Oregon

Oregon

Stát Oregon leží v severozápadní části Spojených států amerických. Oficiálním státem USA se Oregon stal v roce 1859 jako 33. stát v pořadí. Sousedí se čtyřmi americkými státy – na severu s Washingtonem, na jihu s Kalifornií a Nevadou a na východě pak se státem Idaho. Hlavním městem státu Oregon je město Salem.

Oblast dnešního Oregonu obývali dlouhá staletí domorodí obyvatelé. Prvními Evropany, kteří dorazili do tohoto regionu, byli Španělé v polovině šestnáctého století. Oblast byla častěji prozkoumávána až ve století osmnáctém, kdy se pobřeží Oregonu stalo důležitou spojkou na obchodních cestách do Asie. V průběhu 19. století zde začala postupně vznikat stálá americká osídlení a po vyřešení sporů s Británií o hranice Oregonu vzniklo v roce 1850 teritorium Oregon. O devět let později se pak Oregon stal oficiálním státem USA, a to jako 33. stát v pořadí.

Na pacifické pobřeží Oregonu navazuje zhruba čtyřicet kilometrů od oceánu pásmo pohoří Coast Range; západní část státu je tak hornatá a jeho nejvyšším bodem je hora Mt Hood s nadmořskou výškou 3492 metrů. Pohoří Cascade Mountains jdoucí od severu k jihu pak vytváří srážkový stín a dvě třetiny Oregonu na východě tak získávají výrazně méně srážek než západní třetina.

Díky členitosti terénu a různým nadmořským výškám lze v Oregonu charakterizovat několik různých typů podnebí, od alpského klimatu v horských oblastech, přes středomořské ve vnitrozemských údolích až po pouštní na jihovýchodě státu. Západní třetina státu je ovlivněna oceánem, který zmírňuje teplotní extrémy. Zimy jsou zde velmi deštivé, suchá bývají pouze léta a panuje zde velká vlhkost vzduchu. Ve východní části Oregonu je naopak vlhkost po celý rok velmi nízká. Zimy jsou zde velmi studené a bohaté na sněhové srážky, léta pak výrazně suchá a horká.

Ekonomika Oregonu těží z jeho přírodního bohatství; jakkoliv řada lesů byla v posledních letech uzavřena pro těžbu, stále je těžba a zpracování dřeva jedním z nejdůležitějších odvětví státní ekonomiky. Podobně jsou využívány i řeky, zejména Columbia, pro výrobu levné elektrické energie v hydroelektrárnách. Ze zemědělství jsou nejčastějšími produkty pšenice a mléčné výrobky, svůj prostor zde má i chov dobytka. Zejména díky krásnému pobřeží ale i lyžařským resortům a nádherným jezerům získává stále na důležitosti i cestovních ruch.

Zhruba sedmdesát procent populace Oregonu žije v údolí Willamette, kde jsou také největší města státu. Tím největším je Portland na severu; hlavním městem je pak stopadesátitisícový Salem.

Hlavní město Oregonu – Salem

Hlavním městem státu Oregon je město Salem. Založeno bylo v roce 1842 a nachází se v centrální části údolí Willamette, ve kterém žije většina populace Oregonu. Dnes má Salem zhruba 160 tisíc obyvatel.

První Evropané dorazili do oblasti dnešního Salemu na začátku devatenáctého století a první stálé osídlení zde vzniklo v roce 1840. V roce 1851 se již Salem stal hlavním městem tehdejšího teritoria Oregon a po přijetí Oregonu za oficiální stát Unie v roce 1859 i hlavním městem nově vzniklého státu.

Salem leží v údolí Willamette, jež se vyznačuje relativně mírnými zimami s častými dešťovými srážkami; nejvyšší průměrné teploty dosahují v zimních měsících zhruba osm stupňů Celsia a sníh je spíše výjimečný. Léta jsou zde velmi suchá a teploty díky relativní blízkosti oceánu nijak extrémní – nejvyšší průměrné teploty v létě nepřesahují dvacet osm stupňů Celsia.

Salem je sídlem Willamette University, sídlí zde samozřejmě řada státních úřadů a za shlédnutí jistě stojí budova Capitolu postaveného v roce 1937 v neoklasicistním stylu.

Zpět na jednotlivé státy USA.


Co zařídit před cestou do USA

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Pomůžu vám a za 2 hodiny máte jasno.
Plánujete svou vysněnou cestu do USA, ale topíte se
v přípravách a nevíte, kde začít?
Naplánujeme bodový itinerář vaší nezapomenutelné cesty po USA
Řekneme si, co nedělat u imigračního úředníka i na silnicích
Jak zajistit registraci pro vstup do parků
... a spousty dalších tipů a rad - letenky, auto, ubytování, co vidět atd.
Klikněte zde!
Plánujete svou vysněnou cestu do USA, ale topíte se v přípravách
a nevíte, kde začít?
Naplánujeme bodový itinerář vaší cesty po USA
Řekneme si, co nedělat u imigračního úředníka i na silnicích
Jak zajistit registraci pro vstup do parků
... a spousty dalších tipů a rad - letenky, auto, ubytování, co vidět atd.
Klikni zde
Pomůžu vám a za 2 hodiny máte jasno.
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa