Nebraska

Nebraska

Stát Nebraska se stal oficiálním státem USA v roce 1867 jako 37. v pořadí. Nachází se v samém srdci Spojených států amerických a sousedí s šesti dalšími americkými státy – na východě s Iowou a Montanou, na severu s Jižní Dakotou, na západě s Wyomingem a jižní a jihozápadní hranici sdílí se státy Colorado a Kansas. Hlavním městem státu Nebraska je město Lincoln.

Území dnešní Nebrasky bylo dlouhodobě obýváno domorodými indiánskými kmeny. První bílí obyvatelé Severní Ameriky křižovali Nebrasku již v průběhu 18. století při svých cestách ze severu do Santa Fé. První stálé osídlení v Nebrasce vzniklo v roce 1819, ale teprve v polovině 19. století začali přistěhovalci proudit do této oblasti ve větších počtech a to v souvislosti se zlatou horečkou, jež na západě Severní Ameriky vypukla. V roce 1854 vzniklo teritorium Nebraska a o třináct let později se Nebraska stala oficiální státem USA.

Nebraska se nachází v samém středu Spojených států amerických. Nadmořská výška relativně plynule stoupá směrem od východu k západu; nejvyšším bodem Nebrasky je Panorama Point v nadmořské výšce 1654 metrů.

Klima v Nebrasce má dvojí charakter – ve východní části panuje vlhké kontinentální klima s větším množstvím srážek, zatímco směrem na západ se podnebí mění ve stepní, kde panuje relativní sucho. Charakteristické jsou velké rozdíly v teplotách mezi létem a zimou, ale i mezi nocí a dnem. Nejvyšší denní teploty dosahují v létě průměrně okolo 32 stupňů; v zimě se pak naopak pouze lehce přehoupnou přes bod mrazu, aby v noci klesly hluboko pod něj. Nebraska je velmi náchylná na bouřky, a to zejména na jaře a v létě; výjimkou nejsou ani tornáda.

Nebraska je typickým zemědělským státem; pěstuje se zde kukuřice, sojové boby či pšenice, tradiční je chov skotu. Z průmyslu se zde nejvíce daří potravinářství, jež navazuje na bohatou zemědělskou produkci.

Hlavním městem Nebrasky je město Lincoln, jež se nachází ve východní části státu nedaleko největšího ekonomického centra Omahy.

Hlavní město Nebrasky – Lincoln

Hlavním městem státu Nebraska je město Lincoln, které bylo založeno v roce 1856 a nachází se ve východní části státu. Lincoln je po Omaze druhým největším centrem Nebrasky s více než 250 tisíci obyvateli.

Město bylo založeno v roce 1856 a pojmenováno Lancaster; o tři roky později se stalo centrem nově vzniklého okresu Lancaster County. Hlavním městem tehdejšího teritoria Nebraska byla Omaha, ale v roce 1867 bylo hlavní město přesunuto právě do Lincolnu; ten se mezitím přejmenoval – nové jméno získal na počest amerického prezidenta Abrahama Lincolna.

Dnes je Lincoln významným centrem Nebrasky, jakkoli Omaha si zachovala svůj statut největšího hospodářského centra. V Lincolnu sídlí University of Nebraska i řada společností z finančního průmyslu, zejména pojišťoven.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa