Oblíbené

Věznice Alcatraz v San Franciscu – vstupné, informace a zajímavosti

Návštěva ostrova Alcatraz je pro každého turistu mířícího do města San Francisco téměř povinností. Bývalé vězení pro největší americké zločince tak dnes každoročně přivítá přes jeden milion návštěvníků.

Ostrov Alcatraz se nachází uprostřed sanfranciské zátoky. Je světoznámý zejména díky federální věznici, která byla na ostrově v provozu od roku 1934 do roku 1963, kdy ji tehdejší ministr spravedlnost Robert Kennedy nechal uzavřít kvůli vysokým provozním nákladům a špatnému stavu budov. Svůj trest si ve věznici vykonávala řada nechvalně známých zločinců v čele s Al Caponem.

mapa věznice Alcatraz v San Franciscu

Historie Alcatrazu

Z původně vojenské pevnosti, postavené v roce 1859, se v roce 1907 stala vojenská věznice, jakkoliv jako vojenské vězení byla využívána již od dob americké občanské války. V roce 1933 pak Alcatraz přešel z vojenských rukou do civilní správy. O rok později zde úřady otevřely civilní vězení.

Po jeho uzavření v roce 1963 došlo o šest let později k „okupaci“ Alcatrazu potomky původních indiánů, kteří bojovali za práva indiánů a žádali o přeměnu na vzdělávací a kulturní centrum indiánského obyvatelstva. “Okupace” skončila v roce 1971 a v roce 1986 byl Alcatraz prohlášen za národní historickou památku.

Pohled na Alcatraz z kopců San Francisca

Vstupné na Alcatraz

Prohlédnout si Alcatraz a pozůstatky tohoto legendami opředeného vězení není dnes nijak složité. Na ostrov se můžete vydat výletní lodí každý den – plavba trvá zhruba patnáct minut a zajišťuje ji jediný oficiální, autorizovaný dopravce – Alcatraz Cruises. V ceně, která činí pro dospělého od 41 USD (pro děti 5- 11 let 25 USD, děti do čtyř let věku mají vstup zdarma), je i audio prohlídka.

V letní sezóně opouští první ranní loď Pier 33 (mapa zde) v 9:30, poslední denní trajekt pak v 18 hod. Noční plavby jsou zpravidla dvě a lodě opouští molo v 17:55, resp. v 18:30 hod. Vstupenky si můžete zakoupit na stránkách Alcatraz Cruises dopředu a toto doporučujeme. Vstupenky se vyprodají často i několik týdnů dopředu. Rezervované vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách u Pier 33 či v pohodlí domova vytisknout.

Jak dlouho trvá výlet na Alcatraz?

Na ostrově může návštěvník zůstat libovolně dlouho a vrátit se libovolným trajektem zpět na pevninu; absolvování kompletní prohlídky i s plavbou tam a zpět vyjde minimálně na 2,5 hodiny. Speciálním zážitkem může být noční prohlídka. Je dražší, ale nabízí odlišný zážitek, méně turistů a zároveň i nevšední pohled na noční San Francisco. Počet míst je omezený a noční prohlídky můžete navštívit jen v určité dny.

Plavba lodí k Alcatrazu v San Franciscu
Plavba lodí k ostrovu
Cela ve věznici
Cela ve věznici

Pozor, nenalétněte!

Alcatraz Cruises jsou jediným oficiálním přepravcem na ostrov, ovšem plavby nabízí i několik dalších přepravců, kteří však nemají povolení na ostrově přistát a mohou tak nabídnou plavbu pouze okolo ostrova. Trajekty Alcatraz Cruises vyrážejí od přístavního mola Pier 33, které se nachází ve čtvrti Fisherman’s Wharf, kam se dá bez problémů dostat veřejnou dopravou.

Chodba ve věznici
Chodby ve věznici
Alcatraz z výšky
Věznice Alcatraz v San Franciscu
Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 10 000 fanoušků
Back to top button