EMPIRE STATE BUILDING

Empire State Building je se svou výškou 448 metrů a svými 103 patry nejvyšší budovou New Yorku a je symbolem tohoto města po celém světě.

Vyhlídka z Empire State Building
Vyhlídky z Empire State Building

Se stavbou budovy se začalo v roce 1930 a byla dokončena v následujícím roce. Tato doba byla ale poznamenána krachem na newyorské burze a o pronájmy v nově postavené budově nebyl zájem. Budova dostala přezdívku The Empty State Building (“empty” znamená “prázdný”). Empire State Building zachránily jen její vyhlídkové plošiny s dechberoucími výhledy. Do dnešní doby navštívilo budovu přes 120 milionů lidí.

Mrakodrap byl postaven za rekordní dobu 1 rok a 45 dnů. Stavbaři stavěli rychlostí čtyři patra za týden. Této rychlosti stavby dosáhli díky předem vyrobeným dílům, které pak následně pouze sestavovali.

Empire State Building je známá také svým každoročním během do schodů Empire State Run-up. Závodníci musí vyběhnout až do 85. patra a překonat tak 1575 schodů. Těm nejlepším trvá dosáhnout vršku za 9 minut a 33 sekund.

Budova měla mít původně pouze 86 pater. Následně bylo rozhodnuto přistavit dalších 46 metrů vysoký stožár, který měl sloužit pro ukotvení vzducholodí. V současné době má stožár výšku 62 metrů a jsou na něm umístěné antény, odkud se přenáší rozhlasové a televizní pořady.

Další tipy zde co vidět v New Yorku za zajímavosti.

Vyhlídka z Empire State Building na New York

Empire State Building - vyhlídka

Empire State Building nemá jen jednu vyhlídku, ale dvě vyhlídky. První se nachází v 86. patře ve výšce 320 metrů, druhá vyhlídka pak o dalších 60 metrů výše ve 102. patře. Obě vyhlídky nabízí výhled do všech čtyř světových stran.

Málokterý návštěvník si nechá ujít výhled na New York právě z mrakodrapu, proto tu narazíte na velmi dlouhé fronty, které vám zaberou spousty času.

Kdy je Empire State Building otevřená?

Vyhlídka je otevřena pro návštěvníky denně od 8 hodin (ráno) do 2 hodin (v noci). Poslední výtah jede nahoru v 1:15 hod (v noci). O svátcích se může otevírací doba změnit.

Pokladny jsou otevřené od pondělí do pátku a to vždy od 8:30 do 17:30 hod . O svátcích je pokladna uzavřena.

Při vstupu do budovy je nutné použít vchod z 5th Avenue – viz mapa

Vstupné na Empire State Building

Cena vstupenky na vyhlídku stojí pro dospělého 21 dolarů, pro děti ve věku 6-12 let je cena vstupného 15 dolarů.

Pokud si koupíte vstupenku na Empire State Building na internetu vyhnete se dlouhému čekání ve frontě na lístky, což vám ušetří spoustu času. Bezpečnostní kontrolou musí projít všichni turisté.

Empire State Building New York
Youtube – Empire State Building v New yorku

Co je dobré vědět

Nejlepší čas pro návštěvu vyhlídky je ráno po otevření v 8 hodin a pak kolem 15. hodiny odpoledne. V tyto časy zde bývá obvykle nejméně turistů.

Suvenýry, knihy, pohlednice, trička apod. si můžete zakoupit v 80. patře. Obchod je otevřen každý den od 8 hodin ráno do 2 hodin v noci.

Vstupenky na Empire State Building si koupte na internetu, vyhnete se tak dlouhému čekání ve frontě na lístky, což vám ušetří spoustu času.

Empire State Building - New York

Všichni návštěvníci, kteří míří na vyhlídky musí projít bezpečnostní kontrolou obdobné jako na letišti. V budově nikde nejsou bezpečnostní schránky, kam byste si mohli odložit svá zavazadla, proto před vstupem myslete na to, zda nemáte u sebe nějaký zakázaný předmět:

  • jakékoli zbraně, nože, nůžky
  • skleněné předměty, včetně lahví, sklenice apod.
  • alkoholické nápoje
  • plechovky apod.
  • profesionální kamery, příslušenství a jakékoliv stojany
  • sportovní vybavení, jako je skateboard, kolečkové brusle, golfové hole, baseballové pálky, hokejky, baseballové míčky, fotbalové míče, tenisové míčky, atd.
  • různé barvy ve spreji a fixy
  • hudební nástroje
  • velké obaly a kufry
  • kostýmy a masky

Pozor!

Fotoaparáty a kamery jsou povoleny, ale nikoli stativy, na to pozor! Batohy a tašky příruční velikosti jsou rovněž povoleny, ale žádné kufry a rozměrné tašky.

Čekání ve frontě

Dříve než se dostanete na vyhlídku, tak musíte vystát tři fronty.

Rozhledna na Empire State Building je velkým lákadlem a čekací doba na vstupenky bývá někdy až neuvěřitelně dlouhá…výjimkou nejsou ani dvě hodiny čekání.

fronta u vstupu na Emapire State Building v New Yorku
Youtube – fronta u vstupu na Emapire State Building

Další článkyStanda Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 10 000 fanoušků
Back to top button