New York – 9/11 Memorial Museum

Chtěli byste se dozvědět více o tom, jak probíhal teroristický útok na Dvojčata (Twin Towers) 11. září 2001, při němž zahynulo 2 977 lidí, či si připomenout hrůzy bombového útoku na Světové obchodní centrum, jenž proběhl 26. února 1993? Obojí máte možnost v 9/11 Memorial Museum nacházejícího se hned vedle místa, kde ke zmíněným útokům došlo. Toto muzeum můžete v New York City navštívit od roku 2014, o tři roky později než Národní památník obětem útoků z 9/11 (mapa zde).

Memorial Museum v New Yorku
Memorial Museum v New Yorku

Co všechno je v muzeu k vidění? Krom stovek dobových fotografií si můžete prohlédnout i pozůstatky toho, co z útoků zbylo. Za zmínku stojí například část trosek letadla, které do mrakodrapu narazilo, poslední ocelový sloup, který byl odstraněn při likvidaci původního Světového obchodního centra 30. května 2002. Uvidíte i poničený hasičský vůz tehdy zasahující na místě této tragédie. Na své si nicméně přijdou třeba i milovníci uměleckých děl. Vyzdvihnout musíme zejména instalaci od Spence Finche, jež je tvořená 2 983 barevnými mozaikami připomínající všechny oběti zmíněných dvou katastrof.

V Memorial Museu
Můzeum 9/11 v New Yorku

K vidění jsou tisíce exponátů o 11. září 2001. Jaký zaujme vás?

Jedna expozice se věnuje i tomu, co útokům předcházelo a jaké trvalé následky zanechaly. Celkem zde můžete vidět bezmála 10 tisíc různých artefaktů, včetně třeba záznamů hovorů na tísňovou linku z doby, kdy útoky probíhaly, nebo jedné z opěrných zdí, která je bez úhony přežila a stala se tak symbolem odhodlání a soudržnosti amerického národa.

Zaujme i samotná budova muzea, například její vstupní část je nakloněná, aby evokovala zhroucenou budovu. Zajímavá je i dlouhá vstupní rampa. Přivede návštěvníky několik metrů pod zem, přičemž během cesty po ní dokáže v návštěvnících vyvolat pocit prázdnoty.

Součástí komplexu 9/11 Memorial Museum je též památník obětem z 11. září 2001, který stojí přesně na místě teroristického útoku. Pozůstatek obou zasažených věží jsou pak do země vykopány dvě vodní nádrže a do boku jsou vyryta jména všech obětí. Otevření památníku v roce 2011 se účastnily všechny významné americké osobnosti v čele s Barackem Obamou, Georgem Busem či Hillary Clintonovou.

dva bazény vykopané na památku


Další článkyNew York

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa