ADAPTÉR DO AMERICKÉ ZÁSUVKY ANEB ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ V USA

Jelikož téměř všichni budeme na našich cestách po USA používat nějaká elektrická zařízení, která si přivezeme s Evropy (foťáky, nabíječky, holící strojky…), tak se setkáme s trochu jiným napětím v elektrické síti než jsme zvyklí u nás v Evropě.

V Americe je napětí 110 – 120 Voltů a 60 Hz.

Přístroje, které nejsou upraveny pro toto napětí vám bohužel v USA fungovat nebudou…o amerických zásuvkách ani nemluvě. Redukce do zásuvky je totiž potřeba.

A JAK ZJISTÍM, ŽE MI BUDOU PŘÍSTROJE V USA FUNGOVAT?

Každý spotřebič má (nebo aspoň by měl mít) na sobě technický štítek, kde jsou uvedeny údaje, které právě potřebujeme. Pokud je na spotřebiči nenajdete, podívejte se do návodu k použití. Jestli najdete informaci 100 – 240 V, je to pro vás dobré znamení a přístroj by vám měl v USA fungovat. Ještě ale nemáme vyhráno…teď teprve začne zábava. V Americe nemají jen jiné napětí v elektrických zásuvkách, ale právě i jiné zásuvky.

Adaptér do USA

PRODLUŽOVAČKA JE NEJLEPŠÍ!

Předpokládáme, že spousta z vás pojede do Ameriky vybavena více elektrickými spotřebiči – nabíječky do mobilu, nabíječky na baterky, kamery, foťáky, holící strojky, fény atd. Máte spoustu přístrojů na jeden adaptér. Řešením tu může být, že si koupíte adaptéru více a nebo, že si vezmete s sebou ještě “českou” rozdvojku nebo prodlužovačku.

Prodlužovačka se nám při cestách osvědčila více, a to zejména z těchto důvodů:

  • americké zásuvky jsou obvykle umístěny u podlahy, prodlužovačku si zapojíte do adaptéru, dáte si ji na stůl a nic vám neleží na podlaze…nehrozí, že si třeba rozšlápnete foťák apod.
  • když použijete rozdvojku a zapojíte do ní všechny ty možné kabely, stává se, že jsou adaptér s rozdvojkou těžké a vypadávají ze zásuvky…toto u prodlužovačky nehrozí.

PRO PŘEDSTAVU JSME PŘIPRAVILI DVĚ SCHÉMATA ZAPOJENÍ CESTOVNÍCH ADAPTÉRU

  • první schéma je pro prodlužovačku
  • druhé schéma je zapojení s rozdvojkou a jen pro “ploché” zástrčky
Adaptér na zásuvku do USA
Adaptér na zásuvku do USA

ADAPTÉRY DO ZÁSUVKY V USA

Pro cesty po USA budete potřebovat adaptér neboli redukci do elektrické zásuvky, které můžete koupit buď v kamenných obchodech typu Electroworld nebo na některém z e-shopů.

KDE KOUPIT ADAPTÉR DO ZÁSUVKY V USA?

Cestovní adaptéry do USA, ale i do jiných zemí světa můžete koupit nejen v kamenných obchodech s elektronikou, ale i na internetu, kde si je můžete nejdříve v klidu porovnat a vybrat, ten který vám vyhovuje, a pak teprve koupit např. zde -> cestovní adaptéry do USA). Jejich cenová hladina se pohybuje cca od 100 do 600 Kč.

Při nákupu adaptéru můžete narazit na dva typy:

  • cestovní adaptér jen pro ploché vidlice bez zemnícího kontaktu nebo
  • cestovní adaptér se středovým ochranným kontaktem, pro tak zvané kulaté zásuvky (tento typ bývá dražší)
Adaptér do USA

Jedno malé upozornění!

Některé redukce se tváří jako adaptéry pro “kulaté” zásuvky, ale pokud si je pořádně prohlédnete, tak zjistíte, že mohou mít malé zarážky, přesně jak na obrázku.

Tyto adaptéry jsou určeny pouze pro “ploché” zástrčky a “kulatou” zástrčku do nich nedostanete.

Na krabičkách nebo v návodu k těmto adaptérům by mělo být uvedeno něco ve smyslu “Použitelné jen pro dvoužilové napájecí kabely bez zemnícího vodiče!” nebo “Jen pro ploché vidlice bez zemnícího kontaktu.” Takže vybírejte cestovní adaptéry do USA pozorně.
Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 10 000 fanoušků
Back to top button