YELLOWSTONE NÁRODNÍ PARK

Národní park Yellowstone je jeden z nejstarších národních parků v USA. Rozprostírá se na území tří států – Wyoming, Montana a Idaho. Jeho srdce je vulkanického původu, které leží ve výšce 2 438 m. Najdete zde přes 10 000 horkých pramenů a gejzírů, které tvoří více než polovinu z celkového počtu po celém světě.

Kromě geotermální “show”, které Yellowstone nabízí, tu najdete hluboké lesy, do nebes tyčící se vrcholky hor a hluboké říční kaňony s působivými vodopády. Okružní jízda ve tvaru osmičky, v celkové délce 280 km, zvaná Grand Loop Road vás zavede k hlavním turisticky zajímavým místům.

Yellowstone park - mapa
Mapa top míst v parku Yellowstone

Co vidět v Yellowstone?

1. GEJZÍR OLD FAITHFUL (STARÝ VĚRNÝ)

Old Faithful je ikonou národního parku Yellowstone a jméno dostal podle pravidelně se opakujícího cyklu erupcí, a to zhruba každých 90 minut. Erupce trvající 2 až 5 minut vystřikuje vodu a páru do výšky 36 – 55 metrů v množství až 32 000 litrů. Tuto podívanou můžete sledovat z laviček, které jsou umístěny v půlkruhu okolo gejzíru. Mapa zde.

Gejzír Old Faithful v Yellowstonu
Gejzír Old Faithful v Yellowstonu

2. GRAND PRISMATIC SPRING

113 metrů široké jezírko najdete poblíž gejzíru Old Faithful. Duhově zbarvená linie břehů je jedna z nejznámějších na světě. Mapa zde.

Jezírko Grand Prismatic Spring v Yellowstone národním parku
Autor: Lukáš Bečkovský – Grand Prismatic Spring

3. MORNING GLORY POOL

Jedná se o oblíbené místo návštěvníků parku, které najdete nedaleko gejzíru Old Faithful (č. 1) – trasa zde. Jezírko díky své barevnosti dostalo své jméno podle květiny. Bohužel se stalo obětí vandalismu. Lidé do jezírka naházeli doslova tuny mincí, odpadků, kamenů a dřeva. To ovlivnilo cirkulaci vody a urychlilo její chladnutí, což způsobilo, že oranžové a žluté bakterie, které se dříve nacházeli pouze u okraje, se rozšířili i k jeho středu. Mapa zde.

MORNING GLORY POOL v Yellowstone parku
Jezírko Morning Glory Pool v Yellowstonu

4. MAMMONTH HOT SPRINGS

Toto místo je často přirovnáváno ke světoznámé Pamukkale v Turecku. Stovky bublajících pramenů s horkou na minerály bohatou vodou, zde vytvořily barevná jezírka z travertinu a zformovala se do kaskád. Voda tak postupně protéká a vytváří mimořádnou atmosféru. Mapa zde.

Mammonth Hot Springs v parku Yellowstone
Mammonth Hot Springs v parku Yellowstone

GRAND CANYON OF THE YELLOWSTONE

Řeka Yellowstone, která protíná park od severu na jih vyhloubila 32 km dlouhý kaňon ve žlutě a oranžově zabarvené hornině. Pro svou podobnost s Grand Canyonem v Arizoně dostal i tento kaňon toto jméno s přívlastkem “of Yellowstone”, tedy yellowstonský Grand Canyon. Mapa zde.

Kaňon je místy hluboký až 450 m a nabídne vám jedny z nejpůsobivějších vyhlídek národního parku Yellowstone. Dechberoucí vodopád Lower Waterfalls (na snímku – mapa zde) padá do hloubky necelých 94 m a svou výškou přesahuje dvakrát Niagarské vodopády.

Grand Canyon of Yellowstone
Grand Canyon of Yellowstone
Pohled na Grand Canyon of Yellowstone z mnoha vyhlídek
Pohled na Grand Canyon of Yellowstone z mnoha vyhlídek

POČASÍ V YELLOWSTONE PARKU

Počasí bývá v Yellowstone parku nevyzpytatelné. Z celkového roku jsou teploty pod nulou po dobu 9 měsíců a velmi intenzivně zde sněží. Naopak v červenci se teploty pohybují v v příjemném rozmezí 20 až 26 stupňů.

Vzhledem k velkému počtu turistů se jako nejvhodnější doba pro návštěvu Yellowstone národního parku jeví jaro a podzim, kdy je návštěvníků podstatně méně a silnice nejsou tak ucpané. Navíc v tomto období mají lesní porosty hezčí barvy.

MAPA A GPS SOUŘADNICE KE STAŽENÍ

Zde si můžete stáhnout mapu Yellowstone parku. Mapa je ve formátu PDF a lze ji vytisknout až do formátu A3.

Itinerář Yellowstone

Yellowstonský národní park je rozsáhlé území, proto se hodí itinerář do GPS navigace, který vám níže nabízíme ke stažení v několika formátech. Jedná se pouze o návrh cesty po parku a je možno si jí upravit dle vašich priorit. Tento itinerář obsahuje TOP místa a vyhlídky, např. gejzír Old Faitful, vodopády v Grand Canyon of Yellowstone atd. Na začátku cesty se můžete ještě najíst v McDonalds ve městě Yellostone West (v itineráři zařazeno na začátek). Jednodenní výlet po Yellowstonu pokračuje jízdou podél pohoří Grand Teton a končí ve městě Jacskon, kde se můžete ubytovat. Věřte tomu, že pořádný nocleh po celodenním cestování více než uvítáte.

Náš tým má v Jackson vyzkoušený Motel 6, který je zrenovovaný a cenově nejvýhodnější. Samozřejmě zde najdete i další ubytování. Doporučujeme si ubytování zarezervovat dopředu, a to i několik týdnů. Velmi často tu bývá veškerá ubytovací kapacita rychle vyprodána a vy pak budete nuceni sáhnout po drahém hotelu, takže nocleh nenechávejte náhodě.

Pokud máte na Yellowstone pouze jeden den a nemáte dostatek času, tak zauvažujte o vynechání Mammoth Hot Springs (č. 4 na obrázku výše), které jsou až na severu parku, ušetříte tak 2 – 3 hodiny.

Zde si můžete stáhnout itinerář cesty do GPS navigace. Rychlejší varianta vede z Yellowstonu do města Jackson po hlavní silnici. Pomalejší varianta vás zavede blíže k pohoří Grand Teton. Soubor uložte kliknutím pravým tlačítkem myši na vybraný itinerář a zvolte “Uložit odkaz jako…”.

Pomalejší variantaRychlejší varianta
Itinerář pro TomTom
Itinerář pro Garming
Itinerář pro Navigon
Itinerář – Google KML
Itinerář pro TomTom
Itinerář pro Garming
Itinerář pro Navigon
Itinerář – Google KML

UBYTOVÁNÍ V YELLOWSTONSKÉM NÁRODNÍM PARKU

Ubytování přímo v parku bývá problematické. Velký počet turistů, který Yellowstone národní park navštíví, často kompletně zaplní všechny volné kapacity a je nutné provádět rezervaci dlouho dopředu. Vzhledem k zájmu turistů jsou i ceny za ubytování v parku Yellowstone poněkud vyšší.

Booking.com

ZVĚŘ V YELLOWSTONE

V parku Yellowstone určitě narazíte na bizony, kterých je tu přes 3 000. Jejich pohyb není v parku Yellowstone nijak regulován, a proto vás nesmí zarazit, že si budou v klidu přecházet přes silnici a vy budete muset počkat. Bizony nijak neprovokujte ani se nesnažte s nimi přijít do bližšího kontaktu, mohou být nebezpeční. To ostatně platí o dalších obyvatelích parku Yellowstone, jako jsou například medvědi, laně a jeleni. U medvědů buďte obzvláště obezřetní.

Bizoni v Yellowstone národním parku
Bizoni v Yellowstone parku – Autor: Lukáš Bečkovský
Yellowstone národní park
Autor: Lukáš Bečkovský
Yellowstone národní park
Autor: Pavla Salcerová
Horký pramen v Yellowstone národním parku
Autor: Pavla Salcerová
MAMMONTH HOT SPRINGS
Mammonth Hot Springs – Autor: Pavla Salcerová

Oficiální stránky parku zde.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa