Co je potřeba zařídit před cestou do USA?

Pokud vyrážíte na cestu do USA po vlastní ose, je potřeba zajistit spoustu věcí v určitém pořadí a časovém horizontu. Některé kroky na sebe úzce navazují (zřízení pasu a registrace ESTA) a některé je možné vyřídit kdykoli během příprav na dovolenou v USA (např. cestovní pojištění).

 • 1. krok – začněte si dávat dohromady itinerář cesty po USA. Toto platí zejména v případě, že plánujete navštívit některý z národních parků, do kterých je potřeba si zajistit rezervaci vstupu pro konkrétní den. Tady budete muset mít plán cesty přesný. Pokud si nevíte s itinerářem rady nebo nemáte dostatek času a nebo se vám nechce trávit hodiny na internetu, tak můžete využít konzultaci.
 • 2. krok – jakmile budete mít itinerář připravený, tak si proveďte rezervaci vstupu do národních parků USA.
 • 3. krok – zřízení biometrického pasu – pas je potřeba při vyřizování registrace ESTA, pokud jej už máte, tak máte o starost méně a můžete přejít k dalšímu bodu.
 • 4. krok – mezinárodního řidičského průkazu – týká se pouze těch, kteří se chystají v USA řídit auto
 • 5. krok – platební karta – platební karta je potřeba nejen k uhrazení poplatku za registraci ESTA, ale i k placení dalších výdajů spojených s pobytem v USA. Pozor! Kreditní platební kartu budete potřebovat pro půjčení auta.
 • 6. krok – internetová registrace do USA – ESTA, kterou jednoduše vyplníte na internetu.
 • itinerář – v této chvíli mějte alespoň jasno do jakého města poletíte a odkud se budete vracet.
 • 7. krok – nákup letenky do USA – jakmile máte schválenou registraci ESTA, tak můžete začít shánět letenky.
 • 8. krok – půjčení auta v USA nenechávejte na poslední chvíli. Vozy mohou být v hodně “rozpučované”.
 • 9. krok – první ubytování v USA – vřele doporučujeme, a to nejen pro imigračního úředníka.
 • 10. krok – cestovní pojištění – záležitost, na kterou byste neměli v žádném případě zapomenout.
 • ostatní
 • aktualizace registrace ESTA – pouze pokud došlo před odletem do USA ke změně některých údajů, které jste zadali při registraci (např. adresy ubytování)
 • zaregistrujte se zdarma do aplikace DROZD (https://drozd.mzv.cz/), která je je dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí. Aplikaci spravuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR a v případě přírodních katastrof, sociálních nepokojů nebo jiného nebezpečí informuje turisty v dané oblasti formou SMS či emailu.

LHŮTY ÚKONŮ POTŘEBNÝCH PRO CESTU DO USA

Obecně platí “čím dříve, tím lépe”. Pro ty, co netouží po adrenalinu a mají raději vše připraveno předem jsou tu lhůty pro jednotlivé kroky.

Biometrický pas

Úřady mají ze zákona na vyřízení biometrické pasu lhůtu 30 dnů.

ESTA – internetová registrace do USA

Minimálně 72 hodin před odletem do USA mějte vyplněnou a schválenou registraci ESTA, bez které se do Ameriky nedostanete. V případě, že v registraci neuspějete, máte ještě možnost zažádat o standardní víza na americké ambasádě v Praze. V tomto případě počítejte se lhůtou 30 dnů. Proto si raději na tento krok udělejte časovou rezervu jednoho měsíce.

Nákup letenky do USA

Lety do USA bývají obvykle velmi vytížené a mnohdy se stává, že letenky do USA nejsou k dispozici 3 i více měsíců před vašim plánovaným odletem. Proto i zde platí heslo, kdo dřív přijde, ten dřív mele. Nebojte se si tedy koupit letenku do USA i 6 nebo více měsíců před plánovaných odletem.

Půjčení auta v USA

Čím specifičtější auto budete požadovat (např. pro větší skupinu lidí), tím dříve si auto pronajměte, zejména pokud plánujete cestovat v letní sezóně. Pronájem auta si můžete zařídit několik měsíců před odletem nebo až přímo na místě. Auto si můžete pronajmout i v kombinaci s letenkou.

Cestovní pojištění do USA

Pojišťovny umožňují zřídit cestovní pojištění do USA on-line i den před odletem. Pozor ale, abyste na pojištění ve shonu nezapomněli, takže tento krok neodkládejte.

Ztrácíte se v tom? Můžeme vše probrat osobně.

Pokud se ani po tomto seznamu necítíte úplně jisti, co všechno zařídit, kam se podívat, co rezervovat a jak vyplnit, tak si můžete rezervovat konzultaci, kde s vámi Standa naplánuje cestu po USA a poradí co a jak.


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button