána domorodými obyvateli, zejména kmenem Dakotů. První evropští osadníci začali do tohoto regionu přicházet v 17. století. Součástí Spojených států se území na východ od řeky Mississippi stalo po americké válce o nezávislost, region na západ od této největší americké řeky pak v rámci tzv. Louisiana Purchase – odkupu území od Francie v roce 1803. V roce 1849 vzniklo na území Teritorium Minnesota a o jedenáct let později byla Minnesota přijata jako 32. stát v pořadí do Unie.

Minnesota je nejseverněji položeným státem USA (mimo Aljašky) a leží v oblasti Velkých jezer na hranicích s Kanadou. Minnesota je relativně plochý stát s jemně zvlněným povrchem; nejvyšším bodem je Eagle Mountain s nadmořskou výškou 701 metrů. V Minnesotě se nachází přes 11000 jezer a jezírek a řada potoků a řek, z nichž největší je řeka Mississippi.

Klima panuje v Minnesotě kontinentální s velmi tuhými zimami a zároveň teplými až horkými léty. Zatímco v zimě je většina státu pokryta sněhem a nejvyšší denní teploty “stoupají” v průměru jen k -5 stupňům, v létě se naopak v průměru drží okolo 28 stupňů.

Minnesota je největším americkým producentem železné rudy, podobně jako písku či štěrku. Významné je i zemědělství, zejména pěstování kukuřice, pšenice či sojových bobů, ale i chov dobytka a produkce mléka a mléčných produktů.

Hlavním městem státu Minnesota je město Saint Paul, což je druhé největší město Minnesoty se zhruba 300 tisíci obyvateli. Je zároveň součástí souměstí Minneapolis-St.Paul, největší metropolitní oblasti státu.

Hlavní město Minnesoty – Saint Paul

Hlavním městem státu Minnesota je město Saint Paul. Nachází se u východní hranice státu, založeno bylo v roce 1854 a dnes ho obývá zhruba 300 tisíc rezidentů. St.Paul je součástí souměstí Minneapolis-St.Paul, největší aglomerace státu Minnesota.

Oblast dnešního města St. Paul byla dříve obývána domorodými indiánskými kmeny. Na začátku 19. století došlo k odkupu části půdy od těchto kmenů a výstavbě vojenské pevnosti. V roce 1841 zde byla postavena kaple sv. Pavla, která nakonec dala městu název. Po vzniku teritoria Minnesota v roce 1849 byl St. Paul jmenován hlavním městem, na čemž se nic nezměnilo ani poté, co se Minnesota stala v roce 1858 oficiálním státem USA.

St. Paul se nachází u východní hranice státu Minnesota na východním břehu řeky Mississippi. Spolu s největším minnesotským městem Minneapolis vytváří tzv. souměstí a tato města jsou nazývána Twin Cities; celá aglomerace má zhruba 3,5 milionu obyvatel.

Klima v oblasti panuje kontinentální – horká a vlhčí léta jsou střídána velmi studenými a na sněhové srážky bohatými zimami. Průměrné nejvyšší teploty v létě dosahují 28 stupňů Celsia, v zimě pak v noci klesají k průměrným -14 a přes den vystoupají pouze k -5 stupňům Celsia.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa