Los Angeles – chodník slávy

Hollywoodský Chodník slávy, na němž je v současnosti k vidění více než 2600 pěticípých hvězd připomínajících ty nejvýznamnější filmové, hudební, televizní, rozhlasové a divadelní osobnosti, patří mezi nejznámější turistické atrakce v Los Angeles. S prapůvodní myšlenkou vytvořit chodník, jenž by sloužil jakožto připomínka důležitých osobností amerického a světového showbyznysu a zároveň jako marketingové lákadlo, přišel E. M. Stuart již v roce 1953, s jeho výstavbou se nicméně započalo až o 7 let později.

Chodník slávy najdete zde.

Konkrétně 8. února 1960 byla na chodník lemující ulice Hollywood Boulevard a Vine Street, jehož délka přesahuje 5,5 kilometrů, položena první hvězda – ta byla věnovaná herečce Joanne Woodwardové. Jaké další osobnosti je možné na tomto světoznámém chodníku objevit? Za zmínku stojí například Gene Autry, který jako jediný zde má vlastní hvězdu ve všech 5 zmíněných kategoriích! Více než jednu hvězdu tu má i Michael Jackson. Z novodobějších umělců můžeme vyzdvihnout třeba Jennifer Lopez, jíž byla věnována jubilejní 2 500. hvězda na Chodníku slávy.

Chodník slávy v Los Angeles
Chodník slávy

Autogramy herců v betonu

Autogramy a otisky bot a rukou herců najdete před Mann´s Chinese Theatre (mapa zde). 
O původu této tradice existuje několik verzí. První říká, že jedna herečka omylem šlápla do čerstvého betonu při slavnostním otevření. Jiná verze tvrdí, že kameník zanechal otisk své ruky v betonu pro další generace.

Otisky rukou a bot hollywoodských hvězd na chodníku slávy
Otisky rukou a bot hollywoodských hvězd na Chodníku slávy

A kdo se na Chodník slávy může dostat?

Zajímavostí je, že na losangeleském Chodníku slávy se nacházejí i fiktivní postavičky, a to hned 17. Jmenovitě můžete natrefit na hvězdy Shreka, Mickey Mouse, Godzilly či Simpsonových. Stejně tak lze spatřit i hvězdy osobností u nichž byste asi nečekali, že tu budou – třeba prvního člověka na Měsíci Neila Armstronga nebo boxera Muhammada Aliho, který ji dostal za zásluhy v hudbě po svém jediném hudebním vystoupení. Navíc jeho hvězda je jedinou, která se nenachází přímo na chodníku, ale na přilehlé stěně.

Díky tomu samozřejmě vyvstává otázka, kdo všechno se může na Chodník slávy dostat? Prakticky kdokoli, kdo je schválený společností Hollywood Historic Trust, jež chodník spravuje. Žádost o zařazení může přitom podat opravdu každý, včetně fanoušků. Samotná hvězda a ceremoniál spjatý s jejím uložením do chodníku ale nicméně vyjdou na 25 až 40 tisíc dolarů. Z čeho se vlastně hvězdy na hollywoodském Chodníku slávy vyrábějí? Jde o růžový beton orámovaný bronzem, bronzový je i nápis se jménem dané osobnosti. 

Hollywood Boulevard
Hollywood Boulevard
Chodník slávy Los Angeles
Chodník slávy – Los Angeles

Připravili jsme pro vás jmenný seznam osobností (včetně umístění) jejichž hvězdy Chodník slávy krášlí.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa