Hlídání koček a psů při dovolené v USA

Náš cestovatelský tým jsou převážně kočkaři, takže hlídání během našich cest po USA jsme hodně řešili a chtěli pro naše zvířata to nejlepší. Míváme dotazy na toto téma, a proto vznikl tento článek, kterým možná pomůžeme právě i vám jak kočkařům, tak i pejskařům.

Češi jsou známí tím, že jsou velkými milovníky domácích mazlíčků, a to nejen psů, koček a králíků, ale i různé drobotiny, jako jsou myši, křečci apod. Ačkoliv je milujeme a rádi bychom je měli stále u sebe, tak cestování letadlem je pro většinu zvířat notná dávka stresu. Z jejich pohledu se jedná spíše o trest než o potěšení. Nemluvě o tom, že zajištění různých povolení a dokumentů pro vycestování se zvířetem je vcelku náročný počin. Takže vystává otázka „Kam s nimi?“

Kočku nechte raději doma

Kočka je známá jako teritoriální zvíře a je tak velmi fixovaná na místo, kde žije. Pokud máte v plánu kočku vystresovat, tak jí přemístěte do jiného prostředí. Kočkovité šelmy jsou mistři ve skrývání bolesti, a to i té psychické. Důvod? Slabý jedinec je v přírodě snadná kořist, a tou se kočka rozhodně nechce stát. Proto i když se kočka zdá být v pohodě, tak vnitřně může strádat. Stres u kočky není dobré brát na lehkou váhu. Z tohoto důvodu je rozhodně lepší nechat kočku v prostředí, které důvěrné zná. Ví, kde jsou schovávačky, kde má svá oblíbená místa na spaní, své hračky.

Hlídání kočky během vaší dovolené svěřte někomu kdo se o ní dokáže denně postarat, a to nejen dát najíst jednou denně, ale i pohrát si. Představte si, že jste 24 hodin sami, někdo přijde na 10 minut, dá do mističky krmení a opět odejde. A tohle trvá 14 dní nebo 3 týdny po dobu vaší dovolené. Samota je k zbláznění nejen pro člověka, ale i vaši milovanou kočku, která si o to více bude po vás stýskat. Proto vždy volte někoho, kdo si s kočkou pohraje, pomazlí a trochu i utahá hrou s peříčky. Může to být babička, sousedka nebo i kolegyně z práce, která bydlí za rohem.

Pokud nikoho takového nemáte, tak můžete oslovit firmu, která zajistí hlídání koček u vás doma se vším komfortem, a to včetně zábavy, denních zpráv o tom jak se vaší kočce daří. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit Holidaycat.cz, která nám hlídá kočky už třetím rokem a vždy odvedli perfektní služby.

Pokud ani tato možnost nepřipadá v úvahu, tak je tu volba kočičího hotelu. Ten vybírejte pečlivě a nehleďte jen na cenu, ale i na prostředí, aby kočka nebyla celou dobu zavřená v malé kleci, měla možnost se proběhnout atd. Nezapomeňte, že váš kočičí miláček zde bude trávit i několik týdnů.

Naše zkušenosti

Jak už jsme psali výše, nepřítomnost páníčka je pro zvíře stresová záležitost. Některé to snáší lépe, některé hůře. Naše kočky jsou na nás dost vázané, a proto jim po poradě s veterinářem během našeho cestování podává kočičí chůva prostředky na snížení stresu. Osvědčila se nám „kozlíková“ pipeta, která se aplikuje jednou týdně. Kocour je v pohodě, neschovává se, hraje si a celkově působí uvolněně. Bohužel toto nefunguje na naší kočičku a tam musíme podávat tabletky s tryptofanem. Je to látka, která je tělu vlastní, podporuje tvorbu serotoninu a má přezdívku hormon štěstí. Dá se koupit i lidská forma. Důležité pro nás je, že tyto prostředky nejsou tlumící, jsou na přírodní bázi a žádný chemický koktejl.


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button