YELLOWSTONE NÁRODNÍ PARK

Národní park Yellowstone je jeden z nejstarších národních parků v USA. Rozprostírá se na území tří států – Wyoming, Montana a Idaho. Jeho srdce je vulkanického původu, které leží ve výšce 2 438 m. Najdete zde přes 10 000 horkých pramenů a gejzírů, které tvoří více než polovinu z celkového počtu po celém světě.

Kromě geotermální “show”, které Yellowstone nabízí, tu najdete hluboké lesy, do nebes tyčící se vrcholky hor a hluboké říční kaňony s působivými vodopády. Okružní jízda ve tvaru osmičky, v celkové délce 280 km, zvaná Grand Loop Road vás zavede k hlavním turisticky zajímavým místům.

Yellowstone park - mapa
Mapa top míst v parku Yellowstone

Co vidět v Yellowstone?

1. GEJZÍR OLD FAITHFUL (STARÝ VĚRNÝ)

Old Faithful je ikonou národního parku Yellowstone a jméno dostal podle pravidelně se opakujícího cyklu erupcí, a to zhruba každých 90 minut. Erupce trvající 2 až 5 minut vystřikuje vodu a páru do výšky 36 – 55 metrů v množství až 32 000 litrů. Tuto podívanou můžete sledovat z laviček, které jsou umístěny v půlkruhu okolo gejzíru. Mapa zde.

Gejzír Old Faithful v Yellowstonu
Gejzír Old Faithful v Yellowstonu

2. GRAND PRISMATIC SPRING

113 metrů široké jezírko najdete poblíž gejzíru Old Faithful. Duhově zbarvená linie břehů je jedna z nejznámějších na světě. Mapa zde.

Jezírko Grand Prismatic Spring v Yellowstone národním parku
Autor: Lukáš Bečkovský – Grand Prismatic Spring

3. MORNING GLORY POOL

Jedná se o oblíbené místo návštěvníků parku, které najdete nedaleko gejzíru Old Faithful (č. 1) – trasa zde. Jezírko díky své barevnosti dostalo své jméno podle květiny. Bohužel se stalo obětí vandalismu. Lidé do jezírka naházeli doslova tuny mincí, odpadků, kamenů a dřeva. To ovlivnilo cirkulaci vody a urychlilo její chladnutí, což způsobilo, že oranžové a žluté bakterie, které se dříve nacházeli pouze u okraje, se rozšířili i k jeho středu. Mapa zde.

MORNING GLORY POOL v Yellowstone parku
Jezírko Morning Glory Pool v Yellowstonu

4. MAMMONTH HOT SPRINGS

Toto místo je často přirovnáváno ke světoznámé Pamukkale v Turecku. Stovky bublajících pramenů s horkou na minerály bohatou vodou, zde vytvořily barevná jezírka z travertinu a zformovala se do kaskád. Voda tak postupně protéká a vytváří mimořádnou atmosféru. Mapa zde.

Mammonth Hot Springs v parku Yellowstone
Mammonth Hot Springs v parku Yellowstone

GRAND CANYON OF THE YELLOWSTONE

Řeka Yellowstone, která protíná park od severu na jih vyhloubila 32 km dlouhý kaňon ve žlutě a oranžově zabarvené hornině. Pro svou podobnost s Grand Canyonem v Arizoně dostal i tento kaňon toto jméno s přívlastkem “of Yellowstone”, tedy yellowstonský Grand Canyon. Mapa zde.

Kaňon je místy hluboký až 450 m a nabídne vám jedny z nejpůsobivějších vyhlídek národního parku Yellowstone. Dechberoucí vodopád Lower Waterfalls (na snímku – mapa zde) padá do hloubky necelých 94 m a svou výškou přesahuje dvakrát Niagarské vodopády.

Grand Canyon of Yellowstone
Grand Canyon of Yellowstone
Pohled na Grand Canyon of Yellowstone z mnoha vyhlídek
Pohled na Grand Canyon of Yellowstone z mnoha vyhlídek

POČASÍ V YELLOWSTONE PARKU

Počasí bývá v Yellowstone parku nevyzpytatelné. Z celkového roku jsou teploty pod nulou po dobu 9 měsíců a velmi intenzivně zde sněží. Naopak v červenci se teploty pohybují v v příjemném rozmezí 20 až 26 stupňů.

Vzhledem k velkému počtu turistů se jako nejvhodnější doba pro návštěvu Yellowstone národního parku jeví jaro a podzim, kdy je návštěvníků podstatně méně a silnice nejsou tak ucpané. Navíc v tomto období mají lesní porosty hezčí barvy.

MAPA A GPS SOUŘADNICE KE STAŽENÍ

Zde si můžete stáhnout mapu Yellowstone parku. Mapa je ve formátu PDF a lze ji vytisknout až do formátu A3.

Itinerář Yellowstone

Yellowstonský národní park je rozsáhlé území, proto se hodí itinerář do GPS navigace, který vám níže nabízíme ke stažení v několika formátech. Jedná se pouze o návrh cesty po parku a je možno si jí upravit dle vašich priorit. Tento itinerář obsahuje TOP místa a vyhlídky, např. gejzír Old Faitful, vodopády v Grand Canyon of Yellowstone atd. Na začátku cesty se můžete ještě najíst v McDonalds ve městě Yellostone West (v itineráři zařazeno na začátek). Jednodenní výlet po Yellowstonu pokračuje jízdou podél pohoří Grand Teton a končí ve městě Jacskon, kde se můžete ubytovat. Věřte tomu, že pořádný nocleh po celodenním cestování více než uvítáte.

Náš tým má v Jackson vyzkoušený Motel 6, který je zrenovovaný a cenově nejvýhodnější. Samozřejmě zde najdete i další ubytování. Doporučujeme si ubytování zarezervovat dopředu, a to i několik týdnů. Velmi často tu bývá veškerá ubytovací kapacita rychle vyprodána a vy pak budete nuceni sáhnout po drahém hotelu, takže nocleh nenechávejte náhodě.

Pokud máte na Yellowstone pouze jeden den a nemáte dostatek času, tak zauvažujte o vynechání Mammoth Hot Springs (č. 4 na obrázku výše), které jsou až na severu parku, ušetříte tak 2 – 3 hodiny.

Zde si můžete stáhnout itinerář cesty do GPS navigace. Rychlejší varianta vede z Yellowstonu do města Jackson po hlavní silnici. Pomalejší varianta vás zavede blíže k pohoří Grand Teton. Soubor uložte kliknutím pravým tlačítkem myši na vybraný itinerář a zvolte “Uložit odkaz jako…”.

Pomalejší variantaRychlejší varianta
Itinerář pro TomTom
Itinerář pro Garming
Itinerář pro Navigon
Itinerář – Google KML
Itinerář pro TomTom
Itinerář pro Garming
Itinerář pro Navigon
Itinerář – Google KML

UBYTOVÁNÍ V YELLOWSTONSKÉM NÁRODNÍM PARKU

Ubytování přímo v parku bývá problematické. Velký počet turistů, který Yellowstone národní park navštíví, často kompletně zaplní všechny volné kapacity a je nutné provádět rezervaci dlouho dopředu. Vzhledem k zájmu turistů jsou i ceny za ubytování v parku Yellowstone poněkud vyšší.

Booking.com

ZVĚŘ V YELLOWSTONE

V parku Yellowstone určitě narazíte na bizony, kterých je tu přes 3 000. Jejich pohyb není v parku Yellowstone nijak regulován, a proto vás nesmí zarazit, že si budou v klidu přecházet přes silnici a vy budete muset počkat. Bizony nijak neprovokujte ani se nesnažte s nimi přijít do bližšího kontaktu, mohou být nebezpeční. To ostatně platí o dalších obyvatelích parku Yellowstone, jako jsou například medvědi, laně a jeleni. U medvědů buďte obzvláště obezřetní.

Bizoni v Yellowstone národním parku
Bizoni v Yellowstone parku – Autor: Lukáš Bečkovský
Yellowstone národní park
Autor: Lukáš Bečkovský
Yellowstone národní park
Autor: Pavla Salcerová
Horký pramen v Yellowstone národním parku
Autor: Pavla Salcerová
MAMMONTH HOT SPRINGS
Mammonth Hot Springs – Autor: Pavla Salcerová

Oficiální stránky parku zde.


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button