New York – 9/11 Memorial Museum

Chtěli byste se dozvědět více o tom, jak probíhal teroristický útok na Dvojčata (Twin Towers) 11. září 2001, při němž zahynulo 2 977 lidí, či si připomenout hrůzy bombového útoku na Světové obchodní centrum, jenž proběhl 26. února 1993? Obojí máte možnost v 9/11 Memorial Museum nacházejícího se hned vedle místa, kde ke zmíněným útokům došlo. Toto muzeum můžete v New York City navštívit od roku 2014, o tři roky později než Národní památník obětem útoků z 9/11 (mapa zde).

Memorial Museum v New Yorku
Memorial Museum v New Yorku

Co všechno je v muzeu k vidění? Krom stovek dobových fotografií si můžete prohlédnout i pozůstatky toho, co z útoků zbylo. Za zmínku stojí například část trosek letadla, které do mrakodrapu narazilo, poslední ocelový sloup, který byl odstraněn při likvidaci původního Světového obchodního centra 30. května 2002. Uvidíte i poničený hasičský vůz tehdy zasahující na místě této tragédie. Na své si nicméně přijdou třeba i milovníci uměleckých děl. Vyzdvihnout musíme zejména instalaci od Spence Finche, jež je tvořená 2 983 barevnými mozaikami připomínající všechny oběti zmíněných dvou katastrof.

V Memorial Museu
Můzeum 9/11 v New Yorku

K vidění jsou tisíce exponátů o 11. září 2001. Jaký zaujme vás?

Jedna expozice se věnuje i tomu, co útokům předcházelo a jaké trvalé následky zanechaly. Celkem zde můžete vidět bezmála 10 tisíc různých artefaktů, včetně třeba záznamů hovorů na tísňovou linku z doby, kdy útoky probíhaly, nebo jedné z opěrných zdí, která je bez úhony přežila a stala se tak symbolem odhodlání a soudržnosti amerického národa.

Zaujme i samotná budova muzea, například její vstupní část je nakloněná, aby evokovala zhroucenou budovu. Zajímavá je i dlouhá vstupní rampa. Přivede návštěvníky několik metrů pod zem, přičemž během cesty po ní dokáže v návštěvnících vyvolat pocit prázdnoty.

Součástí komplexu 9/11 Memorial Museum je též památník obětem z 11. září 2001, který stojí přesně na místě teroristického útoku. Pozůstatek obou zasažených věží jsou pak do země vykopány dvě vodní nádrže a do boku jsou vyryta jména všech obětí. Otevření památníku v roce 2011 se účastnily všechny významné americké osobnosti v čele s Barackem Obamou, Georgem Busem či Hillary Clintonovou.

dva bazény vykopané na památku

Další článkyStanda Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 10 000 fanoušků
Back to top button