Iowa

Iowa

Iowa se stala oficiálním státem USA v roce 1846 jako 29. stát v pořadí. Nachází se v centrální části USA a sousedí s šesti dalšími státy – IllinoisJižní DakotouMinnesotouMissouriNebraskou a Wisconsinem. Hlavním městem Iowy je Des Moines.

Oblast dnešní Iowy pro sebe původně z imperiálních mocností získala Francie. Území však poté přenechala svému spojenci Španělsku, jež jej následně na přelomu 18. a 19. století vrátilo zpět Francii. Pod kontrolu USA se území dostalo po odkupu od Francie v roce 1803. USA poté bojovaly o udržení nadvlády jednak s Brity, kteří území neopustili, a také s původními obyvateli. První američtí osadníci totiž přišli do Iowy až ve 30. letech 19. století. V roce 1838 dal Kongres vzniknout teritoriu Iowa a o osm let později bylo teritorium přeměněno na oficiální stát.

Iowa se nachází v severocentrální části státu nedaleko velkých jezer. Není výrazně vertikálně členitá; nejvyšší bod se nachází v nadmořské výšce 509 metrů. Podnebí má v Iowě kontinentální charakter s teplým létem a chladnými zimami. Léta zde bývají horká a vlhká s červencovými nejvyššími průměrnými teplotami okolo 30 stupňů Celsia. Zimy bývají velmi tuhé, výjimkami nejsou teploty pod -20 stupňů Celsia a bohaté sněhové srážky.

Historicky je Iowa považována za zemědělský stát, jakkoli se od druhé polovině 20. století Iowa snaží o výraznější diverzifikaci hospodářství. Přesto je zemědělství a pěstování obilí stále důležitou součástí ekonomiky státu.

Největším a zároveň hlavním městem Iowy je Des Moines s 200 tisíci obyvateli. Mezi další centra tohoto státu patří Cedar Rapids se 130 tisíci rezidenty a Davenport či Sioux City.

Hlavní město Iowy – Des Moines

Hlavním městem státu Iowa je Des Moines, jež se nachází v centrální části státu. Des Moines je zároveň největším městem Iowy a žije v něm zhruba 200 tisíc obyvatel. Metropolitní oblast okolo Des Moines je však díky přilehlým městům zhruba třikrát větší.

V roce 1843 byla na místě dnešního Des Moines vybudována stejnojmenná pevnost. Ta byla sice brzy opuštěna, ale následně se do této oblasti začali stahovat osadníci a v roce 1851 bylo Des Moines prohlášeno za město. Zároveň sem byl z Iowa City přesunut statut hlavního města. Rozvoj byl zpočátku velmi pozvolný, ale výrazně se zrychlil s dostavbou železnice po americké občanské válce.

Podobně jako v celé Iowě, i v Des Moines panuje kontinentální podnebí vyznačující se velmi teplými léty a zároveň velmi tuhými zimami se značnými sněhovými srážkami. Léto bývá horké s velkou vlhkostí vzduchu a průměrné nejvyšší denní teploty atakují 30 stupňů Celsia. V prosinci a lednu naopak nejnižší průměrné teploty klesají hluboko pod bod mrazu až k -10 stupňům.

Des Moines je známé jako jedno z největších center finančního průmyslu a to zejména pojišťovnictví; sídlo zde má řada velkých pojišťovacích korporací.

Zpět na jednotlivé státy USA.
Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 10 000 fanoušků
Back to top button