Monument Valley: rady, tipy a informace

Monument Valley nabízí možná nejtypičtější obraz amerického západu. Červeně zbarvené stolové hory obklopené prázdnou a písečnou pouští se staly nespočetněkrát objektem pro filmaře a fotografy z celého světa.

Jelikož můžete tyto skalní útvary vidět ve filmech, reklamách nebo v brožurách na dovolenou, tak se vám mohou tato místa zdát velmi známá. Většina turistů, kteří do údolí zamíří během své dovolené po USA jsou překvapeni jasně červenou barvou nejen skal, ale i písku.

Monument Valley leží v indiánské rezervaci Navajo na hranici států Utah a Arizona. Malá osada Goulding založená v roce 1923 jako obchodní místo poskytuje v současné době základní služby pro turisty.

Údolí není údolím v konvenčním smyslu, ale spíše širokou rovinatou, někdy pustou krajinou, přerušovanou rozpadajícími se útvary stoupajícími stovky stop do vzduchu, posledními zbytky pískovcových vrstev, které kdysi pokrývaly celý region.

Nejznámější pohlad na Monument Valley

Tipy pro turisty

Ačkoli má Monument Valley ve svém názvu označení valley (údolí), tak jím ve skutečnosti není. Jedná se spíše o širokou pláň, ze které se trčí až do výšky sta metrů poslední zbytky pískovcových vrstev, které kdysi pokrývaly celý region.

Do Monument Valley se dostanete ze silnice 163 – mapa zde.

Vstupné do parku činí 8 dolarů na osobu a děti mladší 9 let mají vstup zdarma. Jelikož park nepatří mezi národní parky, tak zde není možné uplatnit vstup na Annual Pass.

Povolení k táboření lze získat v návštěvnickém centru.

 • Trasa z Page do Monument Valley je dlouhá 200 km a zvládnete ji za zhruba 2 hodiny (mapa zde).
 • Trasa z Flagstaffu je dlouhá 285 km a cesta vám zabere zhruba 3 hodiny (mapa zde).

Otevírací doba parku

 • Park je otevřený denně od 8:00 do 17:00 hod. Poslední vstup v 16:00 hod.
 • V období od října do prosince je otevřen od 8:00 do 16:00 hod. Poslední vstup v 15:00 hod.
 • Park je uzavřen během Vánoc.

Mapa Monument Valley k tisku nebo on-line do mobilu

Mapa údolí ke stažení
Mapa Monument Valley ke stažení

Objevte krásy Monument Valley na Scenic Drive

Monument Valley je jedno z nejikoničtějších míst v americkém západě, které přitahuje turisty z celého světa. Nachází se na území Navajo Nation, rozkládající se na pomezí Arizony a Utahu. Toto území je plné úchvatných skalních útvarů a věží, které vytvářejí neuvěřitelnou krajinnou scenérii. Scenic Drive je nejlepší způsob, jak si prohlédnout krásy Monument Valley a tuto zážitkovou cestu by neměl nikdo vynechat.

 • Co je to Scenic Drive?

  Scenic Drive je hlavní silnice, která vede údolím Monument Valley. Je to 27 kilometrů dlouhá cesta, která vás provede nejkrásnějšími místy této oblasti. Během této jízdy se budete moci kochat úžasnými výhledy na monumentální skalní útvary, které se tyčí do nebe. V průběhu cesty budete mít možnost zastavit se na několika místech, abyste si mohli prohlédnout jednotlivé památky a pořídit si krásné fotografie.

 • Co vidět na Scenic Drive?

  Scenic Drive nabízí mnoho krásných míst k prozkoumání. Níže najdete několik nejlepších míst, které byste na této trase neměli vynechat.

  • The Mittens

   The Mittens jsou nejikoničtějšími skalními útvary v Monument Valley. Tyto dva monumentální věže mají tvar rukavic, protože jsou tvořeny dvěma vrcholy spojenými širokým hřbetem. Tento útvar je nejznámější památkou v údolí a zahrnuje mnoho záběrů, které jste pravděpodobně viděli v klasických westernových filmech.

  • Elephant Butte

   Elephant Butte je kamenná věž, která se tyčí do výšky více než 150 metrů. Má tvar slona, protože jeho spodní část je širší a vrchol se postupně zužuje. Tento útvar se nachází na jižní straně Scenic Drive a nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu.

  • Three Sisters

   Three Sisters jsou tři kamenné věže, které se nacházejí nedaleko Elephant Butte. Tyto tři věže mají tvar trojice sester a jsou vysoké přibližně 150 metrů. Tyto útvary se nacházejí na severní straně Scenic Drive a nabízejí úchvatné výhledy na Monument Valley

  • John Ford’s Point

   John Ford’s Point je skalnatá vyhlídka pojmenovaná po slavném režisérovi westernů Johnu Fordovi, který mnoho svých filmů natočil právě v Monument Valley. Tato vyhlídka nabízí úchvatné výhledy na údolí a je ideálním místem pro pořízení krásných fotografií.

   Pokud byste rádi do své sbírku stejnou fotku jako vidíte pod tímto rámečkem, tak se při okružní jízdě v údolí zastavte na John Ford´s Point (bodu č. 4, který najdete na této mapce zde).

   Jezdec na koni v Monument Valley
   John Fords Point
  • Artist’s Point

   Artist’s Point je další skalnatá vyhlídka, která nabízí úchvatné výhledy na Monument Valley. Tato vyhlídka se nachází na východní straně Scenic Drive a nabízí nádherné výhledy na údolí a okolní hory. Toto místo je ideální pro milovníky přírodní krásy a pro ty, kteří si chtějí vychutnat nádherné západy slunce.

 • Jak se dostat na Scenic Drive

  Scenic Drive je přístupný pouze s průvodcem, kterým může být buď vaše auto, nebo si můžete pronajmout jeep s průvodcem z návštěvnického centra. Pokud se rozhodnete jet vlastním autem, musíte si zakoupit vstupenku na vstupní bráně. Vstupné je 25 USD za osobu a platí se na vstupní bráně. Výhodou pronájmu jeepu s průvodcem je to, že průvodce vám může poskytnout mnoho zajímavých informací o oblasti a ukáže vám i místa, kam se běžný turista nedostane.

  Scenic Drive v Monument Valley je nejlepší způsob, jak si prohlédnout krásy této úchvatné oblasti. Během této jízdy se budete moci kochat úžasnými výhledy na monumentální skalní útvary, které jsou největšími atrakcemi této oblasti. Výhledy jsou neuvěřitelné a určitě nebudete litovat, když si na tuto cestu uděláte čas.

AUTEM PO MONUMENT VALLEY

Projížďka autem po Scenic Drive v Monument Valley je nezapomenutelným zážitkem. Tento 27 kilometrů dlouhý okruh vás zavede do srdce údolí a nabídne vám neuvěřitelné výhledy na skalnaté útvary a okolní krajinu. Během této projížďky se budete cítit jako v westernovém filmu a budete se moci kochat krásou přírody, kterou nabízí tato oblast. Při jízdě budete mít také možnost navštívit několik významných míst, jako jsou The Mittens, Elephant Butte, John Ford’s Point a Artist’s Point, které jsou největšími atrakcemi této oblasti.

PROJÍŽDKY PO ÚDOLÍ JEEPEM

Park nabízí spoustu krásných míst, kam se standardním autem nedostanete. V nabídce parku jsou různé výlety, výjiždky jeepem, projíždky na koni, jízdy při západu nebo východu slunce, které jsou obzvlášť úchvatné.

Kompletní nabídku najdete na těchto stránkách:

Web a mapa Monument Valley

Skály při západu slunce
Skalní útvary v údolí

UBYTOVÁNÍ V MONUMENT VALLEY

V okolí údolí není nabídka ubytování příliš rozsáhlá. Nejbližší motely najdete ve městě Blanding nebo Page, hotely pak blíže k parku.

Booking.com

Přímo v parku je pak umístěn The View Hotel – Monument Valley, ze kterého máte celé údolí jako na dlani a zažijete tak úchvatné scenérie při západu a východu slunce.

Výhled z balkónu v hotelu v Monument Valley

Hotel byl otevřen v roce 2008, byl navržen tak, aby zapadl do okolí a neodváděl tak pozornost od krásy přírodních krás. Hotel má tři patra a všech 95 pokojů má balkóny s výhledem na celé údolí.

V nejvyšším patře nabízí pokoje zvané StarView s nezapomenutelným výhledem na hvězdy, které poskytují výborné místo pro noční fotografování hvězd s dlouhou expozicí.

PRO INFO – vzdálenost z města Page do oblasti Monument Valley je zhruba 2:15 hod., z města Blanding pak něco kolem 1:45 hod.

Mapa, kde Monument Valley najdete

Mapa, kde leží Monument Valley
Kde údolí najdete – pro zvětšení klikněte
Pohled na údolí při západu slunce
Údolí při západu slunce
Auta projíždějící Monument Valley
Monument Valley po západu slunce
Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa