The New York Public Library – Jedna z TOP veřejných knihoven na světě

Newyorská veřejná knihovna se nachází v budově Stephena A. Schwarzmana, která je pojmenovaná po tomto známém americkém podnikateli a filantropovi. Setkat se můžete i s jejím zkráceným názvem NYPL. Avšak pozor, takto je označována celá síť knihoven, jejíž hlavní pobočkou je právě New York Public Library. Nicméně pokud se v New York City zeptáte na NYPL, tak vás všichni nasměrují právě sem (mapa zde). Konkrétně se jedná o jednu z nejvýznamnějších veřejných a výzkumných knihoven nejen v USA, ale i na celém světě.

Knihovna v New Yorku
Studovna pro veřejnost

S plánem její výstavby se započalo na konci 19. století, kdy na ní byly vybrány více než 2 miliony dolarů ve veřejné sbírce. I dodnes funguje z velké části z peněz soukromých dárců. K dokončení výstavby a otevření této knihovny pak došlo v květnu roku 1911. Už na první pohled zaujme architektonický styl této knihovny, do nějž se nesmyvatelným písmenem zapsalo počínání dvou hlavních francouzských architektů této budovy, neboť celá stavba byla vyvedena ve stylu Beaux-Arts, typickém pro tuto západoevropskou zemi.

Vstupní hala knihovny v New Yorku
Vstupní hala

Knihovna v New Yorku – ikoničtí lvi a možnost bezplatných prohlídek

Je tedy zřejmé, že nemusíte být nutně milovníkem knih, abyste ocenili majestátnost této budovy, která je neodmyslitelnou součástí tohoto amerického velkoměsta již více než 100 let. Vaší pozornosti při návštěvě NYPL určitě neunikne dvojice mramorových lvů, která se hrdě tyčí před touto knihovnou. Popularita těchto lvů je dokonce tak vysoká, že se staly jedním ze symbolů celého New Yorku! Nemluvě o tom, jaké poklady na vás čekají uvnitř.

Za návštěvu rozhodně stojí například knižní sekce Rare Book Division. Zde si můžete prohlédnout ty nejcennější americké knihy či dechberoucími malbami vyzdobená Rotunda McGraw nacházející se ve 3. patře knihovny. Vstup do této newyorské veřejné knihovny je zcela nepřekvapivě zdarma, potěšují je však možnost bezplatných prohlídek, jež trvají cca hodinu a které se tu pravidelně konají každý den. Při půjčení knih se nicméně neobejdete bez čtenářského průkazu. Odkaz na stránky knihovny je zde.

Budova The New York Public Library
Budova The New York Public Library

Pár minut chůze od knihovny najdete další newyorskou atrakci, která by neměla uniknout vaší pozornosti. Je jí mrakodrap One Vanderbilt, odkud je krásný výhled na Empire State Building. Za jasného dne můžete vdálce zahlednout i ikonickou stavbu, kterou se New York pyšní – Socha Svobody.Další články
Co zařídit před cestou do USA

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Get our best healthy recipes and nutrition tips straight to your inbox!
Get Healthy Now! Extra Health Updates
Sign Up
Your privacy is important to us
Get 85% OFF on all our selected products
Od 12. května 2023 nepotřebujete pro vstup do USA očkování na Covid.
Více zde
Get a Shocking Discount!
Get 85% OFF on all our selected products
Check it out