Minessota

Minnesota

Stát Minnesota se stal oficiálním státem USA v roce 1858 jako třicátý druhý v pořadí. Nachází se na severu Spojených států u hranic s Kanadou a sousedí s dalšími čtyřmi americkými státy – na západě se Severní Dakotou a Jižní Dakotou, na jihu pak s Iowou a na východě s Wisconsinem. Hlavním městem státu je jeho největší město Saint Paul.

Oblast dnešního státu Minnesota byla historicky obývána domorodými obyvateli, zejména kmenem Dakotů. První evropští osadníci začali do tohoto regionu přicházet v 17. století. Součástí Spojených států se území na východ od řeky Mississippi stalo po americké válce o nezávislost, region na západ od této největší americké řeky pak v rámci tzv. Louisiana Purchase – odkupu území od Francie v roce 1803. V roce 1849 vzniklo na území Teritorium Minnesota a o jedenáct let později byla Minnesota přijata jako 32. stát v pořadí do Unie.

Minnesota je nejseverněji položeným státem USA (mimo Aljašky) a leží v oblasti Velkých jezer na hranicích s Kanadou. Minnesota je relativně plochý stát s jemně zvlněným povrchem; nejvyšším bodem je Eagle Mountain s nadmořskou výškou 701 metrů. V Minnesotě se nachází přes 11000 jezer a jezírek a řada potoků a řek, z nichž největší je řeka Mississippi.

Klima panuje v Minnesotě kontinentální s velmi tuhými zimami a zároveň teplými až horkými léty. Zatímco v zimě je většina státu pokryta sněhem a nejvyšší denní teploty “stoupají” v průměru jen k -5 stupňům, v létě se naopak v průměru drží okolo 28 stupňů.

Minnesota je největším americkým producentem železné rudy, podobně jako písku či štěrku. Významné je i zemědělství, zejména pěstování kukuřice, pšenice či sojových bobů, ale i chov dobytka a produkce mléka a mléčných produktů.

Hlavním městem státu Minnesota je město Saint Paul, což je druhé největší město Minnesoty se zhruba 300 tisíci obyvateli. Je zároveň součástí souměstí Minneapolis-St.Paul, největší metropolitní oblasti státu.

Hlavní město Minnesoty – Saint Paul

Hlavním městem státu Minnesota je město Saint Paul. Nachází se u východní hranice státu, založeno bylo v roce 1854 a dnes ho obývá zhruba 300 tisíc rezidentů. St.Paul je součástí souměstí Minneapolis-St.Paul, největší aglomerace státu Minnesota.

Oblast dnešního města St. Paul byla dříve obývána domorodými indiánskými kmeny. Na začátku 19. století došlo k odkupu části půdy od těchto kmenů a výstavbě vojenské pevnosti. V roce 1841 zde byla postavena kaple sv. Pavla, která nakonec dala městu název. Po vzniku teritoria Minnesota v roce 1849 byl St. Paul jmenován hlavním městem, na čemž se nic nezměnilo ani poté, co se Minnesota stala v roce 1858 oficiálním státem USA.

St. Paul se nachází u východní hranice státu Minnesota na východním břehu řeky Mississippi. Spolu s největším minnesotským městem Minneapolis vytváří tzv. souměstí a tato města jsou nazývána Twin Cities; celá aglomerace má zhruba 3,5 milionu obyvatel.

Klima v oblasti panuje kontinentální – horká a vlhčí léta jsou střídána velmi studenými a na sněhové srážky bohatými zimami. Průměrné nejvyšší teploty v létě dosahují 28 stupňů Celsia, v zimě pak v noci klesají k průměrným -14 a přes den vystoupají pouze k -5 stupňům Celsia.

Zpět na jednotlivé státy USA.


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button