Maine

Maine

Stát Maine se stal oficiálním státem USA v roce 1820 jako třiadvacátý v pořadí. Nachází se v severovýchodním cípu Spojených států a na severu sousedí s Kanadou. Z dalších amerických států již sousedí pouze na západě s New Hampshire. Hlavním městem státu Maine je dvacetitisícové město Augusta.

Oblast dnešního státu Maine začala být evropskými kolonisty, konkrétně Brity, osídlována na počátku 17. století. V polovině století se oblast dostala pod správu Massachusetts Bay Colony, ovšem v následujících desítkách let se území stalo místem bojů o nadvládu mezi Brity, Francouzi a původními obyvateli. Po získání americké nezávislosti se Maine stalo součástí státu Massachusetss, ovšem nespokojenost obyvatel se správou vyústila ve snahy o odtržení a vytvoření vlastního státu. Toho bylo dosaženo v roce 1820, kdy se Maine stalo 23. americkým státem.

Maine se nachází v severovýchodní části Spojených států na pobřeží Atlantického oceánu. Je nejvýchodněji položeným státem USA a také jediným, který má společnou hranici pouze s jedním dalším americkým státem. Nejvýše položeným bodem je vrchol hory Mount Katahdin, jež se nachází v nadmořské výšce 1606 metrů.

Klima v Maine je charakterizováno jako vlhké kontinentální a vyznačuje se relativně teplými a vlhčími léty a studenými zimami s dostatkem sněhových srážek. Průměrné nejvyšší denní teploty v létě dosahují okolo 27 stupňů Celsia, v zimě se pak přes den průměrné nejvyšší teploty drží pod bodem mrazu, aby v noci klesaly až k -12 stupňům.

Rozvoj státu Maine v minulosti vždy brzdily náročné klimatické podmínky, které nepřejí zemědělství. Dnes hraje významnou roli v ekonomice státu papírenský a dřevařský průmysl. V posledních několika desetiletích se rychlým tempem rozvíjejí služby, například ve finančním sektoru. Také turisté stále častěji volí Maine jako cíl své dovolené a využívají zejména výborné podmínky pro outdoorové aktivity; oblíbenou destinací návštěvníků je národní park Acadia.

Hlavním městem státu Maine je od roku 1832 Augusta, ovšem největším městem je Portland se sedmdesáti tisíci obyvateli.

Hlavní město Maine – Augusta

Hlavním městem státu Maine je město Augusta. Nachází se v jihovýchodní části státu a svůj domov v něm má zhruba 20 tisíc obyvatel, což z něj činí třetí nejmenší hlavní město v rámci všech států USA. Hlavním městem státu Maine se Augusta stala v roce 1832.

Oblast dnešního města Augusta byla osídlena zhruba v polovině osmnáctého století. Město samotné bylo založeno v roce 1797 a pojmenováno Augusta po dceři Henryho Dearborna, veteránovi z americké války o nezávislost. V roce 1827 bylo do Augusty přesunuto hlavní město z přímořského Portlandu tak, aby centrum bylo blíže středu státu a lépe dostupné většině obyvatel. Státní úřady se do Augusty přestěhovaly však až v roce 1832 po dokončení sídla parlamentu.

Augusta se nachází v jižní části státu, zhruba padesát kilometrů od pobřeží Atlantického oceánu. Panuje zde vlhké kontinentální klima, typické teplými a vlhkými léty, kdy průměrné nejvyšší teploty dosahují zhruba 26 stupňů Celsia, a studenými a na sníh bohatými zimami s průměrnými nejvyššími denními teplotami okolo nuly. Srážky jsou poměrně časté po celý rok; nejvíce jich je zpravidla zaznamenáno na podzim.

Zpět na jednotlivé státy USA.


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button