Oklahoma

Oklahoma

Stát Oklahoma se nachází v samém středu Spojených států amerických. Oficiálním státem USA se Oklahoma stala v roce 1907 jako 46. stát v pořadí. Sousedí s šesti americkými státy – na severu s Coloradem a Kansasem, na západě má krátkou hranici s Novým Mexikem, naopak nejdelší sdílí na jihu s Texasem; východním sousedy Oklahomy pak jsou Arkansas a Missouri. Hlavním městem státu je město Oklahoma City.

Jako první evropští kolonizátoři zavítali do oblasti dnešní Oklahomy Španělé již v šestnáctém století, ale nevedlo to ke vzniku žádných stálých sídel. Půdu tak zabrali až Francouzi ve století sedmnáctém, kteří ji odprodali Spojeným státům v roce 1803 v rámci tzv. Louisiana Purchase. V rámci kolonizace východní části USA byly do oblasti Oklahomy v první polovině 19. století vysídleny kmeny domorodých Indiánů a vzniklo zde Indiánské teritorium. Po konci občanské války byla Oklahoma propojena železnicí a začali sem proudit ve větším množství i bílí osadníci. Západní část dnešní Oklahomy se stala oficiálním teritoriem Oklahoma (Oklahoma Territory) v roce 1890. Indiánské teritorium a teritorium Oklahoma pak byla sloučena do jednoho státu a v roce 1907 se Oklahoma stala 46. státem USA v pořadí.

Oklahoma je geograficky velmi rozmanitá; nacházejí se zde hned čtyři menší pohoří Ouachita Mountains, Wichita Mountains, Ozark Mountains a Arbuckle Mountains. Nejvyšším bodem Oklahomy je Black Mesa s nadmořskou výškou 1516 metrů.

Klima v Oklahomě vykazuje znaky kontinentálního podnebí, jež občas způsobuje velmi prudké výkyvy teplot a drsné počasí; časté jsou silné bouře i tornáda. Průměrné nejvyšší teploty v létě dosahují 32 stupňů Celsia, v zimě pak okolo 10 stupňů.

V tradičně zemědělské Oklahomě zůstává tato část ekonomiky stále velmi podstatná; bavlnu nahradily v důležitosti obiloviny, významný je i chov dobytka. Oklahoma je též bohatá na nerostné zdroje, hlavně uhlí a zejména ropu.

Hlavním a zároveň největším městem státu je Oklahoma City s téměř 600 tisíci obyvateli, dalším významným centrem státu je čtyřsettisícová Tulsa.

Hlavní město Oklahomy – Oklahoma City

Hlavním městem státu Oklahoma je město Oklahoma City. Osídleno bylo v roce 1889 a krátce po vzniku státu Oklahoma v roce 1907 se stalo jejím hlavním městem. Dnes má Oklahoma City více než 600 tisíc rezidentů.

Oklahoma City bylo osídleno v roce 1889 poté, co byla oblast dnešního města uvolněna státními úřady k osídlení. Město se rychle rozrůstalo a během následující dekády zdvojnásobilo počet obyvatel. V době, kdy byla Oklahoma přijata jako oficiální stát Unie, již počtem obyvatel Oklahoma City převýšila do té doby největší město Guthrie a stala se v roce 1910 hlavním městem nově vzniklého státu.

Počasí v Oklahoma City má subtropický charakter – léta jsou velmi horká s vysokou vlhkostí vzduchu; extrémní počasí však dokáže redukovat pro Oklahomu charakteristické větrné počasí. Přesto nejvyšší průměrné teploty v létě dosahují téměř 35 stupňů Celsia. Zimy bývají relativně mírné, kdy denní teploty v průměru vyšplhají k deseti stupňům. Srážky jsou nejčastější na jaře a na podzim; obvyklé jsou i prudké bouře, která někdy přerůstají do tornád.

Oklahoma City je známé jako důležitý farmářský trh; je to obchodní, průmyslové a finanční centrum státu a také jedno z center amerického ropného průmyslu. Nachází se zde řada pamětihodností a muzeí, např. Capitol, Státní historické muzeum či National Cowboy and Western Heritage Museum.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa