Metro v New Yorku a cena Metrocard

Metro v New Yorku (New York City Subway) patří mezi nejstarší a nejrozsáhlejší metra na světě. Jeho celková délka je 373 km, projíždí čtvrtmi Manhattan, Bronx, Brooklyn, Queens a Staten Island a najdete zde na 468 stanic. Není proto divu, že vyznat se v systému newyorského metra může být velice náročné. Nemusíte se ale bát.

Připravili jsme pro vás užitečné rady a tipy, které vám cestování v newyorském metru usnadní.

Metro v New Yorku

1. Mapa metra (subway) New Yorku je základ. Mějte jí u sebe!

Vše pro vás bude jednodušší, pokud budete mít po ruce mapu metra – a nebojte se, i lidé, kteří již dlouho žijí v NYC se na ni čas od času podívají. Takže si vyhraďte minutku a pokuste se najít mapu metra na stanici (je na každé stanici), nebo požádejte obsluhu na stanici, aby vám zdarma dali kapesní mapu.

V případě, že máte slevový kupón New York Pass, tak mapu metra najdete na konci brožury. Případně si můžete zobrazit mapu metra New Yorku a vytisknout si ji ještě doma před odjezdem, což doporučujeme.

TIP: Mapu metra si stáhněte do mobilu (New York City Subway – PDF soubor) a máte ji neustále u sebe a kdykoliv k dispozici.

2. Cena jízdenky do metra v New Yorku

Jízdenka na metro a autobusy, tzv. metrocard je nutnost snad každého turisty, který do New Yorku přijíždí.

Metrocard má formu kartičky z měkkého plastu velikosti platební karty.

Metrocard - New York
Metrocard – jízdenka platná pro metro a autobusy v New Yorku
  • jednotlivá jízdenka za jednu jízdu3.00 $ – tuto jízdenku si můžete zakoupit pouze v automatech, a to pouze za hotové. Nezapomeňte, že její platnost je dvě hodiny od okamžiku nákupu. Můžete ji použít pro autobusy nebo metro. Pozor – nelze přestupovat z autobusu na metro a obráceně.
  • 30 denní neomezená jízdenka: 127.00 $
  • 7 denní neomezená jízdenka: 33.00 $

Platnost neomezené jízdenky začíná v okamžiku prvního použití nikoliv dnem nákupu.

3. Metro v New Yorku používám písmena a čísla, ne barvy!

Při pohledu na mapu uvidíte linky znázorněné pomocí různých barev a čísel. Přestože mnoho obyvatel New Yorku hovoří o zelené nebo modré lince, určitě se raději orientujte pomocí písmen a čísel, ne podle barev.

Například modrá trasa znázorňuje linky A, C a E, ale tyto linky se nakonec rozdělují a vy byste tak mohli skončit někde úplně jinde, než kam jste měli v plánu se dostat.

Metro v New Yorku

4. Místní nebo expresní vlaky? Černé nebo bílé tečky na mapě?

Pokud se podíváte na mapu, určitě si všimnete toho, že některé stanice jsou vyznačeny černými puntíky, a některé bílými.

  • Černá tečka – označuje místní vlaky (zvané “Local”), které zastavují na každé stanici.
  • Bílá tečka – označuje expresní vlaky, které staví jen na bíle označených stanicích.

Na obrázku dole můžete vidět jak to funguje. Například stanice na 86. ulici (86th St. Station) a stanice na 96. ulici (96th St. Station). Jak můžete vidět, stanice na 86. má černou tečku a pod ní číslo 1. To znamená, že stanice na 86. je místní zastávka a že vlak číslo 1 je místní (local) linka. Všimli jste si toho, že stanice na 96. má bílou tečku a čísla vlaků 1, 2 a 3? To znamená, že linky 2 a 3 jsou expresní.

Nejčastější chyba turistů: nastoupení do expresního vlaku, když se potřebovali dostat na stanici, kde staví pouze místní vlak.

Metro v New Yorku

PŘÍKLAD

Jste na rohu Centrál Parku na 59. ulici, vejdete do stanice metra Columbus Circle/Stanice na 59. (59th St. Station) a máte v plánu navštívit například Přírodopisné muzeum (Natural History Museum) na 81. ulici.

Jak vidíte na obrázku dole, na 81. ulici jedou pouze vlaky metra B a C. Protože je stanice vyznačena černou tečkou (místní/local stanice) a jsou zde uvedeny pouze písmena vlaků B a C. Pokud byste nastoupili do vlaku A nebo D, tak skončíte až na 125. ulici (125th St. Station), protože tyto dva vlaky jsou expresní a na 81. ulici nezastavují.

Metro v New Yorku

5. Metrem směr Uptown nebo Downtown? Vysvětlíme!

Dále byste měli vědět, jestli chcete jet směrem na UPTOWN (což obvykle znamená na sever), nebo na DOWNTOWN (tedy obvykle na jih).

Metro v New Yorku

Na některých stanicích New Yorského metra to znamená, že si musíte vybrat správné nástupiště: podívejte se na symboly na obou stranách nástupiště. Většina stanic má řešeno propojení obou nástupišť pomocí podchodu, ale některé stanice mají pouze vstup z ulice přímo pro směr na UPTOWN nebo DOWNTOWN (podívejte se na obrázek dole).

Ve druhém případě, budete muset opustit stanici, přejít ulici a opět do stanice vstoupit. Taková situace obvykle nastává v případě místních zastávek. Většina expresních stanic má obě nástupiště dostupná každým vstupem do metra.

Metro v New Yorku
Metro v New Yorku

6. Jak nalézt správnou stanici metra v New Yorku. Koukněte do mapy.

Díky názvům stanice je poměrně snadné je najít, ale pozor si dejte, pokud se chcete s někým sejít například na stanici metra Canal Street. V tomto případě se budete muset domluvit přesně, protože na této ulici je 5 různých stanic, které jsou pojmenovány Canal Street, a slouží pro různé linky. Mnoho stanic má také přední a zadní vstupy/východy.

Metro v New Yorku

Možná jste si všimli, že většina stanic metra má buď zelenou, nebo červenou kopuli (obrázek dole). V minulosti tyto kopule sloužily pro informování cestujících o tom, které stanice byly otevřeny nepřetržitě 24 hodin denně (ty se zelenou kopulí), a které nikoliv (ty s červenou kopulí).

Červené kopule také sloužily pro označení čistě jen východů, nicméně 99 % obyvatel New Yorku tento symbol ignoruje a chodí oběma směry. Bude stačit, když si zapamatujete, že červené kopule označují stanice, které pravděpodobně budou po skončení večerní špičky uzavřené.

Metro v New Yorku

Připravili jsme pro vás malou nápovědu, abychom vám usnadnili navigaci v oblasti Midtown:

  • Modré vlaky A, C, E projíždí přes osmou Avenue (8th Ave)
  • Červené linky 1, 2, 3 projíždí přes sedmou Avenue (7th Ave)
  • Oranžové vlaky B, D, M, F projíždí okolo šesté Avenue (6th Ave)
  • Zelené vlaky 4, 5, 6 projíždí okolo avenue Park a Lexington

7. Pěší průchody v metru mezi linkami? Používejte je, ať zbytečně nechodíte!

Další chybou, kterou turisté bez znalosti systému metra v New Yorku dělají, že vyjdou ze stanice, pokud se chtějí dostat na jinou blízkou stanici. Některé stanice metra jsou propojeny průchody pro pěší.

Například mnoho návštěvníků New Yorku, kteří cestují linkami A, C nebo E ve směru na osmou Avenue (8th Ave line), a chtějí se dostat na linku 7 vystoupí ze stanice metra Port Authority Terminal a pěšky jdou na východ po 42. ulici a znovu do metra vstoupí na Times Square, aby se svezli vlakem číslo 7. Mnohem rychlejší by bylo využít pěší průchod mezi stanicemi, jak můžete vidět na obrázku vpravo.

Průchody v newyorském metru

8. Že jste se v metru ztratili? Prostě se zeptejte.

Pokud stále nebudete vědět, jestli se chystáte nastoupit do správného vlaku metra, nebo jestli stojíte na nástupišti ve správném směru, raději se někoho prostě zeptejte. Překvapí vás, jak rádi se obyvatelé New Yorku budou snažit vám pomoci nalézt správnou cestu.

New York metro
Foto: Věra Gregorová – metro neboli subway v New Yorku


Další články

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa