Iowa

Iowa

Iowa se stala oficiálním státem USA v roce 1846 jako 29. stát v pořadí. Nachází se v centrální části USA a sousedí s šesti dalšími státy – IllinoisJižní DakotouMinnesotouMissouriNebraskou a Wisconsinem. Hlavním městem Iowy je Des Moines.

Oblast dnešní Iowy pro sebe původně z imperiálních mocností získala Francie. Území však poté přenechala svému spojenci Španělsku, jež jej následně na přelomu 18. a 19. století vrátilo zpět Francii. Pod kontrolu USA se území dostalo po odkupu od Francie v roce 1803. USA poté bojovaly o udržení nadvlády jednak s Brity, kteří území neopustili, a také s původními obyvateli. První američtí osadníci totiž přišli do Iowy až ve 30. letech 19. století. V roce 1838 dal Kongres vzniknout teritoriu Iowa a o osm let později bylo teritorium přeměněno na oficiální stát.

Iowa se nachází v severocentrální části státu nedaleko velkých jezer. Není výrazně vertikálně členitá; nejvyšší bod se nachází v nadmořské výšce 509 metrů. Podnebí má v Iowě kontinentální charakter s teplým létem a chladnými zimami. Léta zde bývají horká a vlhká s červencovými nejvyššími průměrnými teplotami okolo 30 stupňů Celsia. Zimy bývají velmi tuhé, výjimkami nejsou teploty pod -20 stupňů Celsia a bohaté sněhové srážky.

Historicky je Iowa považována za zemědělský stát, jakkoli se od druhé polovině 20. století Iowa snaží o výraznější diverzifikaci hospodářství. Přesto je zemědělství a pěstování obilí stále důležitou součástí ekonomiky státu.

Největším a zároveň hlavním městem Iowy je Des Moines s 200 tisíci obyvateli. Mezi další centra tohoto státu patří Cedar Rapids se 130 tisíci rezidenty a Davenport či Sioux City.

Hlavní město Iowy – Des Moines

Hlavním městem státu Iowa je Des Moines, jež se nachází v centrální části státu. Des Moines je zároveň největším městem Iowy a žije v něm zhruba 200 tisíc obyvatel. Metropolitní oblast okolo Des Moines je však díky přilehlým městům zhruba třikrát větší.

V roce 1843 byla na místě dnešního Des Moines vybudována stejnojmenná pevnost. Ta byla sice brzy opuštěna, ale následně se do této oblasti začali stahovat osadníci a v roce 1851 bylo Des Moines prohlášeno za město. Zároveň sem byl z Iowa City přesunut statut hlavního města. Rozvoj byl zpočátku velmi pozvolný, ale výrazně se zrychlil s dostavbou železnice po americké občanské válce.

Podobně jako v celé Iowě, i v Des Moines panuje kontinentální podnebí vyznačující se velmi teplými léty a zároveň velmi tuhými zimami se značnými sněhovými srážkami. Léto bývá horké s velkou vlhkostí vzduchu a průměrné nejvyšší denní teploty atakují 30 stupňů Celsia. V prosinci a lednu naopak nejnižší průměrné teploty klesají hluboko pod bod mrazu až k -10 stupňům.

Des Moines je známé jako jedno z největších center finančního průmyslu a to zejména pojišťovnictví; sídlo zde má řada velkých pojišťovacích korporací.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa