Katedrála svatého Patrika – ticho v centru New Yorku

Katedrála svatého Patrika nacházející se přímo naproti Rockefellerova centra je jednou z největších staveb svého druhu v USA – mezi gotickými katedrálami je pak dokonce tou největší v celé Severní Americe. Na výšku má 100 metrů, čímž je vyšší o 7 metrů než Socha Svobody a její délka pak přesahuje 120 metrů. Zde najdete další zajímavosti v New Yorku.

Zároveň je i stále aktivně využívaným farním kostelem, a v neposlední řadě jde i o sídlo newyorského arcibiskupa. Stavba byla započata v roce 1858 a dokončena přesně o 20 let později.  

A kde svatého Patrika najdete?

Katedrála leží hned před Rockefellerovým centram a pár minut chůze od vyhlídky Top of the Rock. Pro lepší orientaci mapa zde.

Zhruba 10 minut chůze od katedrály dorazíte po 5. Avenue k dalším turistickým cílům:

Katedrála New York
Katedrála svatého Patrika uvnitř

Už při pohledu na fotografie této katedrály je zřejmé, že se jedná o vizuálně ohromující architektonické dílo.  Jeho dominantou jsou obří bronzové dveře, které jsou k vidění z 5th Avenue a jež jsou lemovány dvojicí vysokých věží. 

Každého návštěvníka do očí zaručeně praští i tisíce malých skleněných výplní z barevného skla a luxusně působící mramorové obložení. V interiéru se pak nachází devatenáct zvonů, dvě píšťalové varhany a respekt budící oltář. 

Pohled na st. Patrick Cathedrale v New Yorku
Pohled na katedrálu svatého Patrika v New Yorku na 5. Avenue

Po kom je pojmenována katedrála svatého Patrika? 

Bez povšimnutí by neměl zůstat ani fakt, že současná katedrála svatého Patrika stojí na místě původní katedrály St. Patrick’s Old Cathedral, kterou postavili začátkem 19. století. Z historického hlediska je pak místem posledního odpočinku některých významných newyorských humanitárních pracovníků a duchovních. Katedrála svatého Patrika je tedy jedinečným mixem pozoruhodné architektura a bohaté historie.

Vstup do ní je samozřejmě zdarma, stejně tak i veřejně přístupné mši, které s v ní pravidelně konají (15 až 18 mší denně). 

Kde se vzal její název? Katedrála nese jméno po svatém Patrikovi, tedy po známém patronovi Irska, jakožto reakce na rostoucí počet irských přistěhovalců do New Yorku, jejichž příliv byl aktuálním tématem právě na přelomu 18. a 19. století. 

O velkoleposti této římskokatolické stavby zas svědčí skutečnost, že zabírá jeden celý městský blok a její maximální kapacita je kolem 2 500 návštěvníků!

Pohled na katedrálu od Rockefellerova centra
Katedrála svatého Patrika nacházející se přímo naproti Rockefellerova centra


Další článkyNew York

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa