JAK V USA NATANKOVÁNÍ BENZÍN DO AUTA

Benzínky v USA

Jakmile budete mít v USA půjčené auto a přijedete k benzínové pumpě, naskytne se otázka “Jak natankovat benzín?”. Systém tankování benzínu nebo nafty je v USA poněkud odlišný.

POZOR! V Americe platí zásada, nejdříve zaplatit, pak benzín natankovat.

 • Ale jak mám vědět kolik benzínu si mám zaplatit?
 • jaký druh benzínu mám natankovat?
 • …a jak mám vůbec benzín zaplatit?

KOLIK BENZÍNU SI MÁM ZAPLATIT?

Kolik benzínu si mám zaplatit je otázkou odhadu kolik se vám vejde do nádrže. Benzínové pumpy v USA fungují tak, že vám do auta pustí jen tolik benzínu kolik si zaplatíte, ani o píď více. Toto všechno hlídá automatika.

 • Když přeplatíte – vrátí vám přeplatek v hotovosti.
 • Když zaplatíte méně než se vám vejde do nádrže – automat vám pustí do nádrže pouze tolik kolik jste si zaplatili.

JAK V USA ZAPLATIT ZA BENZÍN?

Platbu můžete provést dvěma základními způsoby:

Platba kartou u stojanu

Přímo u stojanu platební kartou zaplatíte nejjednodušeji – zde hodně záleží na typu platební karty, kterou budete mít. Dříve “evropské” karty moc nefungovaly, ale zdá se, že se situace už zlepšila a už i teď vám může karta fungovat. Zkuste to!

Na obrazovce stojanu vyberte variantu karty:

 • “credit” a
 • zadejte PSČ (ZIP Code) “00000”, “99999”, příp. americké PSČ, které znáte.

Pokud se vám nepodaří platební kartou zaplatit, tak využijte druhý způsob a zajděte k pokladně.

Platba u pokladny kartou nebo v hotovosti. STAČÍ TŘI SLOVA!

Přímo u obsluhy benzínové pumpy můžete zaplatit jak platební kartou, tak i v hotovosti. Je to jednoduché. Postup je takový:

 • vejdete do budovy,
 • obsluze pokladny řeknete číslo stojanu, u kterého budete tankovat (stačí říct pouze číslo stojanu, např. “five”) a částku za kolik chcete natankovat,
 • dáte jim kartu nebo hotovost… někdy se může stát, že si kartu nechají a vrátí vám ji až po natankování (nepanikařte),
 • jdete natankovat,
 • následně můžete rovnou odjet a pokračovat v cestě,
 • POKUD ale máte přeplatek (zaplatili jste si více než se vám vešlo do nádrže) a nebo si obsluha pokladny nechala vaší platební kartu, tak se vraťte do budovy, kde opět řeknete číslo stojanu a oni vám vrátí kartu, případně i hotovost jako přeplatek.

PŘÍKLAD

Pokud stojíte u stojanu číslo 5 a potřebujete natankovat za 20 dolarů, tak stačí říct.

twenty on five = dvacku na pětku

Přidejte americkou výslovnost, něco jako “twony” místo “twenty” a je to dokonalé!

V OREGONU NATANKUJETE BENZÍN SAMI, ALE JAK KDE

1. ledna 2018 byl zrušen zákon, který v Oregonu zakazoval, aby si řidiči natankovali benzín sami. Na vybraných pumpách si tak můžete nyní natankovat bez obsluhy, a to zejména v menších městech. Na některých pupmách si můžou motoristé doplnil benzín během celého dne, jinde zase jen od večera do rána.

Jedinou výjimkou z celých USA tak zůstává jen New Jersey, kde stále platí, že vám benzín do auta může doplnit pouze obsluha benzínky.

JAKÝ DRUH BENZÍNU MÁM NATANKOVAT?

Na amerických stojanech se setkáte se třemi typy benzínu a na některých je i možné natankovat naftu. Typ benzínu vybíráte zmáčknutím tlačítka s číslem:

 • 85 – Unleaded – vhodný pro většinu aut
 • 87 – Super Unleaded – použijte pro auta, která vyžadují benzín s vyšším oktanovým číslem
 • 91 – Premium Unleaded – slouží zejména pro auta s přívěsem
 • Diesel (nafta) – pouze na vybraných stojanech
Jak natankovat benzín v USA
Jak natankovat benzín v USA
Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa