Mississippi

Mississippi

Stát Mississippi se stal oficiálním státem USA v roce 1817 jako dvacátý v pořadí. Nachází se na jihu USA při pobřeží Mexického zálivu a sousedí se čtyřmi dalšími americkými státy – na východě s Alabamou, na severu s Tennessee a západní hranici sdílí s Arkansasem a Louisianou. Hlavním a největším městem státu je město Jackson.

První Evropané dorazili do oblasti dnešního státu Mississippi již v první polovině 16. století, ovšem první stálá osídlení kolonistů zde začala vznikat až na přelomu 17. a 18. století. Správu nad územím vykonávaly v následujících letech různé mocnosti – Španělé, Francouzi i Britové. Po prohře v sedmileté válce postoupila Francie území Británii, jež se však z kořisti dlouho neradovala, neboť po vzniku USA se stalo území součástí tohoto nově vzniklého státu; v dubnu 1798 bylo vytvořeno teritorium Mississippi. V roce 1817 se pak z Mississippi stal oficiální stát USA, a to jako dvacátý v pořadí. V rámci občanské války stálo Mississippi jako typický otrokářský stát na straně Konfederace a členem Unie se stalo zpět v roce 1870.

Mississippi leží na jihu Spojených států amerických a jeho dominantou je stejnojmenná řeka, jež tvoří celou západní hranici státu. Jedná se o mírně kopcovitý stát s nejvyšším bodem v nadmořské výšce 246 metrů.

Klima Mississippi je charakterizováno jako vlhké subtropické a vyznačuje se dlouhými horkými léty a krátkými a mírnými zimami. Zatímco letní teploty se v rámci státu příliš neliší (průměrné nejvyšší teploty dosahují v létě 33 stupňů Celsia), v zimě je jih státu poměrně výrazně teplejší (nejvyšší teploty v zimě dosahují na severu 10 stupňů zatímco u pobřeží zhruba o 6 stupňů více). Taktéž srážky jsou výrazně četnější spíše na jihu v blízkosti Mexického zálivu; Mississppi je náchylné taktéž na časté bouřky až hurikány.

Mississippi je tradičně jeden z nejvíce rurálních států USA, kde zemědělství vždy hrálo významnou roli. Stále významná je produkce bavlny, dále též rýže či sojových bobů, z živočišné výroby jsou pak důležitou složkou chov drůbeže a rybaření. Existují zde bohatá naleziště ropy a zemního plynu, díky nimž se postupně rozvinul i navazující průmysl – zejména chemický.

Hlavním a zároveň největším městem Mississippi je město Jackson, které se nachází v centrální části státu a má zhruba 175 tisíc obyvatel (v součtu s okolními předměstími pak přibližně 600 tisíc).

Hlavní město Mississippi – Jackson

Hlavním městem státu Mississippi je město Jackson. Nachází se v centrální části státu a je zároveň jeho největším městem se zhruba 170 tisíci obyvateli.

Oblast dnešního města Jackson byla poprvé osídlena Louisem LeFleurem a vesnici se na základě toho začalo říkat LeFleur’s Bluff. Rozvíjet se však začala až ve dvacátých letech 19. století. V roce 1821, rok po ustanovení Mississippi oficiálním státem USA, bylo rozhodnuto o tom, že hlavním město by mělo být lokalizováno co možná nejblíže středu státu. Vzhledem k tomu, že v naprostém středu státu byla bažina, padlo nakonec rozhodnutí právě na LeFleur’s Bluff. Město bylo následně pojmenováno po bývalém prezidentu USA Andrew Jacksonovi.

V průběhu americké občanské války byl Jackson jedním z hlavních center Konfederace. V jeho okolí a přímo v něm se odehrálo několik bitev a v roce 1863 vojenské síly Unie město nechali kompletně vyhořet.

Mezi nejvýznamnější památky v Jacksonu patří sídlo guvernéra postavené v roce 1839 či radnice, jež byla v občanské válce využívána jako nemocnice.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa