Park v centru San Francisca – mlýn, vodopád i japonská zahrada

Golden Gate Park je jedním z největších amerických městských parků a s 13 miliony návštěvníků ročně také jeden z pěti nejnavštěvovanějších. Park, který je často připodobňován newyorskému Central Parku, nabízí pro návštěvníky nepřeberné množství vyžití.

San Francisco Golden Gate Park (mapa zde) se nenachází v bezprostřední blízkosti ikonického mostu, ale zhruba 8 km daleko od Golden Gate Bridge. Západní část parku je otevřena do oceánu, na severu a jihu je pak park ohraničen ulicemi Fulton Street, resp. Lincoln Way. K dopravě do Golden Gate Park je možno využít městského autobusu (linky 7 a 44 zastavují v těsné blízkosti parku), případně i metro linky N, jež má zastávku pouze několik bloků od parku.

Golden Gate Pavilion
Golden Gate Pavilion

Golden Gate Park má rozlohu 412 hektarů (tedy zhruba jako sto pražských Václavských náměstí vedle sebe). Je tak přibližně o 20% větší než Central park v New Yorku. Má obdélníkový tvar, na délku je dlouhý 4,8 km, na šířku pak 0,8 km. Historie parku je velmi dlouhá – s jeho plány se započalo již v šedesátých letech 19. století. Původně nehostinná krajina plná písečných dun byla osázena 60 tisíci stromy, které pomohly stabilizovat podloží.

První velkou akcí, která se v parku konala, byl Midwinter World’s Fair v roce 1894. Slavnost, během níž si cestu do parku našlo více než dva miliony návštěvníků a pro níž byla postavena řada budov, z nich některé v Golden Gate parku stojí dodnes. V průběhu své historie byl park svědkem mnoha událostí i protestů. Ráda jej využívala ke svým shromážděním generace hippies v bouřlivých šedesátých a sedmdesátých letech.

Golden Gate Park je i japonská zahrada, planetárium a deštný prales

Dnes je park každodenním útočištěm pro tisíce místních obyvatel ale i návštěvníky a turisty. Je ideálním místem pro procházky, sport, či pouze odpočinek. Z mnoha atrakcí, které zde lze navštívit, můžeme jmenovat:

  • Botanickou zahradu (mapa zde), jež byla otevřena pro veřejnost již ve dvacátých letech 20. století.
  • Podobný zážitek nabízí i Japonské čajové zahrady (mapa zde), kde si lze v příjemném prostředí vychutnat i šálek výborného čaje.
  • V parku se nachází další lokality pro milovníky flory – tulipánová zahrada, růžová zahrada či zahrada Shakespearových květin (mapa zde), kde se pěstuje více než 200 druhů různých kytek.
Japonská zahrada v Golden Gate parku
Japonská zahrada v Golden Gate parku
Japonská zahrada v Golden Gate parku
Japonská zahrada v Golden Gate parku

V Golden Gate Parku se lze věnovat i vzdělání – nachází se v něm několik muzeí. California Academy of Sciences je vědecké muzeum s akváriem, planetáriem, dešťovým pralesem a dalšími expozicemi (mapa zde). Milovníci umění pak jistě nepohrdnou návštěvnou DeYoung muzea. V parku se každoročně koná řada kulturních událostí, zejména koncertů. Velmi populární je Outside Lands – třídenní hudební festival, který se koná pravidelně v srpnu.

Golden Gate Park je ideálním místo, kde můžete provozovat (ale i sledovat) různé sportovní aktivity. Lepší místo pro ranní jogging lze v San Franciscu těžko najít. Nachází se zde však i tenisové kurty, golfové hřiště, hřiště na házenou, koňské pólo či Kezar stadium, stadion pro americký fotbal.

Huntington Falls
Huntington Falls

Zavítat můžete i k vodopádům Huntington Falls (mapa zde), které najdete na Strawberry Hill (mapa zde). Tam se dostanete přes kamenný most Stow Lake Bridge (mapa zde). Když už budete na ostrůvku, tak se zajděte podívat na Golden Gate Pavilion (mapa zde), který je pár metrů od vodopádů.

kamenný most Stow Lake Bridge
kamenný most Stow Lake Bridge

Větrný mlýn

Ze zajímavých budov se v parku nachází například Beach Chalet – historická dvoupatrová budova, v níž je provozována restaurace, a taktéž její sesterská restaurace Park Chalet. Za shlédnutí stojí i holandský větrný mlýn (mapa zde), jenž se nachází v blízkosti tulipánové zahrady.

V případě, že máte na prohlídku San Francisca pouze den, potom zřejmě zvolíte turisticky zajímavější místa jako

Pokud však máte na prohlídku města více dní, potom Golden Gate Park je místem, které byste rozhodně neměli minout.

Větrný mlýn v Golden Gate parku
Větrný mlýn

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa