Věznice Alcatraz v San Franciscu

Návštěva ostrova Alcatraz je pro každého turistu mířícího do města San Francisco téměř povinností. Bývalé vězení pro největší americké zločince tak dnes každoročně přivítá přes jeden milion návštěvníků.

Ostrov Alcatraz se nachází uprostřed sanfranciské zátoky. Je světoznámý zejména díky federální věznici, která byla na ostrově v provozu od roku 1934 do roku 1963, kdy ji tehdejší ministr spravedlnost Robert Kennedy nechal uzavřít kvůli vysokým provozním nákladům a špatnému stavu budov. Svůj trest si ve věznici vykonávala řada nechvalně známých zločinců v čele s Al Caponem.

mapa věznice Alcatraz v San Franciscu

Historie Alcatrazu je však výrazně bohatší – z původně vojenské pevnosti, postavené v roce 1859, se v roce 1907 stala vojenská věznice, jakkoliv jako vojenské vězení byla využívána již od dob americké občanské války. V roce 1933 pak Alcatraz přešel z vojenských rukou do civilní správy. O rok později zde úřady otevřely civilní vězení. Po jeho uzavření v roce 1963 došlo o šest let později k „okupaci“ Alcatrazu potomky původních indiánů, kteří bojovali za práva indiánů a žádali o přeměnu na vzdělávací a kulturní centrum indiánského obyvatelstva. “Okupace” skončila v roce 1971 a v roce 1986 byl Alcatraz prohlášen za národní historickou památku.

Pohled na Alcatraz z kopců San Francisca

Vstupenky na Alcatraz

Prohlédnout si Alcatraz a pozůstatky tohoto legendami opředeného vězení není dnes nijak složité. Na ostrov se můžete vydat výletní lodí každý den – plavba trvá zhruba patnáct minut a zajišťuje ji jediný oficiální, autorizovaný dopravce – Alcatraz Cruises. V ceně je i audio prohlídka.

Denní prohlídka Noční prohlídka
Dospělí 18-61 let 45.25 $ 56.30 $
Děti 12-17 let 45.25 $ 55.10 $
Děti 5-11 let 25.80 $ 33.00 $
Senioři 62+ let 42.65 $ 52.25 $
Batolata 0-4 roků Free Free
Rodinný balíček 2 dospělí + 2 děti 123.10 $

Denní a noční prohlídky:

  • Délka trvání prohlídky je 3 hodiny
  • Zahrnuje zpáteční trajekt do Alcatrazu (15 minut v každém směru)
  • Audio prohlídka Cellhouse a vyprávění na palubě během trajektu

V letní sezóně opouští první ranní loď Pier 33 (mapa zde) v 9:30, poslední denní trajekt pak v 18 hod. Noční plavby jsou zpravidla dvě a lodě opouští molo v 17:55, resp. v 18:30 hod. Vstupenky si můžete zakoupit na stránkách Alcatraz Cruises dopředu a toto doporučujeme. Vstupenky se vyprodají často i několik týdnů dopředu. Rezervované vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách u Pier 33 či v pohodlí domova vytisknout.

Jak dlouho trvá výlet na Alcatraz?

Na ostrově může návštěvník zůstat libovolně dlouho a vrátit se libovolným trajektem zpět na pevninu; absolvování kompletní prohlídky i s plavbou tam a zpět vyjde minimálně na 2,5 hodiny. Speciálním zážitkem může být noční prohlídka. Je dražší, ale nabízí odlišný zážitek, méně turistů a zároveň i nevšední pohled na noční San Francisco. Počet míst je omezený a noční prohlídky můžete navštívit jen v určité dny.

Plavba lodí k Alcatrazu v San Franciscu
Plavba lodí k ostrovu
Cela ve věznici
Cela ve věznici

Pozor, nenalétněte!

Alcatraz Cruises jsou jediným oficiálním přepravcem na ostrov. Plavby nabízí i několik dalších přepravců, kteří však nemají povolení na ostrově přistát a mohou tak nabídnou plavbu pouze okolo ostrova.

Trajekty Alcatraz Cruises vyrážejí od přístavního mola Pier 33, které se nachází ve čtvrti Fisherman’s Wharf, kam se dá bez problémů dostat veřejnou dopravou.

Chodba ve věznici
Chodby ve věznici
Alcatraz z výšky
Věznice Alcatraz v San Franciscu

Nejznámější vězni v Alcatrazu

Alcatraz, známý také jako “Rock” se stal během své existence známý díky své izolaci, bezpečnosti a reputaci jako nejtěžší a nejbezpečnější věznice v Americe. Své cely zde našlo iněkolik nejznámějších vězňů, kteří byli na Alcatrazu vězněni.

  1. Al “Scarface” Capone
    Al Capone byl mafiánský boss a jedna z nejznámějších kriminálních osobností v historii Spojených států. Byl odsouzen za daňové úniky a byl poslán na Alcatraz v roce 1934. Zde strávil tři roky a byl znám pro svou účast v vězeňských kapelách a za to, že platil vězňům, aby mu uklízeli celu.
  2. Robert Stroud
    Známý jako “Birdman of Alcatraz” Stroud byl odsouzen za vraždu a byl poslán na Alcatraz v roce 1942. Byl známý tím, že se zajímal o ptáky a věnoval se jejich chovu a výzkumu. Nicméně, i přesto, že byl nazýván “Birdman of Alcatraz”, byl Stroud držen v izolaci a neměl žádný kontakt s ptáky během svého pobytu na Alcatrazu.
  3. George “Machine Gun” Kelly
    Kelly byl gangster, který byl odsouzen za loupež a byl poslán na Alcatraz v roce 1934. Byl známý svým kriminálním životem a také tím, že si ve vězení nechával knihovnu. Kelly byl jedním z prvních vězňů, kteří byli přijati na Alcatraz a strávil zde 17 let.
  4. Alvin Karpis
    Karpis byl členem gangu “Ma Barker”, který byl zodpovědný za několik loupeží a vražd. Byl poslán na Alcatraz v roce 1936 a strávil zde 26 let. Karpis byl známý svými pokusy o útěk a dokonce se mu podařilo utéct z vězení na krátkou dobu, než byl znovu zatčen.
  5. James “Whitey” Bulger
    Bulger byl gangster, který byl odsouzen za vraždy, vydírání a další kriminální aktivity. Byl poslán na Alcatraz v roce 1959 a strávil zde dva roky.

Útěky z Alcatrazu, které se zapsaly do dějin

I když se několika vězňům podařilo uniknout z Alcatrazu, většina pokusů byla neúspěšná. Podmínky ve vězení byly velmi tvrdé a vězni měli omezený přístup k vnějšímu světu. Vězeňové byli pod dohledem stálé ostrahy a každý pokus o útěk byl velmi riskantní. Zde je pár nejznámějších odvážilivců, kterým se útěz zdařil.

  • Frank Morris, John Anglin a Clarence Anglin
    V červnu 1962 se Frank Morris a bratři John a Clarence Anglinovi podařilo uniknout z Alcatrazu pomocí improvizovaných nástrojů a způsobu úniku, který byl plánován po mnoho měsíců. Využili dutiny ve svých celách, které vybrousili pomocí lžiček, a vytvořili si krycí desky ze zápalek a mýdla. Po průchodu ven z celé se podařilo dostat na střechu věznice, kde získali přístup k kanalizačnímu potrubí. Zde se potom spustili do Sanfranciského zálivu. Nicméně, jejich těla nikdy nebyla nalezena a jejich osud zůstává neznámý dodnes.
  • John Paul Scott
    V prosinci 1961 se John Paul Scott podařilo uniknout z Alcatrazu, když se připojil k pracovnímu oddílu na ostrově. Během práce si nechal padnout do vody kbelík, do kterého si předtím schoval kombinaci zámku své cely. Poté se vydal na pláž, kde ho čekala jeho přítelkyně s lodí. I když byl Scott po několika měsících dopaden, jeho únik se stal jedním z největších v Alcatrazu.
  • Clyde Johnson
    V roce 1945 se Clyde Johnson pokusil o útěk z Alcatrazu tím, že se dostal na střechu věznice pomocí malého okna ve své cele. Zde si však způsobil zranění a byl nakonec dopaden na střeše věznice.
  • Theodore Cole a Ralph Roe
    V roce 1937 se Theodore Cole a Ralph Roe pokusili uniknout z Alcatrazu tím, že si vyhloubili cestu zpět do vězení pomocí lžiček. Poté se pokusili dostat se na palubu lodi, ale byli chyceni hlídkou před tím, než mohli uniknout.

Celkově se z Alcatrazu pokusilo uniknout 36 vězňů, ale pouze 23 z nich byli chyceni. Zbylých 13 vězňů bylo považováno za mrtvé, ale nikdy nebyly nalezeny jejich těla. Zůstávají dodnes neznámým osudem.

Záhadné zmizení

Uniknutí Franka Morrise a bratrů Johna a Clarence Anglina z Alcatrazu zůstává dodnes jedním z největších záhad v americké kriminální historii. Jejich improvizované nástroje a detailní plán útěku naznačují, že byli velmi šikovní a mohli by mít šanci na úspěšné uniknutí. Někteří lidé věří, že se jim skutečně podařilo dostat se na pevninu a žít pod jiným jménem. Nicméně, oficiální verze je taková, že se v Sanfranciském zálivu utopili.

V roce 1979 byl Alcatraz uzavřen a stal se turistickou atrakcí. Dodnes přitahuje tisíce návštěvníků, kteří se chtějí podívat na jedno z nejznámějších vězení v historii.


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button