Kalifornie
Kalifornie
Kalifornie se stala oficiálním státem USA v roce 1850 jako 31. stát v pořadí. Nachází se v jihozápadním cípu Spojených států a její sousední státy jsou Oregon, Nevada a Arizona; na jihu pak sousedí s Mexikem. Hlavním městem státu Kalifornie je Sacramento.
Jako první z evropských kolonizátorů získali vliv v dnešní Kalifornii Španělé. Poté, co v roce 1821 získalo Mexiko nezávislost na Španělsku, stala se Kalifornie právě součástí Mexika. To již sem ale pronikali z vnitrozemí první američtí a britští osadníci. Následně dokázala Kalifornie získat nezávislost na Mexiku a vznikla zde republika, která však neměla dlouhého trvání.
Po mexicko-americké válce byla oblast rozdělena a Mexiku z původní Kalifornie zbyla pouze část poloostrova; z americké části se postupně staly státy Kalifornie, Nevada, Arizona, Colorado a Utah. Se vznikem zlaté horečky začali do Kalifornie proudit davy dalších osadníků a počet obyvatel se rychle zvyšoval. V roce 1850 pak došlo k přičlenění Kalifornie do Spojených států jako oficiálního státu.
Kalifornie je z geografického hlediska velmi různorodá, nachází se zde několik velkých pohoří jako Sierra Nevada nebo Cascade Range, mnoho údolí a jezer. Zároveň je Kalifornie přímořským státem a oceán výrazně ovlivňuje místní klima.
Panují zde poměrně suchá a teplá léta a chladnější zimy s častými dešťovými srážkami, zejména na severu státu. Dále ve vnitrozemí jsou teploty o něco extrémnější – vyšší v létě a chladnější v zimě. Teploty dokáží být na různých místech státu velmi odlišné zejména v souvislosti s nadmořskou výškou, která se pohybuje od hladiny moře až k hodnotám přesahujícím 4000 metrů nad mořem.
Kalifornie nabízí i spoustu turistických atrakcí a parků. Mezi oblíbené národní parky patří Yosemite, Sequoia a Údolí smrti.
Ekonomika Kalifornie je velmi rozvinutá; pokud by byla samostatným státem, byla by svým objemem jednou z největších ekonomik světa. V zemědělství je Kalifornie proslulá zejména pěstováním ovoce a zeleniny. Po druhé světové válce se v Kalifornii velmi rozvinul průmysl, např. výroba dopravních prostředků či elektroniky, v posledních dekádách se pak Kalifornie stala oblíbeným sídlem technologických společností. Nezanedbatelnou část ekonomiky státu tvoří i zábavní průmysl; Los Angeles je světovým centrem filmu, a dále samozřejmě turistický ruch.
V Kalifornii se nachází řada velkých měst – největší z nich je Los Angeles, jež má zhruba 3,8 milionů obyvatel, jakkoli metropolitní oblast okolo tohoto města čítá zhruba 16 milionů rezidentů. K dalším významným městům patří San Diego, San Jose, San Francisco či Fresno. Hlavním městem Kalifornie je Sacramento se 470 tisíci obyvateli.
Hlavní město Kalifornie – Sacramento
Hlavním městem státu Kalifornie je Sacramento. Nachází se v centrální části Kalifornie a žije v něm zhruba 480 tisíc obyvatel; metropolitní oblast tohoto města pak obývá 2,6 milionu obyvatel.
Sacramento je nejstarším oficiálně uznaným kalifornským městem – vzniklo v roce 1850. V souvislosti se vznikem státu Kalifornie jako oficiálního státu USA sem bylo přesunuto i hlavní město; definitivně sem byl přeneseno v roce 1879.
Sacramento se nachází v centrální části Kalifornie, zhruba 140 kilometrů severovýchodně od San Francisca a pobřeží Tichého oceánu. Podnebí je tu velmi příjemné s teplými a suchými léty a mírnými zimami, jež jsou však charakteristické častými srážkami. Nejvyšší průměrné letní teploty dosahují téměř 35 stupňů, v prosinci a lednu denní teploty stoupají v průměru ke 12 stupňům Celsia.
Zpět na jednotlivé státy USA.