Zzyzx Road – objevte historii zaniklých lázní

Až si to pojedete v kalifornské poušti Mojave po dálnici Interstate 15 mezi Los Angeles a Las Vegas, tak budete míjet odbočku s nezvyklým názvem Zzyzx Road (mapa zde). Silnice je dlouhá asi 6,5 km a táhne se od Interstate 15 až po Zzyzx Desert Studies Center, které se nachází v Národní rezervaci Mojave. Název silnice a pouštního výzkumného centra je neobvyklý a má fascinující historii.

Informace o vstupu

  • Toto místo je turistům přístupné od východu do západu slunce.
  • Neplatí se zde žádné vstupné.
  • Do samotné části výzkumného centra není vstup povolený.
Zhruba v půlce cesty mezi Los Angeles a Las Vegas najdete odbočku na Zzyzx Mineral Springs – mapa zde

Příběh Zzyzx Road se datuje do 40. let 20. století, kdy muž jménem Curtis Howe Springer dorazil do pouště Mojave. Springer byl americký rozhlasový evangelista, který tvrdil, že je lékař a ministr, ačkoli neměl žádné lékařské nebo teologické vzdělání. Byl to charismatický řečník, který dokázal přesvědčit lidi, aby si koupili jeho zdravotní produkty, o kterých tvrdil, že vyléčí všechny druhy nemocí.

Lázně na konci Zzyzx Road
Lázně na konci Zzyzx Road
Zachovalá část Zzyzx Mineral Springs
Zachovalá část Zzyzx Mineral Springs

Co je na konci Zzyzx Road?

V roce 1944 Springer dorazil do pouště Mojave a našel v této oblasti přírodní pramen. Tvrdil, že voda z pramene má léčivé účinky, a rozhodl se na místě vybudovat lázně a letovisko. Pojmenoval letovisko Zzyzx, o kterém tvrdil, že je to poslední slovo v angličtině, a proto má zvláštní význam.

Springer na místě postavil malé město, včetně hotelu, restaurace a rozhlasové stanice. Odtud vysílal svá kázání a propagoval své produkty pro zdraví. Postavil také přistávací dráhu, kde by přistával se svým soukromým letadlem, a zhruba 9 metrů vysoký obelisk, o kterém tvrdil, že je navigační pomůckou pro letadla.

Springerovo impérium se však v 60. letech zhroutilo, když Federální obchodní komise vyšetřovala jeho vzdělání ve zdravotnictví a zjistila, že je podvodné. Springer dostal pokutu 10 000 dolarů a nařídil, aby přestal prodávat své produkty pro zdraví. Úřady donutily Springera letovisko Zzyzx opustit. Místo bylo nakonec prodáno systému Kalifornské státní univerzity, která jej proměnila v pouštní výzkumné centrum.

Zzyzx Road dnes

Dnes Zzyzx Desert Studies Center využívají vědci a výzkumníci, kteří studují ekologii a geologii Mohavské pouště. Středisko poskytuje výzkumným pracovníkům zařízení k pobytu a provádění experimentů v drsném pouštním prostředí. Místo je také přístupné veřejnosti a návštěvníci si mohou prohlédnout centrum a dozvědět se něco o přírodní historii oblasti.

Výzkumné pracoviště
Výzkumné pracoviště

Zzyzx Road se stala oblíbeným cílem turistů a výletníků, které zaujal její neobvyklý název a fascinující historie. Samotná cesta je scénická cesta, která se vine Mohavskou pouští a poskytuje úžasný výhled na okolní krajinu. Návštěvníci se také mohou zastavit na místě bývalého letoviska Zzyzx a prohlédnout si zbytky hotelu, rozhlasovou stanici a obelisk.

Zzyzx Road je neobvyklá a zajímavá destinace, která nabízí pohled do pestré historie Mohavské pouště. Od excentrického podnikatele, který postavil lázně uprostřed pouště, až po vědce, kteří studují jedinečnou ekologii regionu. Ať už jste milovníkem historie, milovníkem přírody nebo jen hledáte netradiční roadtrip, Zzyzx Road rozhodně stojí za návštěvu.Los Angeles

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa