PANORAMATICKÁ STEZKA (The Panorama Trail)

Vzdálenost: 13,5 km v jednom směru.

Rozsah nadmořských výšek: Od 1220 metrů na dně údolí až k 2200 metrů na Glacier Point.

Převýšení: 975 metrů.

Proč se vydat na túru po Panoramatické stezce? Dvě z nejkrásnějších túr v celém Yosemitském národním parku – Glacier Point a Mist Trail – slouží jako zarážky stezce, která se vine také kolem dalších méně známých skvostů, jako jsou například Panorama Point nebo Illilouette Falls. Prakticky po celou dobu túry budete mít k dispozici úžasný výhled. Jednou se ve svém životě ohlédnete a rozdělíte jej na éru “Před túrou po Panoramatické stezce” a éru “Po túře po Panoramatické stezce.”

Délka túry: 4,5 – 7 hodin.

Množství návštěvníků: Na koncích stezky je počet turistů velký, uprostřed túry jen střední. Glacier Point a Mist Trail (Mlžná stezka) jsou mezi turisty populární a ačkoliv budete na další turisty narážet během další túry, nemělo by jich být tolik, že by vám to nějak kazilo zážitek.

Panoramatická Stezka Yosemite

Obtížnost: Jednodušší a oblíbenější možností je stezka vedoucí od Glacier Point směrem do údolí – tato stezka má na stupnici 1-10 obtížnost 6. Oblíbenější je tato varianta nejen pro to, že je mnohem méně fyzicky náročná, ale také proto, že je mnohem snazší vyřešit dopravu (více informací v sekci o jízdě autobusem níže).

Stezka je v určitých místech skalnatá a sestupování ze schodů Mlžné stezky může být zátěž na kolena, takže pokud máte nějaké problémy, na poslední etapu túry zvolte raději Muir Trail. Ačkoliv se stezka po většinu doby svažuje, jakmile přejdete most nad Illilouette Creek, vystoupáte během 1,5 míle asi o 700 stop výše (200 metrů během 2,5 kilometru), poté stezka opět klesá.

Co byste měli vidět, ale v parku není označeno: Krátká (méně než 100 metrů dlouhá) stezka k Panorama Point není označená, ale rozhodně stojí za vyhledání. Nabízí totiž úžasný panoramatický výhled na území od Glacier Point (můžete vidět dárkový obchod a geologickou boudu) k Royal Arches, North Dome a zadní část Half Dome. Kromě toho také můžete vidět turisty, kteří se nacházejí na začátku Mlžné stezky. Nejlepší věcí je ale to, že většina turistů si této stezky vůbec nevšimne, takže když kolem nich projdete, můžete po zdvořilém pozdravu prohodit něco jako “Wow, nebyl Panorama Point vážně úžasný? Podle mého názoru to byla úplně nejlepší část túry!” A dost možná to budete myslet vážně.

Panoramatická Stezka Yosemite
Panoramatická stezka Yosemite

Za předpokladu, že se vydáte snadnější cestou (tedy od Glacier Point směrem do Yosemitského údolí), zhruba 0,5 míle (0,8 km) po přechodu mostu přes Illilouette Creek narazíte na stezku, která se stáčí doleva. Na této stezce narazíte na rostlinu s názvem Manzanita – dávejte si pozor, abyste se o ni příliš neotírali holou kůží, protože její kůra je jako brusný papír.

Dejte si pozor také na omezení u Panorama Point. Část vrcholku v roce 1977 roce spadla na dno údolí, takže bezpečností zábradlí jen viselo ve vzduchu. Služba parku následně odstranila celé zábradlí a trasu přepracovala tak, aby se danému místu vyhýbala. Další podobná událost se v menším měřítku odehrála v roce 1967 nebo 1967 (s důkladnými záznamy se tehdy očividně neobtěžovali) a vždy je tu riziko, že spadne další část vrcholku.

Nejlepší čas návštěvy: Horská scenérie je úžasná kdykoliv, nicméně vodopády na Mlžné stezce (Vernalský a Nevadský) mají nejvíce vody na jaře a začátkem léta. Tyto vodopády navíc vydrží déle než Bridalveilský (Bridalveil Fall) nebo Yosemitský vodopád (Yosemite Fall), protože je vodou zásobuje řeka Merced, kdežto jiné vodopády zásobují jen malé říčky. I přesto ale už v srpnu vodopády ztratí velkou část svého objemu.

Nejbližší toalety: Například na stezce Glacier Point a v Happy Isles. Další toalety naleznete také podél stezky nad Nevadským vodopádem, nad Vernalským vodopádem a také poblíž lávky pro pěší u Vernalského vodopádu.

Nejbližší občerstvení: Glacier Point a Happy Isles – nehledě na to, kterou trasu zvolíte, budete moci doplnit živiny na začátku a na konci túry.

Glacier Point v Yosemitech
Glacier Point v Yosemitech

Autobusem z Glacier Point: Většina lidí tuto túru jde směrem od Glacier Point k Yosemitském údolí, což znamená, že zaparkují v údolí a z Yosemite Lodge jedou autobusem až k začátku stezky u Glacier Point.

Jednosměrná jízdenka stojí 25 USD pro dospělé, 23 USD pro seniory a 15 USD pro děti starší než 5 let (děti do 5 let mají jízdné zdarma). Autobusy z Yosemite Lodge odjíždějí v 8:30, 10:00 a 13:30. Cesta do Glacier Point trvá něco málo přes hodinu. Jízdenky si můžete koupit předem na telefonním čísle 209-372-1240 nebo osobně v Yosemite Lodge, na přepážce v Curry Village nebo v Yosemite Village vedle trhu. Přepážky v Yosemite Lodge jsou obvykle otevřeny déle než druhé dvě (obecně od 7:30 do 19:00). Pokud už máte jízdenky, podle doporučení byste měli na místě být zhruba 15 minut před odjezdem autobusu. Pokud jste si jízdenky koupili po telefonu, podle doporučení byste na místě měli být již zhruba 45 minut předem, abyste si jízdenky stihli vyzvednout (fronta může být poměrně dlouhá). Jízdenky na autobus můžete koupit libovolnou dobu předem.

Pokud ve svém životě rádi maximalizujete drama, můžete túru podniknout ze dna údolí ke Glacier Point a zde se pokusit získat místo v autobuse směřujícím zpět do údolí. Nejjednodušším způsobem ale je zaparkovat v Glacier Point, nasednout na autobus směřující do údolí a poté podniknout výšlap zpátky k autu. Nebezpečnější variantou je zaparkovat v údolí, dojít přímo ke Glacier Point a doufat, že se zde dostanete dříve, než odjede autobus mířící do údolí.

Autobusy z Glacier Point odjíždějí v 10:30, 12:00 a 15:30. Jednosměrné lístky nemůžete koupit předem. Místo toho se prostě musíte objevit a penězi zamávat na řidiče – pokud je v autobusu ještě místo, svezete se.

Obecně platí to, že odpoledne autobusy bývají plnější než dopoledne. Důvodem je zejména to, že jízdenky (takřka vždycky round-trip) nakupují ve velkém charterové společnosti, jejichž velké autobusy nemají povolení k jízdě po dané silnici.

Problém s nedostatkem místa v autobusu můžete vyřešit tak, že si už předem koupíte round-trip jízdenku. Tato jízdenka ale stojí víc (41 USD pro dospělé, 35 USD pro seniory a 23 USD pro děti).

Dalším potenciálním problémem může být to, že ve dnech, kdy není příliš velká poptávka, nemusí jezdit všechny tři autobusy. Pokud si plánujete to, že chytíte autobus z Glacier Point a koupíte si jednosměrnou jízdenku, den předem zavolejte na telefonní číslo 209-372-1240 a ujistěte se, že daný autobus vůbec pojede.

Náročná alternativní trasa: Pokud jste v excelentní fyzické kondici a nechcete se otravovat chytáním autobusů, můžete zkusit túru 4-Mile Trail z údolí ke Glacier Point a poté jít Panoramatickou stezkou zase dolů. Celková délka je zhruba 14 mil (22 km) plus další tři míle k Vašemu autu (nicméně zde už chytíte nějaký bezplatný autobus, podívejte se na zastávky E5 a 16).

Jedná se o kombinaci dvou pětihvězdičkových túr (tří, pokud ujdete extra čtvrt míle navíc k stezce Glacier Point) v jediném dni. Half Dome má publicitu, nicméně toto je pravděpodobně ta opravdu nejvíce ultimátní denní túra v celém Yosemitském národním parku. Po cestě budete mít k dispozici úžasný výhled na vše, díky čemu je Yosemitské údolí slavné (kromě Bridalveilského vodopádu, který je schovaný za Cathedral Rocks) plus Glacier Point a Illilouette Falls. Kromě pěšího cestování si užijete také cestování autem – z Yosemite Village ke Glacier Point a zpátky to dělá více než 50 mil (80 km).

