Kalifornie

Kalifornie

Kalifornie se stala oficiálním státem USA v roce 1850 jako 31. stát v pořadí. Nachází se v jihozápadním cípu Spojených států a její sousední státy jsou OregonNevada a Arizona; na jihu pak sousedí s Mexikem. Hlavním městem státu Kalifornie je Sacramento.

Jako první z evropských kolonizátorů získali vliv v dnešní Kalifornii Španělé. Poté, co v roce 1821 získalo Mexiko nezávislost na Španělsku, stala se Kalifornie právě součástí Mexika. To již sem ale pronikali z vnitrozemí první američtí a britští osadníci. Následně dokázala Kalifornie získat nezávislost na Mexiku a vznikla zde republika, která však neměla dlouhého trvání.

Po mexicko-americké válce byla oblast rozdělena a Mexiku z původní Kalifornie zbyla pouze část poloostrova; z americké části se postupně staly státy Kalifornie, Nevada, Arizona, Colorado a Utah. Se vznikem zlaté horečky začali do Kalifornie proudit davy dalších osadníků a počet obyvatel se rychle zvyšoval. V roce 1850 pak došlo k přičlenění Kalifornie do Spojených států jako oficiálního státu.

Kalifornie je z geografického hlediska velmi různorodá, nachází se zde několik velkých pohoří jako Sierra Nevada nebo Cascade Range, mnoho údolí a jezer. Zároveň je Kalifornie přímořským státem a oceán výrazně ovlivňuje místní klima.

Panují zde poměrně suchá a teplá léta a chladnější zimy s častými dešťovými srážkami, zejména na severu státu. Dále ve vnitrozemí jsou teploty o něco extrémnější – vyšší v létě a chladnější v zimě. Teploty dokáží být na různých místech státu velmi odlišné zejména v souvislosti s nadmořskou výškou, která se pohybuje od hladiny moře až k hodnotám přesahujícím 4000 metrů nad mořem.

Kalifornie nabízí i spoustu turistických atrakcí a parků. Mezi oblíbené národní parky patří Yosemite, Sequoia a Údolí smrti.

Ekonomika Kalifornie je velmi rozvinutá; pokud by byla samostatným státem, byla by svým objemem jednou z největších ekonomik světa. V zemědělství je Kalifornie proslulá zejména pěstováním ovoce a zeleniny. Po druhé světové válce se v Kalifornii velmi rozvinul průmysl, např. výroba dopravních prostředků či elektroniky, v posledních dekádách se pak Kalifornie stala oblíbeným sídlem technologických společností. Nezanedbatelnou část ekonomiky státu tvoří i zábavní průmysl; Los Angeles je světovým centrem filmu, a dále samozřejmě turistický ruch.

V Kalifornii se nachází řada velkých měst – největší z nich je Los Angeles, jež má zhruba 3,8 milionů obyvatel, jakkoli metropolitní oblast okolo tohoto města čítá zhruba 16 milionů rezidentů. K dalším významným městům patří San Diego, San Jose, San Francisco či Fresno. Hlavním městem Kalifornie je Sacramento se 470 tisíci obyvateli.

Hlavní město Kalifornie – Sacramento

Hlavním městem státu Kalifornie je Sacramento. Nachází se v centrální části Kalifornie a žije v něm zhruba 480 tisíc obyvatel; metropolitní oblast tohoto města pak obývá 2,6 milionu obyvatel.

Sacramento je nejstarším oficiálně uznaným kalifornským městem – vzniklo v roce 1850. V souvislosti se vznikem státu Kalifornie jako oficiálního státu USA sem bylo přesunuto i hlavní město; definitivně sem byl přeneseno v roce 1879.

Sacramento se nachází v centrální části Kalifornie, zhruba 140 kilometrů severovýchodně od San Francisca a pobřeží Tichého oceánu. Podnebí je tu velmi příjemné s teplými a suchými léty a mírnými zimami, jež jsou však charakteristické častými srážkami. Nejvyšší průměrné letní teploty dosahují téměř 35 stupňů, v prosinci a lednu denní teploty stoupají v průměru ke 12 stupňům Celsia.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa