YOSEMITE NÁRODNÍ PARK USA

Yosemitský národní park leží ve státě Kalifornie a patří mezi nejznámější a nejkrásnější národní parky USA. Yosemite sousedí s národním parkem Sequioa, kde můžete vidět stromy gigantických rozměrů. Do parku Yosemite se pohodlně dostanete autem, i když zde jsou ještě velké oblasti pravé divočiny, kam lze dojít jenom pěšky.

Yosemite národní park

Nádherné údolí Yosemite Valley se žulovými skalami a vodopády, které se valí až do hloubky 700 metrů. Yosemite jsou rájem pro horolezce, kteří sem jezdí z celého světa. Mezi nejznámější vrcholky patří El Capitan, Half Dome a Sentinel Rock.

V Yosemitském národním parku najdete 320 kilometrů silnic, které vám umožní navštívit odlehlejší končiny. Vysoké útesy, působivé vodopády, gigantické stromy, hory a údolí dávají parku krásu, kterou si nesmíte nechat ujít.

Pozor na změny týkající se vstupu do národního parku Yosemite.
Během sezony od března do října je park extrémně přeplněný turisty s nejvyšší návštěvností v květnu, červnu a září. Od roku 2010 park každý rok navštívilo více než 1 milion návštěvníků. Vzhledem k této situaci byl zaveden pilotní systém rezervace vstupů do parku na konkrétní datum a čas, a to od dubna do října 2022. Další informace níže.

Trasa

Vzdálenost v km

Převýšení v metrech

Počty lidí

Atraktivita výhledu

Obtížnost

4-Mile Trail

7,5*

975

4

5

5

Bridalveil Creek

9

30

2

2

5

Dewey, Crocker, & Stanford Points

12,5*

90*

2

4

5

Glacier Point

1,6

50

5

5

5

Illilouette Falls

6,5

420

3

4

5

McGurk Meadow

2,9

30

2

3

5

Mono Meadow

2*

90

1

2

5

Panorama Trail

13,5

975

4

5

5

Sentinel Dome

3,5

150

3

4

5

Taft Point and the Fissures

3,5

60

4

4

5

The Mist Trail (Vernalský a Nevadský vodopád)

4,8

300

5

5

5

Upper Yosemite Falls (horní Yosemitský vodopád)

12

790

4

5

5

Lower Yosemite Falls (dolní Yosemitský vodopád)

0,8

50

5

5

5

Doprava v parku

V parku můžete kromě auta také využít tzv. shuttle bus, který jezdí po parku zdarma. Na této mapě najdete seznam zastávek a tras po parku. Autobusy jezdí denně každých 10 – 20 minut a zastavují dle číselného pořadí na mapě.

  • Valley Shuttle – zelená linka jezdí od 7 do 22 hod.
  • El Capitan Shuttle – fialová linka jezdí od 9 do 18 hod.
  • Express Shuttle – Oranžová linka jezdí od 9 do 18 hod.

Počasí v parku Yosemite

Počasí v Yosemite národním parku – po kliknutí na link si v pravém horním rohu si zvolte zobrazování teplot ve stupních Celsia.

Ubytování v Yosemitech

V samotném parku Yosemite najdete ubytování v hotelých levnějších, ale i dražších. V parku je k dispozici mnoho kempů, které jsou ale přes sezónu většinou obsazené, a proto je nutné je rezervovat. Motely najdete na hranicích parku. Pokud plánujete navštívit národní parky Yosemite a Sequioa neuděláte chybu, pokud se ubytujete ve městě Fresno, které se nachází mezi těmito dvěma parky.

DOPORUČENÍ

Během hlavní turistické sezóny se pokuste vyhnout vesničce Yosemite Village, která je v tento čas přeplněná lidmi. To s sebou přináší plná parkoviště, obchody a dopravní zácpy.

Jak se dostat do Yosemite?

Do národního parku Yosemite se dostanete po třech silnicích:

  • silnice č. 41 z města Fresno (2 hodiny jízdy)
  • silnice č. 140 z města Merced
  • silnice č. 120 (která protíná celý park) ze San Francisca (5 hodin jízdy)
Silnice v Yosemite národním parku

Pokud se chystáte navštívit parky Yosemite a Sequoia můžete jako vhodnou variantu pro ubytování zvolit město Fresno, které leží mezi těmito dvěma parky.

Fresno - Yosemite

Co vidět v parku Yosemite

Mezi nejpůsobivější výhledy národního parku Yosemite patří zejména tyto:

TUNNEL VIEW

Tunnel View patří mezi nejfotografovanější výhledy v Yosemitském parku. Tento krásný výhled se vám naskytne ihned, jakmile vyjedete z tunelu na silnici Hwy 41. Hned za tunelem je i parkoviště, takže buďte připraveni zastavit.

Tunnel View - Yosemita národní park
Tunnel View v Yosemite – jedna z vyhlídek, které musíte vidět

Po silnici č. 41 (z Fresna) vyjedete z tunelu přímo u parkoviště

Tunnel View Yosemite

GLACIER POINT

Glacier Point je místo, které nesmíte při návštěvě národního parku Yosemite vynechat. Můžete sem opět dojet autem nebo se nechat vyvézt autobusem a zpět do údolí se pak vrátit pěšky. V hlavní sezoně během léta, a to až do svátku Labor Day (1. neděle v září) je zde i tak velké parkoviště plné aut, takže s tím počítejte.

Glacier Point se vám ale odmění dech beroucím panoramatem z výšky 980 metrů.

Glacier Point
Glacier Point Yosemite
Glacier Point v Yosemitech

TAFT POINT

TAFT POINT

FOUR MILE TRAIL

Není lepší způsob, jak vidět to co dělá Yosemite Valley úžasným, než se vydat na tak zvanou Four-Mile Trail (čtyřmílovou cestu), která vás dovede z údolí až na Glacier Point, kde na vás čekají nádherná panoramata.

Vzdálenost: 4.7 míle (7.5 km) cesta jedním směrem
Časová náročnost: 2 – 3,5 hodiny
Převýšení: 975 metrů
Obtížnost: Pokud půjdete z Glacier Point do údolí, je obtížnost na stupnici 1 až 10 ohodnocena na stupeň 4, při výstupu stupeň 7. Cesta je široká a vyšlapaná.

V případě, že pojedete autobusem z Yosemite Valley na Glacier Point doporučuje se koupit si jízdenky den dopředu. Jízdenky si bohužel už nemůžete koupit, pokud pojedete z Glacier Point do Yosemite Valley. V tomto případě platí pravidlo, kdo dřív přijde (na zastávku autobusu), ten dřív jede.

Autobusy odjíždí z Valley (the Yosemite Lodge) na Glacier Point v 8:30, 10:00, 13:30 hod. a zpět se vracejí v 10:30, 12:00 a 15:30 hod. Tyto údaje si ale kvůli případným změnám ještě ověřte.

Jednosměrná cesta stojí:

  • dospělí 25 dolarů (tam a zpět 41 dolarů)
  • dítě starší 5 let 15 dolarů (tam a zpět 23 dolarů)

Stezka John Muir trail – pokud se nebojíte chůze do kopce nesmíte toto vynechat

Stezka John Muir trail

Tuto stránku budeme v následujících dnech dále doplňovat o další údaje, mapy a tipy na trasy.

FOTO Z NÁRODNÍHO PARKU YOSEMITE
Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 10 000 fanoušků
Back to top button