Směr jízdy ke Glacier Point a parkování: Glacier Point je koncem Glacier Point Road, která má 16 mil (25 km). Pokud jste v Yosemitském údolí, jeďte zhruba 9 mil po Highway 41 až ke Glacier Point Road. Pokud jste u jižního vchodu do údolí, je to k odbočce cca 17 mil (26 km). V Glacier Point naleznete velké parkoviště. Pokud je momentálně plné, chvíli počkejte – mělo by se rychle nějaké místo uvolnit.

Parkování v případě, že se snažíte chytit autobus z Yosemitského údolí: Autobus odjíždí ze stanoviště před Yosemite Lodge, nicméně zde můžete parkovat pouze za předpokladu, že jste host. Zkuste parkování na jednom ze dvou velkých parkovišť v údolí – denní parkoviště vedle Yosemite Village nebo parkoviště v Curry Village. Z obou míst můžete jet bezplatným autobusem k Yosemite Lodge. Nebo ještě lépe – trochu se projděte – Yosemitské údolí je jedno z nejlepších míst na světě pro procházky. Z Yosemite Village se k Yosemite Lodge dostanete za cca 15 minut chůze, z Curry Village to pak bude nějakých 40 minut.

Parkování v Yosemitském údolí a túra přímo ke Glacier Point: V tomto případě se snažte najít volné místo na parkovišti u začátku stezky (nachází se na jihovýchodním konci údolí na Southside Drive za Curry Village a jen kousek za odbočkou ke kempu Upper Pines). Je zde sice značka, která říká, že cesta je pouze pro služební vozidla, nicméně na parkoviště u začátku stezky je povoleno dojet. Pokud je toto parkoviště plné, zaparkujte v Curry Village.

Poznámky k trase: Začátek Panoramatické stezky na Glacier Point je na jižním konci oblasti Glacier Point (blízko amfiteátru). Jakmile už budete na stezce, nebudete mít o navigaci nouzi – vše je jasně značeno, takže byste s orientací neměli mít problém. Na stezce narazíte na celkem tři rozcestí. První rozcestí (za předpokladu, že túru podnikáte z vrchu směrem na dno údolí) bude za cca 1,5 míle, těsně před Illilouette Creek. Půjdete-li doleva, zůstanete na Panoramatické stezce, půjdete-li doprava, dostanete se do Mono Meadow a začátek tamní stezky.

Druhé rozcestí čeká o několik mil dál, zhruba tehdy, když začínáte sestupovat na Mlžnou stezku (Mist Trail). Opět platí, že pokud se vydáte doleva, zůstanete na Panoramatické stezce. Pokud se vydáte doprava, dostanete se do horských oblastí.

Třetí rozcestí se nachází přímo nad Nevadským vodopádem, na místě, kde se Panoramatická stezka protíná s John Muir Trail. Pokud odbočíte vlevo, dostanete se na John Muir Trail, kudy můžete jít zbytek cesty do údolí (nebo spíše jen na most nad Vernalským vodopádem, kde přejdete na Mlžnou stezku). Pokud odbočíte vpravo, cesta Vás povede k Nevadskému vodopádu. Odtud se poté po Mlžné stezce dostanete do údolí.

The Muir Trail je delší, ale je méně strmá. Jedná se tedy o dobrou volbu v případě, že jste příliš unavení na to, abyste se vydali na poměrně strmý sestup po Mlžné stezce. Mist Trail je určitě více scénická, nicméně na začátku Muir Trail budete mít k dispozici ohromující výhled na Nevadský vodopád, Liberty Cap a zadní část Half Dome.

V případě, že se vydáte po Muir Trail, narazíte na další rozcestí na Clark Point. Pokud se vydáte doprava, napojíte se nad Vernalským vodopádem na Mlžnou stezku. Jestliže se vydáte doleva, napojíte se na Mlžnou stezku pod Vernalským vodopádem (blízko tamního mostu).

V případě, že se vydáte po Mlžné stezce, narazíte na další rozcestí nad Nevadským vodopádem. Pokud se vydáte doprava, dojdete k Little Yosemite Valley, Half Dome a jezeru Tenaya. Jestliže se vydáte doleva, stezka Vás povede zpět na Mlžnou stezku, po které se dostanete do údolí.

Pokud jste se vydali na túru ze dna údolí, jděte po Mlžné stezce, jejíž začátek se nachází na jihovýchodním konci Yosemitského údolí. Nad Nevadským vodopádem se vydejte směrem k John Muir Trail, kde se poté budete moci napojit na Panoramatickou stezku.

Zde si můžete stáhnout mapu autobusové dopravy po parku, která je zdarma.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa