Věznice Alcatraz v San Franciscu

Návštěva ostrova Alcatraz je pro každého turistu mířícího do města San Francisco téměř povinností. Bývalé vězení pro největší americké zločince tak dnes každoročně přivítá přes jeden milion návštěvníků.

Ostrov Alcatraz najdete uprostřed sanfranciské zátoky. Je světoznámý zejména díky federální věznici, která byla na ostrově v provozu od roku 1934 do roku 1963, kdy ji tehdejší ministr spravedlnost Robert Kennedy nechal uzavřít kvůli vysokým provozním nákladům a špatnému stavu budov. Svůj trest si ve věznici vykonávala řada nechvalně známých zločinců v čele s Al Caponem.

mapa věznice Alcatraz v San Franciscu

Historie Alcatrazu: Více než jen věznice

Než se ostrov ⁤Alcatraz ‌stal domovem pro nejnebezpečnější ⁣zločince Ameriky, byl vojenskou pevností. Postaven v roce 1850 jako ​odpověď na Kalifornskou zlatou horečku, měla pevnost ihned za‌ úkol chránit ​nově nabyté ⁣bohatství a zájmy San Francisca. Na ostrově můžete stále vidět ‌zbytky‌ z této epochy, včetně starého majáku ⁣a zblokovaných tunelů.

Zlatá éra Alcatrazu

V⁤ roce 1933 byla pevnost převedena na federální věznici.⁣ Během ⁢této doby byli na Alcatraz umístěni‌ někteří z nejhorších zločinců Ameriky, včetně známých jmen jako Al Capone a Robert Stroud, známý jako “Birdman of Alcatraz”. Tito⁤ vězně ostraha pečlivě sledovala a​ přísně stíhala za jakékoliv pokusy o únik.⁢

I přesto se několik⁢ odvážlivců pokusilo‌ uprchnout. Nejznámější únik, známý jako ‍ „Únik⁤ z Alcatrazu“, se⁣ stal předlohou pro mnoho filmů a​ dokumentárních‍ filmů.

Pokles⁤ a zánik slávy

Náklady na provoz ostrova jako věznice se staly v roce 1963 neúnosnými. Dlouhá léta nedostatečné ⁣údržby vedla k tomu, že‍ budovy ​začaly chátrat a ​stále více se projevovala vysoká míra soli ve vzduchu. Důsledkem těchto faktorů bylo rozhodnuto uzavřít ⁣Alcatraz jako vězení. ⁣Oblast⁢ byla v roce 1972 začleněna do⁣ národního parku Golden⁤ Gate a ⁢v roce 1976 ⁣byla vyhlášena Národní historickou ⁢památkou.

Alcatraz dnes

Dnes je Alcatraz jedním z nejnavštěvovanějších míst v⁢ San Franciscu a ročně ho navštíví více než milion turistů.​ Prohlídky po ostrově nabízejí ⁢návštěvníkům ⁣pohled ⁣na dřívější život vězně a dávají jim⁤ možnost prohlédnout si‍ jednotlivé⁤ buňky, prostory ‌pro‍ zaměstnance a‌ zahrady. Turisté mohou také navštívit ⁤ celu​ Al ⁣Capone a poslechnout si⁣ příběhy o nejznámějších ‌vězních. Každý rok v srpnu se zde ‌koná i vzpomínkový ceremoniál k 50. výročí okupace ostrova indiány z ‌různých kmenů, což ⁢byla důležitá událost v historii hnutí za práva⁣ indiánů.

Pohled na Alcatraz z kopců San Francisca

Jak se dostat na Alcatraz: Praktické informace ‍pro návštěvníky

Navštívit Alcatraz ⁣je fascinující‍ zážitek, plný historie​ a dobrodružství. Převedení plánu na návštěvu tohoto ostrova však vyžaduje několik praktických informací, které vám dnes představíme.

Až budete plánovat návštěvu Alcatrazu‌ je důležité si uvědomit, že ostrov je otevřený každý den v ‌roce, s výjimkou ‍Vánoc, Dne díkůvzdání ⁣a Nového roku. Na výběr⁤ máte z celodenních nebo⁢ večerních prohlídek.⁢ Pro nezapomenutelnou zkušenost doporučujeme večerní prohlídku. Tato prohlídka nabízí jedinečnou příležitost ‍vidět Alcatraz za měsíčního svitu, což ⁢dodává celé ⁤návštěvě atmosféru tajemna.

Na Alcatraz trajektem

Na ⁤ostrov se dostanete​ pomocí trajektu, který vyplouvá z⁣ Pier 33 ⁤v centru San Francisca. Cesty trvá zhruba 15 minut a​ trajekty jezdí pravidelně během dne. Přestože je trajekt poměrně velký⁢ a pohodlný, ​doporučujeme se ‍na trajekt dostat minimálně 30 minut před odjezdem. To vám poskytne dostatek času na ⁤nalodění a nalezení dobrého místa, ⁤kde si můžete užít výhledu na město a přístav.

Alcatraz je populární turistickou destinací a lístky na návštěvu ‍ostrova se velmi rychle vyprodávají. Lístky můžete zakoupit ⁢přímo ‌u oficiálních ⁣prodejců nebo⁤ online. ‌Chcete-li ⁤zajistit své místo, ‍ kupte si lístky alespoň měsíc dopředu. Navíc, pokud​ si objednáte lístky online, budete mít⁣ možnost ⁢si vybrat datum a čas návštěvy.

Důležité body
Návštěva je možná každý den kromě Velikonoc, Dne díkůvzdání a Nového roku
Prohlídka trvá zhruba 2,5 hodiny
Lístky se prodávají až⁤ dva týdny předem
Večerní prohlídka ‍je fantastický zážitek

Vstupenky na Alcatraz

Prohlédnout si Alcatraz a pozůstatky tohoto legendami opředeného vězení není dnes nijak složité. Na ostrov se můžete vydat výletní lodí každý den – plavba trvá zhruba patnáct minut a zajišťuje ji jediný oficiální, autorizovaný dopravce – Alcatraz Cruises. V ceně je i audio prohlídka.

Denní prohlídka Noční prohlídka
Dospělí 18-61 let 45.25 $ 56.30 $
Děti 12-17 let 45.25 $ 55.10 $
Děti 5-11 let 25.80 $ 33.00 $
Senioři 62+ let 42.65 $ 52.25 $
Batolata 0-4 roků Free Free
Rodinný balíček 2 dospělí + 2 děti 123.10 $

Denní a noční prohlídky:

 • Délka trvání prohlídky je 3 hodiny
 • Zahrnuje zpáteční trajekt do Alcatrazu (15 minut v každém směru)
 • Audio prohlídka Cellhouse a vyprávění na palubě během trajektu

V letní sezóně opouští první ranní loď Pier 33 (mapa zde) v 9:30, poslední denní trajekt pak v 18 hod. Noční plavby jsou zpravidla dvě a lodě opouští molo v 17:55, resp. v 18:30 hod. Vstupenky si můžete zakoupit na stránkách Alcatraz Cruises dopředu a toto doporučujeme. Vstupenky se vyprodají často i několik týdnů dopředu. Rezervované vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách u Pier 33 či v pohodlí domova vytisknout.

Jak dlouho trvá výlet na Alcatraz?

Na ostrově může návštěvník zůstat libovolně dlouho a vrátit se libovolným trajektem zpět na pevninu; absolvování kompletní prohlídky i s plavbou tam a zpět vyjde minimálně na 2,5 hodiny. Speciálním zážitkem může být noční prohlídka. Je dražší, ale nabízí odlišný zážitek, méně turistů a zároveň i nevšední pohled na noční San Francisco. Počet míst je omezený a noční prohlídky můžete navštívit jen v určité dny.

Plavba lodí k Alcatrazu v San Franciscu
Plavba lodí k ostrovu
Cela ve věznici
Cela ve věznici

Pozor, nenalétněte!

Alcatraz Cruises jsou jediným oficiálním přepravcem na ostrov. Plavby nabízí i několik dalších přepravců, kteří však nemají povolení na ostrově přistát a mohou tak nabídnou plavbu pouze okolo ostrova.

Trajekty Alcatraz Cruises vyrážejí od přístavního mola Pier 33, které se nachází ve čtvrti Fisherman’s Wharf, kam se dá bez problémů dostat veřejnou dopravou.

Chodba ve věznici
Chodby ve věznici
Alcatraz z výšky
Věznice Alcatraz v San Franciscu

Otázky a odpovědi

Jaká je historie Alcatrazu?

Odpověď: ⁢Poprvé byl ostrov,⁢ na kterém stojí ​Alcatraz, objeven v roce 1775 ⁢španělským navigátorem​ Juánem Manuelem de Ayalou. První pevnost byla ⁣na ostrově⁤ postavena v polovině 19. století a ⁣později sloužila jako⁢ vojenské vězení. ⁤Od roku 1934 do roku 1963 se ostrov stal domovem​ pro nejznámější federální vězení v USA, kde ‍byli vězněni nejhorší ⁣zločinci americké historie.

Jak mohu navštívit‌ Alcatraz?

Odpověď: Alcatraz je jednou z hlavních ⁣turistických atrakcí v San⁤ Franciscu. Návštěvníci mohou využít denní nebo‍ noční​ prohlídky, které ⁤zahrnují plavbu lodí z přístavu Fisherman’s Wharf na ostrov a ​zpět. Je silně⁤ doporučeno rezervovat si lístky na prohlídku​ předem, jelikož je⁢ omezený počet míst a prohlídky bývají​ rychle ‍vyprodány.

Co mohu vidět⁣ během prohlídky Alcatrazu?

Odpověď:​ Během ‌prohlídky Alcatrazu mohou návštěvníci prohlédnout si buňky, ve kterých byli vězněni nejznámější zločinci, jako byl Al Capone nebo “Machine Gun” Kelly. K⁣ dispozici je také výstava, ‍která ⁣se věnuje dramatickému útěku z Alcatrazu⁣ v‍ roce ‍1962. Návštěvníci mohou také⁢ prozkoumat venkovní prostory ostrova, kde se nachází domov pro mnoho druhů​ ptáků.‍

Jaká jsou zajímavá fakta o Alcatrazu?

Odpověď:​ Alcatraz je známý především ⁣jako neprůstřelné⁣ vězení, ale ‌byl⁤ také domovem pro první maják na západním pobřeží USA. Ostrov ⁣je navíc přirozeným hájemstvím pro mnoho druhů ptáků, které se ⁢zde⁣ vyskytují díky‌ izolované⁢ poloze a nedostatku predátorů. Ačkoli je Alcatraz nejvíce ‍známý jako‌ vězení,​ v letech 1969 až‍ 1971 byl ostrov obsazen ‌skupinou indiánů, kteří protestovali proti americké vládě‌ a jejich ‍politice vůči ⁢domorodým Američanům.

Nejznámější vězni v Alcatrazu

Alcatraz, známý také jako “Rock” se stal během své existence známý díky své izolaci, bezpečnosti a reputaci jako nejtěžší a nejbezpečnější věznice v Americe. Své cely zde našlo iněkolik nejznámějších vězňů, kteří byli na Alcatrazu vězněni.

 1. Al “Scarface” Capone
  Al Capone byl mafiánský boss a jedna z nejznámějších kriminálních osobností v historii Spojených států. Byl odsouzen za daňové úniky a byl poslán na Alcatraz v roce 1934. Zde strávil tři roky a byl znám pro svou účast v vězeňských kapelách a za to, že platil vězňům, aby mu uklízeli celu.
 2. Robert Stroud
  Známý jako “Birdman of Alcatraz” Stroud byl odsouzen za vraždu a byl poslán na Alcatraz v roce 1942. Byl známý tím, že se zajímal o ptáky a věnoval se jejich chovu a výzkumu. Nicméně, i přesto, že byl nazýván “Birdman of Alcatraz”, byl Stroud držen v izolaci a neměl žádný kontakt s ptáky během svého pobytu na Alcatrazu.
 3. George “Machine Gun” Kelly
  Kelly byl gangster, který byl odsouzen za loupež a byl poslán na Alcatraz v roce 1934. Byl známý svým kriminálním životem a také tím, že si ve vězení nechával knihovnu. Kelly byl jedním z prvních vězňů, kteří byli přijati na Alcatraz a strávil zde 17 let.
 4. Alvin Karpis
  Karpis byl členem gangu “Ma Barker”, který byl zodpovědný za několik loupeží a vražd. Byl poslán na Alcatraz v roce 1936 a strávil zde 26 let. Karpis byl známý svými pokusy o útěk a dokonce se mu podařilo utéct z vězení na krátkou dobu, než byl znovu zatčen.
 5. James “Whitey” Bulger
  Bulger byl gangster, který byl odsouzen za vraždy, vydírání a další kriminální aktivity. Byl poslán na Alcatraz v roce 1959 a strávil zde dva roky.

Útěky z Alcatrazu, které se zapsaly do dějin

I když se několika vězňům podařilo uniknout z Alcatrazu, většina pokusů byla neúspěšná. Podmínky ve vězení byly velmi tvrdé a vězni měli omezený přístup k vnějšímu světu. Vězeňové byli pod dohledem stálé ostrahy a každý pokus o útěk byl velmi riskantní. Zde je pár nejznámějších odvážilivců, kterým se útěz zdařil.

 • Frank Morris, John Anglin a Clarence Anglin
  V červnu 1962 se Frank Morris a bratři John a Clarence Anglinovi podařilo uniknout z Alcatrazu pomocí improvizovaných nástrojů a způsobu úniku, který byl plánován po mnoho měsíců. Využili dutiny ve svých celách, které vybrousili pomocí lžiček, a vytvořili si krycí desky ze zápalek a mýdla. Po průchodu ven z celé se podařilo dostat na střechu věznice, kde získali přístup k kanalizačnímu potrubí. Zde se potom spustili do Sanfranciského zálivu. Nicméně, jejich těla nikdy nebyla nalezena a jejich osud zůstává neznámý dodnes.
 • John Paul Scott
  V prosinci 1961 se John Paul Scott podařilo uniknout z Alcatrazu, když se připojil k pracovnímu oddílu na ostrově. Během práce si nechal padnout do vody kbelík, do kterého si předtím schoval kombinaci zámku své cely. Poté se vydal na pláž, kde ho čekala jeho přítelkyně s lodí. I když policie Scotta po několika měsících dopadla, jeho únik se stal jedním z největších v Alcatrazu.
 • Clyde Johnson
  V roce 1945 se Clyde Johnson pokusil o útěk z Alcatrazu tím, že se dostal na střechu věznice pomocí malého okna ve své cele. Zde si však způsobil zranění a nakonec ho ostraha dopadla na střeše věznice.
 • Theodore Cole a Ralph Roe
  V roce 1937 se Theodore Cole a Ralph Roe pokusili uniknout z Alcatrazu tím, že si vyhloubili cestu zpět do vězení pomocí lžiček. Poté se pokusili dostat se na palubu lodi, ale byli chyceni hlídkou před tím, než mohli uniknout.

Celkově se z Alcatrazu pokusilo uniknout 36 vězňů, ale pouze 23 z nich byli chyceni. Zbylých 13 vězňů bylo považováno za mrtvé, ale nikdy nebyly nalezeny jejich těla. Zůstávají dodnes neznámým osudem.

Záhadné zmizení

Uniknutí Franka Morrise a bratrů Johna a Clarence Anglina z Alcatrazu zůstává dodnes jedním z největších záhad v americké kriminální historii. Jejich improvizované nástroje a detailní plán útěku naznačují, že byli velmi šikovní a mohli by mít šanci na úspěšné uniknutí. Někteří lidé věří, že se jim skutečně podařilo dostat se na pevninu a žít pod jiným jménem. Nicméně, oficiální verze je taková, že se v Sanfranciském zálivu utopili.

V roce 1979 se dveře věznice Alcatraz uzavřely a stal se turistickou atrakcí. Dodnes přitahuje tisíce návštěvníků, kteří se chtějí podívat na jedno z nejznámějších vězení v historii.

Tak a je to tady, došli jsme k⁢ závěru naší fascinující cesty po​ Alcatrazu,⁢ ostrova plném tajemství a historie. Doufáme, že ⁢vás​ tyto informace přesvědčily k⁢ návštěvě tohoto jedinečného místa, které je neodmyslitelnou ​součástí San Francisca.

Přestože je Alcatraz známý svou těžkou historií, nabízí mnohem více.⁤

Nezapomeňte si před ‍návštěvou‍ rezervovat lístky, ⁣aby vás něco⁢ nepřekvapilo. Ať už jste milovník historie, výzev,⁢ nebo si chcete ⁣jen užít krásný výhled na‍ záliv, Alcatraz rozhodně⁣ stojí za to.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa