Hoover Dam – jedna z největších přehrad v USA i na světě 

Mezi státy Nevada a Arizona poblíž Las Vegas lze nalézt jednu z nejpozoruhodnějších vodních staveb na území USA. Řeč je o Hoover Dam, která leží na toku řeky Colorado a jež je pojmenována po Herbertovi Hooverovi, tedy bývalém americkém prezidentovi, za jehož vlády se započalo s výstavbou Hoover Dam. Konkrétně stavba přehrady byla zahájena v roce 1931 a dokončena o pět let později. Tehdy se dokonce jednalo o jednu z nejdražších staveb vůbec, její výstavba totiž vyšla na v tu dobu astronomických 50 milionů dolarů. Přes sto dělníků dokonce při budování této přehrady zaplatilo i svým životem.  

Hoover Dam
Hoover Dam

Jak se na Hoover Dam dostat?

Cesta z Las Vegas trvá zhruba 40 minut. Samotná cesta vede po dálnici, takže cesta utíká. Jen v poslední části odbočíte na silnici nižší třídy. Zde mapa cesty. Počítejte, že výlet na přehradu vám zabere tak 3 až 4 hodiny.

Bezpečnostní kontrola

Před samotným vjezdem k přehradě projdete malou bezpečnostní kontrolou. Není čeho se bát. Z auta nevystupujete jen stáhněte okénka a vyčkejte na otázku, zda vezete nějaké zbraně. Někdy pro lepší pochopení otázky je doplněno citoslovci “bang, bang”. Správná odpověď je “No”. Celé to zabere zhruba 30 vteřin a můžete pokračovat dále.

Bez
Bezpečnostní kontrola na Hoover Dam

Kdy na Hoover Dam vyrazit

Vzhledem k tomu, že na přehradě bývá velké horko, tak vyrazte brzo ráno, a to nejen kvůli horku, ale i kvůli turistům, kterých je v dopoledních hodinách méně.

  • Určitě si přihoďte do batohu nebo tašky láhev s vodou. Žízeň budete mít.
  • Za slunného dne se nezapomeňte namazat opalovacím krémem.
  • Sluneční brýle jsou povinnost.

Kde na přehradě parkovat?

U přehrady narazíte na několik parkovišť.

  • A – pro ty, kteří se chtějí podívat na přehradu z mostu – mapa zde
  • B – obvykle bývá plné, ale můžete zkusit štěstí, najdete zde i Visitor Center – mapa zde
  • C – toto parkoviště najdete až po přejezdu přehrady, bývá volnější – mapa zde
Parkoviště na přehradě
Parkoviště na přehradě
Parkoviště na přehradě
Parkoviště C

Podívejte se na Hoover Dam z mostu

Tuto mega stavbu můžete obdivovat i z mostu, který spojuje Nevadu a Arizonu a nahradil původní trasu přímo po přehradě. Po té co si prohlédnete Hoover Dam, tak se zastavte na parkovišti A (mapa zde) a vyjděte na samotný most, ze kterého se vám naskytne pohled na celou přehradu z úplně jiného úhlu.

TIP: Most je ve značné výšce a dost tam fouká. Méně otužilí jistě uvítají něco přes sebe.

Pohled na přehradu z mostu
Pohled na přehradu Hoover Dam z mostu

Největší turistická lákadla  

Za návštěvu rozhodně stojí elektrárna na Hoover Dam, která ve svých útrobách ukrývá 17 generátorů elektrické energie. Placená půlhodinová prohlídka (vstupenky zde) vám pak dá možnost nahlédnout do bezprostřední blízkosti těchto zařízení – ideální pro milovníky techniky. 

Za pozornost stojí i dvojice 10 metrů vysokých bronzových okřídlených soch, jež se nacházejí v bezprostřední blízkosti informačního centra Hoover Dam.  

Prohlídka vnitřku přehrady
Prohlídka vnitřku přehrady
Generátory uvnitř Hoover Dam
Generátory uvnitř Hoover Dam
Okřídlené sochy poblíž visitor centra
Okřídlené sochy poblíž visitor centra

Nejvíce však samozřejmě zaujme procházka po chodnících umístěných na vršku této národní kulturní památky, z nichž se vám bude naskýtat jedinečný pohled na řeku Colorado a přilehlé jezero. Pozor však na to, že tato přehrada není otevřená nonstop, konkrétně je návštěvníkům zpřístupněna pouze v době mezi 5. a 21. hodinou.

Zajímavosti o Hooverově přehradě

Co se týče zajímavostí, tak na této přehradě se natáčely scény k filmu Transformers, a zároveň napodobeninu přehrady Hoover Dam je možné spatřit ve hře GTA: San Andreas. 

Zkrátka jedná se o opravdu megalomanskou stavbu, která při svém otevření byla dokonce největší přehradou na celém světě! I dnes se se svou výškou přes 200 metrů a délkou bezmála 400 metrů řadí k největším svého druhu. Co se týče účelu stavby, tak Hoover Dam slouží jakožto protipovodňová ochrana, regulace vodního toku a k výrobě elektrické energie. Jedná se ale i o turisticky hojně navštěvované místo – ročně přehradu Hoover navštíví statisíce turistů. 

Pohled z přehrady
Pohled z přehrady
Příjezd k přehradě
Příjezd k přehradě

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa