Reklamace zpoždění letu aneb vrácení peněz za letenky

Nemožnost odletět naplánovaným leteckým spojem včas, a to ať už z důvodu zpoždění letu, případně kvůli zrušení letu, je noční můrou každého cestovatele. Naštěstí tato situace má evropskou legislativou jasně daná řešení. Je nutno poznamenat, že k jejímu úspěšnému vyřešení bude potřeba vyvinutí aktivity z vaší strany. Aerolinky častokráte dělají mrtvého brouka a žádnou kompenzaci vám samy od sebe nenabízejí. 

Abyste vůbec měli právo na využití náhradních služeb či finanční odškodnění, tak musíte splnit podmínku, že do USA letíte z některého z letišť nacházejícího se na území EU (včetně Norska, Švýcarska a Islandu). 

Vrácení peněz za letenky – kdy na to máte právo?

Pokud bude mít let zpoždění v rámci jednotek hodin, tak automaticky získáváte nárok na bezplatné občerstvení. To bude zajišťováno po celou dobu zpoždění. A nezáleží přitom na tom, z jakého důvodu ke zpoždění došlo. V případě letů do USA, tedy letů nad 3 500 kilometrů, je tato hranice, od níž máte nárok na občerstvení stanovena na 4 hodiny zpoždění. Nejčastěji dostanete voucher na nákup jídla. Pro nějž se musíte dostavit k letištní přepážce – proto tedy dbejte zvýšené pozornosti při letištním hlášení. 

Zpoždění letu a kompenzace

Pakliže vám let přesunuli na druhý den, tak vám musí letecká společnost zařídit ubytování. To je včetně stravy a dopravy do hotelu a zpět na letiště. V takovémto případě se můžete obrátit na jakéhokoliv pracovníka dané aerolinky, s níž letíte, a ten by vám měl ubytování zajistit. 

Zpožděný let
Zpoždění letu

Jestliže se nepodaří zpoždění dohnat, a i zpoždění v cílové destinaci bude činit více než 4 hodiny, tak se obraťte na leteckou společnost. Žádejte ji o odškodnění ve výši 600 eur, na nějž máte nárok. Stejné odškodné dostanete i v případě zrušení letu. Zde však hraje roli i čas, kdy aerolinka zrušení oznámila. Pokud tak učinila minimálně 7 až 14 dní předem, tak bohužel budete mít smůlu. 

Při úplném zrušení vašeho původního letu se můžete s aerolinkou domluvit též na zajištění náhradního letu, a to nejenom u dané společnosti, nýbrž i u jakékoliv jiné aerolinky, jež do cílové destinace letí ve vámi preferovaném termínu. 

Odškodění za zpoždění letu – co dělat?

Jak už bylo řečeno. Letecké společnosti velmi rády dělají mrtvé brouky a hledají spousty důvodů proč vám kompenzaci za zpožděný nebo zrušený let nedat. Dohadování, mailování a veškerá komunikace je s nimi na dlouhé lokte a spoustu cestujících to časem vzdá. Nenechte se odbýt, a pokud na to nemáte nervy, tak přenechte váš případ na agentůře, která se na tyto případy specializuje a již zná triky aerolinek.


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button