Imigrační úředník USA: pohovor

V první řadě se při imigrační kontrole držte pravidla mluvit pravdu. Stejně tak jako jste pravdivě vyplnili formulář v letadle, tak ani při pohovoru s imigračním úředníkem se nevyplatí nějak pokřivovat skutečnost.

Stále mějte na paměti, že imigrační úředník má velké rozhodovací pravomoci a bez udání důvodu vás nemusí vpustit na území USA, a to i v případě, že máte schválenou registraci ESTA.

V tomto případě pak letíte obratem zpět domů. Nedávejte proto při imigrační kontrole úředníkům důvod proč vás do USA nevpustit, tzn. zkuste se na úředníka usmát, být příjemně naladěni a klidným hlasem odpovídat na otázky.

Po vystoupení z letadla vás čekají tyto tři kroky:

 1. imigrační kontrola u úředníka
 2. vyzvednutí zavazadel
 3. celní kontrola

Jak probíhá rozhovor s imigračním úředníkem?

Jeden imigrační úředník může být více zvídavý a pohovor se tak může protáhnout na 15 minut, u jiného úředníka jde imigrační kontrola jako po másle, na nic se vás neptá a jste raz dva vyřízení. Takže hodně záleží na štěstí, který imigrační úředník na vás zrovna vyjde.

Poté co vystoupíte z letadla a projdete spojovací chodbou dostanete se do haly, kde je jedna přepážka vedle druhé…to jsou imigrační úředníci.

V případě, že přiletí více letadel najednou, mohou se u imigračních úředníků vytvořit dlouhé fronty, takže po vystoupení z letadla se moc neloudejte.

Otázky u imigračního úředníka

Jak tedy pohovor u imigračního úředníka probíhá?

 • Připravte si cestovní pas a modrý formulář.
 • K okénku imigračního úředníka přistupujte samostatně. Pokud cestujete jako rodina, tak přistupte všichni společně. V případě, že cestujete společně s někým, kdo nemluví anglicky, opět přistupte společně a ten, který z vás mluví anglicky překládá.
 • Imigrační úředník se obvykle ptá na tyto otázky:
  • jak dlouho budete v USA – např. dva týdny
  • proč jedete do USA – turistika
  • jaké jsou vaše plány v USA – např. chcete navštívit San Francisco a národní parky USA
  • kolikrát jste byl v USA a kdy – nikdy/jednou v roce 2012
  • kde budete ubytováni – uveďte název hotelu/motelu (např. Motel 6)
  • znáte někoho v USA, pokud ano, jak jste se poznali
  • jaké je vaše zaměstnání – např. pracuji jako účetní
  • pokud je vás u okénka více, může padnou otázka, kdo to je za lidi a zda mluví anglicky
 • Po tomto “výslechu”, který se ale nemusí konat, vás požádá imigrační úředník o otisk prstu a vyfotí vás. Je to obdobná procedura, kterou jste už prošli při zařizování biometrického pasu.
 • Pokud patříte mezi osoby, které vyplňují bílý formulář VISA WAIVER (kdo vyplňuje tento bílý formulář?), tak jej předložte spolu s pasem imigračnímu úředníkovi. Do pasu vám úředník vloží útržek z bílého formuláře (to je ten, který jste vyplnili v letadle). Tento útržek nesmíte ztratit! Při odletu z USA jej budete vracet!
 • Dále vám imigrační úředník orazítkuje modrý formulář, který vám vrátí.

Tímto okamžikem pro vás úspěšně končí imigrační kontrola s úředníkem a máte povolený pobyt v USA na dobu tří měsíců a jdete si vyzvednout zavazadla.

…a co ten modrý formulář?

Až budete mít za sebou imigrační kontrolu u úředníka, tak vás čeká ještě celní kontrola, kde ale jen odevzdáte modrý formulář. Obvykle se na nic nevyptávají.


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button