Iowa

Iowa

Iowa se stala oficiálním státem USA v roce 1846 jako 29. stát v pořadí. Nachází se v centrální části USA a sousedí s šesti dalšími státy – IllinoisJižní DakotouMinnesotouMissouriNebraskou a Wisconsinem. Hlavním městem Iowy je Des Moines.

Oblast dnešní Iowy pro sebe původně z imperiálních mocností získala Francie. Území však poté přenechala svému spojenci Španělsku, jež jej následně na přelomu 18. a 19. století vrátilo zpět Francii. Pod kontrolu USA se území dostalo po odkupu od Francie v roce 1803. USA poté bojovaly o udržení nadvlády jednak s Brity, kteří území neopustili, a také s původními obyvateli. První američtí osadníci totiž přišli do Iowy až ve 30. letech 19. století. V roce 1838 dal Kongres vzniknout teritoriu Iowa a o osm let později bylo teritorium přeměněno na oficiální stát.

Iowa se nachází v severocentrální části státu nedaleko velkých jezer. Není výrazně vertikálně členitá; nejvyšší bod se nachází v nadmořské výšce 509 metrů. Podnebí má v Iowě kontinentální charakter s teplým létem a chladnými zimami. Léta zde bývají horká a vlhká s červencovými nejvyššími průměrnými teplotami okolo 30 stupňů Celsia. Zimy bývají velmi tuhé, výjimkami nejsou teploty pod -20 stupňů Celsia a bohaté sněhové srážky.

Historicky je Iowa považována za zemědělský stát, jakkoli se od druhé polovině 20. století Iowa snaží o výraznější diverzifikaci hospodářství. Přesto je zemědělství a pěstování obilí stále důležitou součástí ekonomiky státu.

Největším a zároveň hlavním městem Iowy je Des Moines s 200 tisíci obyvateli. Mezi další centra tohoto státu patří Cedar Rapids se 130 tisíci rezidenty a Davenport či Sioux City.

Hlavní město Iowy – Des Moines

Hlavním městem státu Iowa je Des Moines, jež se nachází v centrální části státu. Des Moines je zároveň největším městem Iowy a žije v něm zhruba 200 tisíc obyvatel. Metropolitní oblast okolo Des Moines je však díky přilehlým městům zhruba třikrát větší.

V roce 1843 byla na místě dnešního Des Moines vybudována stejnojmenná pevnost. Ta byla sice brzy opuštěna, ale následně se do této oblasti začali stahovat osadníci a v roce 1851 bylo Des Moines prohlášeno za město. Zároveň sem byl z Iowa City přesunut statut hlavního města. Rozvoj byl zpočátku velmi pozvolný, ale výrazně se zrychlil s dostavbou železnice po americké občanské válce.

Podobně jako v celé Iowě, i v Des Moines panuje kontinentální podnebí vyznačující se velmi teplými léty a zároveň velmi tuhými zimami se značnými sněhovými srážkami. Léto bývá horké s velkou vlhkostí vzduchu a průměrné nejvyšší denní teploty atakují 30 stupňů Celsia. V prosinci a lednu naopak nejnižší průměrné teploty klesají hluboko pod bod mrazu až k -10 stupňům.

Des Moines je známé jako jedno z největších center finančního průmyslu a to zejména pojišťovnictví; sídlo zde má řada velkých pojišťovacích korporací.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Tennessee

Tennessee Stát Tennessee se nachází ve východní části Spojených států amerických. Oficiálním státem USA se stát Tennessee stal v roce 1796 jako šestnáctý stát v...

Oklahoma

Oklahoma Stát Oklahoma se nachází v samém středu Spojených států amerických. Oficiálním státem USA se Oklahoma stala v roce 1907 jako 46. stát v pořadí....

Virginia

Virginia Stát Virginia se nachází na východním pobřeží Spojených států amerických. Oficiálním státem USA se Virginia stala v roce 1788 jako desátý stát v pořadí....

Přidejte se k nám

9,975FanoušciTo se mi líbí
274NásledovníciNásledovat

Další články

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: