Los Angeles – chodník slávy

Hollywoodský chodník slávy, na němž je v současnosti k vidění více než 2600 pěticípých hvězd připomínajících ty nejvýznamnější filmové, hudební, televizní, rozhlasové a divadelní osobnosti, patří mezi nejznámější turistické atrakce v Los Angeles. S prapůvodní myšlenkou vytvořit chodník, jenž by sloužil jakožto připomínka důležitých osobností amerického a světového showbyznysu a zároveň jako marketingové lákadlo, přišel E. M. Stuart již v roce 1953, s jeho výstavbou se nicméně započalo až o 7 let později.

Konkrétně 8. února 1960 byla na chodník lemující ulice Hollywood Boulevard a Vine Street, jehož délka přesahuje 5,5 kilometrů, položena první hvězda – ta byla věnovaná herečce Joanne Woodwardové. Jaké další osobnosti je možné na tomto světoznámém chodníku objevit? Za zmínku stojí například Gene Autry, který jako jediný zde má vlastní hvězdu ve všech 5 zmíněných kategoriích! Více než jednu hvězdu tu má i Michael Jackson. Z novodobějších umělců můžeme vyzdvihnout třeba Jennifer Lopez, jíž byla věnována jubilejní 2 500. hvězda na chodníku slávy.

Z čeho jsou hvězdy vyráběny? A kdo se na chodník může dostat?

Zajímavostí je, že na losangeleském chodníku slávy se nacházejí i fiktivní postavičky, a to hned 17. Jmenovitě můžete natrefit na hvězdy Shreka, Mickey Mouse, Godzilly či Simpsonových. Stejně tak lze spatřit i hvězdy osobností u nichž byste asi nečekali, že tu budou – třeba prvního člověka na Měsíci Neila Armstronga nebo boxera Muhammada Aliho, který ji dostal za zásluhy v hudbě po svém jediném hudebním vystoupení. Navíc jeho hvězda je jedinou, která se nenachází přímo na chodníku, ale na přilehlé stěně.

Díky tomu samozřejmě vyvstává otázka, kdo všechno se může na chodník slávy dostat? Prakticky kdokoli, kdo je schválený společností Hollywood Historic Trust, jež chodník spravuje. Žádost o zařazení může přitom podat opravdu každý, včetně fanoušků. Samotná hvězda a ceremoniál spjatý s jejím uložením do chodníku ale nicméně vyjdou na 25 až 40 tisíc dolarů. Z čeho jsou vlastně hvězdy na hollywoodském chodníku slávy vyráběny? Jde o růžový beton orámovaný bronzem, bronzový je i nápis se jménem dané osobnosti. 

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 10 000 fanoušků. Více o jeho příběhu a týmu .
Upozornění na odpověď
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button