Lombard Street – nejklikatější ulice světa

Jednou z velmi oblíbených atrakcí San Francisca je ulice Lombard Street. Ta se honosí neoficiálním titulem nejklikatější ulicí světa. Nezaměnitelný kopcovitý terén, které San Francisco nabízí dal vzniknout řadě neopakovatelných scenérií. Pohled na auta, kerá jedou po ulici je jednou z nich.

Kde leží Lombard Street?

Lombard Street je poměrně dlouhá ulice. Její západní konec je v parku Presidio v severozápadním cípu San Francisca, odkud vede paralelně se sanfranciskou zátokou a končí na bulváru Embarcadero v blízkosti přístavního mola Pier 23. Její nejznámější část se nachází ve čtvrti Russian Hill zhruba v polovině délky ulice. Ideální adresou pro zadání do GPS navigace je 1070 Lombard Street (mapa zde).

Lombard Street ve spodní části
Lombard Street ve spodní části

Jak se dostanu k nejklikatější ulici?

Je tu několik způsobů, jak se dostanete na Lombard Street. Ideální je využití hromadné dopravy, například autobusu, jichž jezdí v okolí několik. Oblíbená je linka číslo 30, která jede z Union Square, vystupte můžete na Columbus Avenue a dojít několik bloků pěšky do kopce směrem na západ.

Využít lze i lanovou tramvaj – linka Powell-Mason zastavuje na Lombard Street i Columbus Ave, linka Hyde Street pak zastavuje na horním konci známé klikaté ulice (mapa zde). V případě, že si chcete vychutnat ulici v autě, tak myslete na to, že ulice je v této části jednosměrná. Jízda vede směrem dolů – od západu na východ.

zastávka tramvaje přímo u nejklikatější silnice Lombard Street
zastávka tramvaje přímo u nejklikatější silnice Lombard Street – mapa zde

Jednou z nejjednodušších variant je tak najet na Lombard Street ze známého bulváru Van Ness Avenue (mapa zde). Jakkoli může být prohlídka ulice pěkným zážitkem, návštěvníci zde zpravidla nestráví více než hodinu. Turisté však nemusí litovat času stráveného v této části města, neboť v jejím okolí se nachází řada dalších turistických atrakcí, například čtvrť Fisherman’s Wharf se svým Ghirardelli Square či známým přístavním molem Pier 39, dále pak Chinatown či North Beach.

Lombard Street není nejklikatější ulicí

Dnešní podobu získala ulice ve dvacátých letech minulého století. Do té doby byla inkriminovaná část velmi strmým kopcem; pro ochranu chodců bylo rozhodnuto o postavení osmi serpentýn, díky kterým je ulice pro chodce schůdná. Technicky se však nejedná o nejklikatější ulici v San Franciscu. Vermont Street ve čtvrti Portero Hill je mezi křížením s dvacátou a dvaadvacátou ulicí ještě klikatější; pro svou vizuální krásu a okolní scenérii si však věhlas získala právě Lombard Street.

Lombard Street - nejklikatější ulice v San Franciscu
Lombard Street – nejklikatější ulice v San Franciscu

Co uvidíte?

Co tedy mohou návštěvníci očekávat? Při pohledu odspodu nabízí silnice skvělou příležitost pro zajímavé fotografie, a to zejména na jaře a v létě. Mezi serpentinami se daří bohaté floře, která v těchto ročních obdobích krásně kvete. V případě, že vyjdete prudký kopec a pohlédnete dolů, otevře se vám navíc krásný pohled na město a část sanfranciské zátoky včetně mostu Bay Bridge.

Nejen silniční zákruty můžete vidět na Lombard Street. Silnici v této části lemují zajímavé budovy ve viktoriánském stylu, které jsou, i přes celoroční nápor turistů, jedny z nejdražších v San Franciscu. V blízkém okolí se pak nachází několik dalších slavných domů. Například na adrese 1000 Lombard Street, tedy směrem na západ, lze najít Montadon House. Dům bývalé královny sanfranciské smetánky ze 60. let Pat Montadonové, na adrese 900 Lombard Street pak dům, v němž se natáčel slavný horor Alfreda Hitchcoka Vertigo.

Projeďte si ulici autem
Projeďte si ulici autem


San Francisco

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa