Mississippi

Mississippi

Stát Mississippi se stal oficiálním státem USA v roce 1817 jako dvacátý v pořadí. Nachází se na jihu USA při pobřeží Mexického zálivu a sousedí se čtyřmi dalšími americkými státy – na východě s Alabamou, na severu s Tennessee a západní hranici sdílí s Arkansasem a Louisianou. Hlavním a největším městem státu je město Jackson.

První Evropané dorazili do oblasti dnešního státu Mississippi již v první polovině 16. století, ovšem první stálá osídlení kolonistů zde začala vznikat až na přelomu 17. a 18. století. Správu nad územím vykonávaly v následujících letech různé mocnosti – Španělé, Francouzi i Britové. Po prohře v sedmileté válce postoupila Francie území Británii, jež se však z kořisti dlouho neradovala, neboť po vzniku USA se stalo území součástí tohoto nově vzniklého státu; v dubnu 1798 bylo vytvořeno teritorium Mississippi. V roce 1817 se pak z Mississippi stal oficiální stát USA, a to jako dvacátý v pořadí. V rámci občanské války stálo Mississippi jako typický otrokářský stát na straně Konfederace a členem Unie se stalo zpět v roce 1870.

Mississippi leží na jihu Spojených států amerických a jeho dominantou je stejnojmenná řeka, jež tvoří celou západní hranici státu. Jedná se o mírně kopcovitý stát s nejvyšším bodem v nadmořské výšce 246 metrů.

Klima Mississippi je charakterizováno jako vlhké subtropické a vyznačuje se dlouhými horkými léty a krátkými a mírnými zimami. Zatímco letní teploty se v rámci státu příliš neliší (průměrné nejvyšší teploty dosahují v létě 33 stupňů Celsia), v zimě je jih státu poměrně výrazně teplejší (nejvyšší teploty v zimě dosahují na severu 10 stupňů zatímco u pobřeží zhruba o 6 stupňů více). Taktéž srážky jsou výrazně četnější spíše na jihu v blízkosti Mexického zálivu; Mississppi je náchylné taktéž na časté bouřky až hurikány.

Mississippi je tradičně jeden z nejvíce rurálních států USA, kde zemědělství vždy hrálo významnou roli. Stále významná je produkce bavlny, dále též rýže či sojových bobů, z živočišné výroby jsou pak důležitou složkou chov drůbeže a rybaření. Existují zde bohatá naleziště ropy a zemního plynu, díky nimž se postupně rozvinul i navazující průmysl – zejména chemický.

Hlavním a zároveň největším městem Mississippi je město Jackson, které se nachází v centrální části státu a má zhruba 175 tisíc obyvatel (v součtu s okolními předměstími pak přibližně 600 tisíc).

Hlavní město Mississippi – Jackson

Hlavním městem státu Mississippi je město Jackson. Nachází se v centrální části státu a je zároveň jeho největším městem se zhruba 170 tisíci obyvateli.

Oblast dnešního města Jackson byla poprvé osídlena Louisem LeFleurem a vesnici se na základě toho začalo říkat LeFleur’s Bluff. Rozvíjet se však začala až ve dvacátých letech 19. století. V roce 1821, rok po ustanovení Mississippi oficiálním státem USA, bylo rozhodnuto o tom, že hlavním město by mělo být lokalizováno co možná nejblíže středu státu. Vzhledem k tomu, že v naprostém středu státu byla bažina, padlo nakonec rozhodnutí právě na LeFleur’s Bluff. Město bylo následně pojmenováno po bývalém prezidentu USA Andrew Jacksonovi.

V průběhu americké občanské války byl Jackson jedním z hlavních center Konfederace. V jeho okolí a přímo v něm se odehrálo několik bitev a v roce 1863 vojenské síly Unie město nechali kompletně vyhořet.

Mezi nejvýznamnější památky v Jacksonu patří sídlo guvernéra postavené v roce 1839 či radnice, jež byla v občanské válce využívána jako nemocnice.

Zpět na jednotlivé státy USA.


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button