YOSEMITE NÁRODNÍ PARK USA

Yosemitský národní park leží ve státě Kalifornie a patří mezi nejznámější a nejkrásnější národní parky USA. Yosemite sousedí s národním parkem Sequioa, kde můžete vidět stromy gigantických rozměrů. Do parku Yosemite se pohodlně dostanete autem, i když zde jsou ještě velké oblasti pravé divočiny, kam lze dojít jenom pěšky.

Yosemite národní park

Nádherné údolí Yosemite Valley se žulovými skalami a vodopády, které se valí až do hloubky 700 metrů. Yosemite jsou rájem pro horolezce, kteří sem jezdí z celého světa. Mezi nejznámější vrcholky patří El Capitan, Half Dome a Sentinel Rock.

V Yosemitském národním parku najdete 320 kilometrů silnic, které vám umožní navštívit odlehlejší končiny. Vysoké útesy, působivé vodopády, gigantické stromy, hory a údolí dávají parku krásu, kterou si nesmíte nechat ujít.

Pro rok 2024 nejsou rezervace pro vstup do parku potřeba.
Pozor na změny týkající se vstupu do národního parku Yosemite.
Během sezony od března do října je park extrémně přeplněný turisty s nejvyšší návštěvností v květnu, červnu a září. Od roku 2010 park každý rok navštívilo více než 1 milion návštěvníků. Vzhledem k této situaci byl zaveden pilotní systém rezervace vstupů do parku na konkrétní datum a čas, a to od dubna do října 2024. Další informace ZDE.

Trasa

Vzdálenost v km

Převýšení v metrech

Počty lidí

Atraktivita výhledu

Obtížnost

4-Mile Trail

7,5*

975

4

5

5

Bridalveil Creek

9

30

2

2

5

Dewey, Crocker, & Stanford Points

12,5*

90*

2

4

5

Glacier Point

1,6

50

5

5

5

Illilouette Falls

6,5

420

3

4

5

McGurk Meadow

2,9

30

2

3

5

Mono Meadow

2*

90

1

2

5

Panorama Trail

13,5

975

4

5

5

Sentinel Dome

3,5

150

3

4

5

Taft Point and the Fissures

3,5

60

4

4

5

The Mist Trail (Vernalský a Nevadský vodopád)

4,8

300

5

5

5

Upper Yosemite Falls (horní Yosemitský vodopád)

12

790

4

5

5

Lower Yosemite Falls (dolní Yosemitský vodopád)

0,8

50

5

5

5

Doprava v parku

V parku můžete kromě auta také využít tzv. shuttle bus, který jezdí po parku zdarma. Na této mapě najdete seznam zastávek a tras po parku. Autobusy jezdí denně každých 10 – 20 minut a zastavují dle číselného pořadí na mapě.

  • Valley Shuttle – zelená linka jezdí od 7 do 22 hod.
  • El Capitan Shuttle – fialová linka jezdí od 9 do 18 hod.
  • Express Shuttle – Oranžová linka jezdí od 9 do 18 hod.

Počasí v parku Yosemite

Počasí v Yosemite národním parku – po kliknutí na link si v pravém horním rohu si zvolte zobrazování teplot ve stupních Celsia.

Ubytování v Yosemitech

V samotném parku Yosemite najdete ubytování v hotelých levnějších, ale i dražších. V parku je k dispozici mnoho kempů, které jsou ale přes sezónu většinou obsazené, a proto je nutné je rezervovat. Motely najdete na hranicích parku. Pokud plánujete navštívit národní parky Yosemite a Sequioa neuděláte chybu, pokud se ubytujete ve městě Fresno, které se nachází mezi těmito dvěma parky.

DOPORUČENÍ

Během hlavní turistické sezóny se pokuste vyhnout vesničce Yosemite Village, která je v tento čas přeplněná lidmi. To s sebou přináší plná parkoviště, obchody a dopravní zácpy.

Jak se dostat do Yosemite?

Do národního parku Yosemite se dostanete po třech silnicích:

  • silnice č. 41 z města Fresno (2 hodiny jízdy)
  • silnice č. 140 z města Merced
  • silnice č. 120 (která protíná celý park) ze San Francisca (5 hodin jízdy)
Silnice v Yosemite národním parku

Pokud se chystáte navštívit parky Yosemite a Sequoia můžete jako vhodnou variantu pro ubytování zvolit město Fresno, které leží mezi těmito dvěma parky.

Fresno - Yosemite

Co vidět v parku Yosemite

Mezi nejpůsobivější výhledy národního parku Yosemite patří zejména tyto:

TUNNEL VIEW

Tunnel View patří mezi nejfotografovanější výhledy v Yosemitském parku. Tento krásný výhled se vám naskytne ihned, jakmile vyjedete z tunelu na silnici Hwy 41. Hned za tunelem je i parkoviště, takže buďte připraveni zastavit.

Tunnel View - Yosemita národní park
Tunnel View v Yosemite – jedna z vyhlídek, které musíte vidět

Po silnici č. 41 (z Fresna) vyjedete z tunelu přímo u parkoviště

Tunnel View Yosemite

GLACIER POINT

Glacier Point je místo, které nesmíte při návštěvě národního parku Yosemite vynechat. Můžete sem opět dojet autem nebo se nechat vyvézt autobusem a zpět do údolí se pak vrátit pěšky. V hlavní sezoně během léta, a to až do svátku Labor Day (1. neděle v září) je zde i tak velké parkoviště plné aut, takže s tím počítejte.

Glacier Point se vám ale odmění dech beroucím panoramatem z výšky 980 metrů.

Glacier Point
Glacier Point Yosemite
Glacier Point v Yosemitech

TAFT POINT

TAFT POINT

FOUR MILE TRAIL

Není lepší způsob, jak vidět to co dělá Yosemite Valley úžasným, než se vydat na tak zvanou Four-Mile Trail (čtyřmílovou cestu), která vás dovede z údolí až na Glacier Point, kde na vás čekají nádherná panoramata.

Vzdálenost: 4.7 míle (7.5 km) cesta jedním směrem
Časová náročnost: 2 – 3,5 hodiny
Převýšení: 975 metrů
Obtížnost: Pokud půjdete z Glacier Point do údolí, je obtížnost na stupnici 1 až 10 ohodnocena na stupeň 4, při výstupu stupeň 7. Cesta je široká a vyšlapaná.

V případě, že pojedete autobusem z Yosemite Valley na Glacier Point doporučuje se koupit si jízdenky den dopředu. Jízdenky si bohužel už nemůžete koupit, pokud pojedete z Glacier Point do Yosemite Valley. V tomto případě platí pravidlo, kdo dřív přijde (na zastávku autobusu), ten dřív jede.

Autobusy odjíždí z Valley (the Yosemite Lodge) na Glacier Point v 8:30, 10:00, 13:30 hod. a zpět se vracejí v 10:30, 12:00 a 15:30 hod. Tyto údaje si ale kvůli případným změnám ještě ověřte.

Jednosměrná cesta stojí:

  • dospělí 25 dolarů (tam a zpět 41 dolarů)
  • dítě starší 5 let 15 dolarů (tam a zpět 23 dolarů)

Stezka John Muir trail – pokud se nebojíte chůze do kopce nesmíte toto vynechat

Stezka John Muir trail

Tuto stránku budeme v následujících dnech dále doplňovat o další údaje, mapy a tipy na trasy.

FOTO Z NÁRODNÍHO PARKU YOSEMITE

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa