SEKVOJE – OBROVSKÉ STROMY V YOSEMITE

Vzdálenost: K nižšímu lesu (Lower Grove) se dohromady jedná o 3,5 km. Pokud budete chtít navštívit i horní les (Upper Grove), celkem nachodíte 8-10 km.

Převýšení na začátku stezky: 1700 metrů.

Celkové převýšení: Až 360 metrů – záleží na tom, do kterých částí horního lesa dojdete.

Proč navštívit Mariposa Grove? Jedná se o zdaleka největší sekvojový les v celém Yosemitském národním parku. Naleznete zde stovky úžasných sekvojí, včetně 2700 let staré Grizzly Giant sekvoje. Tento výlet rozhodně stojí za to. Dalším lákadlem je Wawona Point, který nabízí nejlepší výhled na Wawonské údolí (Wawona Valley).

Délka túry: 1-4 hodiny, závisí na tom, jak daleko půjdete.

Nejvhodnější čas návštěvy: Kdykoliv, záleží na vás. Co děláte třeba zítra?

Obtížnost: 3 z 10 pro nižší trasu a 5 z 10 v případě, že chcete zvládnout trasy obě. Populární nižší smyčka je kratší. Sice stále stoupá, ale stoupání není nikdy nějak strmé. Jestliže si myslíte, že někdo z vaší skupiny není schopen zvládnout výšlap k hornímu lesu, můžete se zastavit v obchodě se suvenýry a koupit si jízdenky na projížďku místním vláčkem (jedná se o speciální otevřený autobus s “vagóny”). V rámci tour je nižší i horní les.

Počet návštěvníků: Vysoký v nižším lese během léta, střední v horním lese a na Wawona Point.

Nejbližší toalety: Na začátku stezky (venkovní záchody) a těsně pod Mariposa Grove Museum v horním lese.

Nejbližší občerstvení: Na začátku stezky naleznete malý obchod s dárky. Restaurace naleznete 6,5 km od Tenaya Lodge ve Fish Campu a 11 km od Wawona Hotelu.

Sekvoja stromy v Yosemite
The Bachelor and Three Graces

Jak se tam dostat: Začátek stezky se nachází 3,2 km od jižního vstupu do Yosemitského národního parku. Cesta je dobře označená (pokud vstupujete do parku jižní branou, zahněte doprava ihned poté, co projedete vstupní branou). Pokud je parkoviště plné, cesta bude uzavřena a hlídána personálem parku (pracovníci parku na sobě budou mít oranžové vesty a navedou Vás k parkovišti, kde budete moci zaparkovat a svézt se bezplatným autobusem). Do bezplatného autobusu můžete nastoupit také na rohu Wawona Hotelu.

Parkování: Na začátku stezky naleznete parkoviště, nicméně to je často plné. Pokud se tak stane, silnice bude u jižního vstupu do parku zablokována. Budete moci zaparkovat přímo tam a následně nasednout na bezplatný autobus směřující k lesu. Na bezplatný autobus můžete nasednou také před obchodem Wawona Convenience Store. Autobusy Vás vezmou i zpět. Pokud se chystáte na túru v pozdních odpoledních hodinách, nezapomeňte si zjistit, kdy se ke vstupu do parku a do Wawony bude vracet poslední autobus.

Pokud si rádi přidáte trochu fyzické aktivity navíc, můžete jít od vstupu do parku k lesu pěšky. Ujdete navíc 3,2 km. Pokud park navštívíte v zimě, bude to vaše jediná možnost, jelikož cesty jsou v tomto ročním období zavřené a na autobusy nenarazíte.

Zde je Google Street View na jižní vstupní bránu do parku (zde odbočíte vpravo, abyste se dostali k lesu), další pohled na parkoviště u lesa (začátek stezky naleznete, pokud půjdete směrem vpřed a potom doprava) a další pohled na vstup do lesa.

Perly nižšího lesa (Lower Grove)

  • The Fallen Monarch: Jedná se o první opravdu úžasně obrovský strom, kolem něhož po stezce půjdete. Jedná se o masivní a mrtvý strom, který je nyní ještě větší legendou, než jakou byl v době, kdy ještě žil, což z něj činí takového Elvise Presleyho stromů. Jediným rozdílem je to, že The Fallen Monarch je stále k vidění na místě, na kterém “zemřel” – u vyvrácených kořenů stromu se denně vyfotí stovky lidí.
  • The Bachelor and Three Graces: Jedná se o kvartet sekvojí, kolem kterých projdete poté, co přejdete silnici, po níž jezdí speciální vláček (viz. text výše). Kořeny sekvojí jsou mělké, obvykle mají méně než 180 cm, ale jsou rozloženy na velké ploše – obecně se v případě dospělého stromu jedná o 0,5 akru (někdy i více). To znamená, že na tomto místě se pod Vašima nohama prolínají kořeny hned čtyř starých sekvojí.
  • The Grizzly Giant: Jedná se o patriarchu Yosemitských sekvojí a jasnou hvězdu Mariposa Grove. Průměr kmene činí více než 9 metrů, což dává obvod přes 27 metrů. Zhruba ve výšce 30 metrů pak z kmene vyrůstá větev, která je sama o sobě větší, než kmen jakéhokoliv jiného druhu stromu. Jakmile uvidíte na začátku stezky strom Fallen Monarch, představte si strom ještě 2x širší a budete přibližně vědět, jak vypadá Grizzly Giant.

    Stáří stromu se odhaduje na 1800 let. Strom je tedy o stovky let starší než Karel Veliký, Král Artuš, Attila a další historické postavy. V momentě, kdy Kryštof Kolumbus přistál u amerických břehů, tento strom byl již přes 1000 let starý. Během doby života tohoto stromu se narodilo a zemřelo více než 50 miliard lidí.

    Jak si představit 50 miliard lidí? Moc dobře to nejde, ale tady je pomůcka: Kdyby byla průměrná výška těchto lidí 4 stopy, celková délka tohoto “lidského řetězu” by byla více než 38 milionů mil. Pokud by bylo možné získat jejich ostatky, spojit je a namířit do vesmíru, ostatky by dosáhly 75x na Měsíc a zpět. Pokud máte problém s nasměrováním do vesmíru, můžete je položit na zem – zjistíte, že by cca 1500x obkroužily zeměkouli.

    Ať už se na to podíváte jakkoliv, Giant Grizzly toho přežil hodně. Za své přežití vděčí zejména asi tomu, že sekvojové dřevo je prakticky nepoužitelné pro stavbu – snadno se tříští a obecně není vhodné na nic (snad kromě párátek do zubů). Nebýt této skutečnosti, strom by byl velice pravděpodobně skácen hned poté, co les navštívili první dřevorubci, což bylo dlouho před 20. stoletím.
  • The California Tunnel Tree: Tento strom se nachází asi 100 metrů za stromem Grizzly Giant. Jedná se o jedinou živou sekvoj, která má ve svém kmeni člověkem vyřezaný tunel. Tunel je dostatečně široký na to, aby jím projely menší evropské auta, nicméně kdyby se o to pokusil například Hummer, asi by skončil bez zpětných zrcátek (možná ještě hůř). Tunelem ale můžete pouze projít po svých.

Je těžké si obrovské sekvoje představit. Proto se nyní můžete podívat na video, které je součástí excelentního seriálu Yosemite Nature Notes, za nímž stojí zaměstnanci parku.

Sekvoja Stromy Yosemite 02
Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa