JAK V USA ŘÍDIT AUTO S AUTOMATICKOU PŘEVODOVKOU

Ve většině případů při půjčení auta v USA narazíte na automatickou převodovku. Pokud s jejím používáním nemáte zkušenosti, budou se vám hodit následující řádky.

Chybí vám jeden pedál pod volantem? To je v pořádku!

Nepropadejte panice, když zjistíte, že vám v zapůjčeném autě chybí pedál spojky. Pod volantem najdete pouze dva pedály – brzdu a plyn. Abyste je oba nesešlápli najednou, používejte k jejich ovládání pouze jednu nohu. Na to si dejte pozor.

Při první jízdě v autě s automatickou převodovkou budete mít stále potřebu sešlapovat pedál spojky a řadit neexistující řadící pákou. Každým vašim sáhnutím do prázdna připravíte pobavení pro osazenstvo auta. Nebojte, během pár minut si na automat zvyknete.

Řadící páka u automatické převodovky

Řídící páka v autě s automatickou převodovkou

V autě řadící páku najdete, ale její funkci je naprosto odlišná od té, kterou znáte z aut bez automatiky.

Podle typu auta najdete řadící páku buď na místě mezi sedadly, tak jak to známe z našich aut, nebo vedle volantu.

Některé řadící páky mají tzv. palcovou pojistku (viz obrázek). Abyste mohli s pákou pohybovat musí být tato pojistka stlačena.

  • “P” – parkovací poloha – tuto pozici zařaďte v případě, že je auto v klidu. Abyste mohli přeřadit z polohy “P”, musí být u některých typů řídících pák klíček v zapalování otočen do polohy “ON”. Pokud chcete vytáhnout klíček ze zapalování musí být řídící páka v pozici “P”. Tuto pozici nepoužívejte místo ruční brzdy. Při zaparkování auta použijte ruční brzdu a zařaďte “P”. Jedno velké POZOR! Když přeřazujete z “P” do jiné pozice, mějte sešlápnutý pedál brzdy. V opačném případě se můžete nečekaně rozjet a způsobit škodu nebo i někoho zranit.
  • “R” – zpátečka
  • “N” – neutrál
  • “D” – jízda – jedná se o pozici, kterou budete nejčastěji používat. Auto bude automaticky řadit dle aktuální rychlosti auta.
  • “F” – jednička – při zařazení této pozice můžete brzdit motorem, což vám pomůže při sjíždění z kopců. Obvykle platí, že byste v této pozici neměli jezdit rychleji než 45 km/h (29 mil).

Automatická převodovka se vám bude hodit zejména při jízdě v jednom z nejvíce kopcovitých měst západu, a tím je San Francisco. Na křižovatkách v místních prudkých kopcích se nemusíte bát, že by auto při rozjíždění cuklo zpět.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa