Florida: co vidět, informace a tipy

Florida se v moderním světě stala dobře známým pojmem nemluvě o Miami. Když se řekne „Florida“, většina lidí si dokáže představit, o čem je řeč. Avšak, nebylo tomu tak vždy. Přibližně před šedesáti lety, ve středu 20. století, byla Florida považována za zapadlou oblast, kde byste sotva našli život.

Sloužila převážně jako přechodné místo pro cestující z severních států USA. Nicméně, v šedesátých letech došlo k zásadní proměně, obzvláště v centrální Floridě. Rok 1971 byl milníkem, když se poprvé otevřel slavný park Disney World, což odstartovalo novou éru pro tuto oblast. Malé motely a pomerančové sady byly vytlačeny velkými rezorty a obchodními centry, které lákají turisty i místní obyvatele.

Kdy navštívit Floridu

 • Pro ty, kteří se chystají na Floridu, je nejlepší doba pro návštěvu od listopadu do března. Během těchto měsíců si můžete užít stabilní klima a příjemné teploty, ideální pro objevování a vychutnávání si toho, co Florida nabízí. Vězte ale, že voda v oceánu může být v této době chladnější, což nemusí vyhovovat všem návštěvníkům.
 • Mějte na paměti, že od poloviny srpna do října trvá na Floridě období hurikánů. Během těchto měsíců se může počasí stát nepředvídatelným a mohou se objevit silné bouře a hurikány, což může ovlivnit vaše plány a bezpečnost.
 • Hlavní letiště na Floridě, jako jsou Miami, Orlando a Tampa, vítají mezinárodní cestující, včetně těch z Evropy, s lety trvajícími až 12 hodin, obvykle s jedním nebo více přestupy. Tato letiště poskytují snadný přístup k hlavním turistickým atrakcím ve státě.

Co dělat na Flordě

 • Prozkoumejte kosmopolitní Miami s jeho slavnou kubánskou čtvrtí.
 • Užijte si slunné dny na Miami Beach.
 • Objevte malebné ostrůvky Key West s nádhernými plážemi.
 • Zkuste si jízdu na vznášedle a pozorujte aligátory v jejich přirozeném prostředí v Národním parku Everglades.
 • Vychutnejte si koupání ve vodách Mexického zálivu.
 • Sledujte mořské krávy, kapustňáky, v přírodní rezervaci v Crystal River a velký národní park Everglades.
 • Navštivte s dětmi světově známý Disney World v Orlandu a další zábavní parky.
 • Zajeďte do J. F. Kennedy Space Center na mysu Canaveral.
 • Navštivte ostrov Merrit a užijte si koupání na nedotčené pláži Playalinda Beach.

Kam za zábavou?

Hlavní turistickou destinací střední Floridy jsou zábavní parky v okolí Orlanda, do nichž každý rok proudí několik desítek milionů návštěvníků. Řada turistů míří za zábavou a plážemi též do Tampy, druhé největší aglomerace Floridy. Na opačné – východní – straně střední Flordy láká turisty Kennedyho vesmírné centrum a odpalovací rampy NASA, případně automobilové závody na okruhu Daytona International Speedway.

Bush Gardens

Klidnější severní část Floridy nabízí kromě všudypřítomných pláží též více historie, například ve městě St. Augustine, které je nejstarším trvalým osídlením na území Spojených států amerických. Milovníci turistiky a cyklistiky si pak jistě nenechají ujít stezky v Ocala National Forest.

Severozápadní část Floridy se označuje jako Florida Panhandle. Pobřeží Mexického zálivu nabízí turistům nádherné modrozelené moře, které dalo jméno zhruba sto mil dlouhému pobřežnímu pásu – Emerald Coast. V této části Floridy se nachází též hlavní město státu Tallahassee, kde sídlí několik univerzit.

Key West na Floridě

Co vidět na Floridě

Míst, kam byste se měli podívat je na Floridě nepřeberné množství. Hlavním tahákem jsou bezesporu krásné pláže s bílým pískem a čistou vodou. Všechno se ale přejí, a tak se poohlédněte i po místech, která stojí za podívanou. Tady jich pár najdete.

 • Kennedyho vesmírné střediskomapa
  Místo, které láká všechny milovníky vesmíru a dobívání jeho hlubin. Ano, středisko NASA najdete na východním pobřeží Floridy a je domovem startovacích ramp, raketoplánů a dalších ikonických artefaktů vesmírného programu Spojených států. Můžete zde absolvovat prohlídky a prohlédnout si exponáty související s vesmírem.
 • South Beachmapa
  Nenechte si ujít tuto pláž v Miami, která je známá svou tyrkysovou vodou, bílým pískem a živou atmosférou. Je to skvělé místo k odpočinku, pozorování lidí a užívání si nočního života.
 • Národní park Everglades
  Hodně zeleně… tak takto lze popsat dvěma slovy park. Tato jedinečná oblast divočiny na jihu Floridy je domovem rozsáhlé sítě mokřadů, bažin a lesů. Park můžete prozkoumat pěšky, lodí nebo na kole a vidět divokou zvěř, jako jsou aligátoři a kapustňáci.
 • Universal Studiosmapa
  Uričtě si nenechte ujít tento oblíbený zábavní park v Orlandu. Je domovem několika atrakcí, včetně kouzelnického světa Harryho Pottera a horských drah, jako je Hulk a Mumie.
 • Walt Disney Worldmapa
  Když už budete v Orlandu, tak zavítejte i do Disneyho světa. Tento světoznámý zábavní park je domovem několika parků, včetně Magic Kingdom a Epcot, stejně jako hotelů, restaurací a zábavních podniků.
 • St. Augustine
  I Florida má historii. Toto historické město na severovýchodě Floridy je nejstarší nepřetržitě obydlenou evropskou osadou ve Spojených státech. Můžete si zde prohlédnout historické památky, jako je Castillo de San Marcos a kampus Flagler College.
 • Key West
  Udělejte si výlet na jižním konec Florida Keys. Najdete zde pláže, historické památky a pestrobarevnou kulturou. Návštěvníci si mohou prohlédnout památky, jako je dům a muzeum Ernesta Hemingwaye, a užít si vodní sporty, jako je šnorchlování a jízda na kajaku.
 • Busch Gardensmapa
  Další z mnoha zábavních parků, tentokrát v Tampě. Je známý svými horskými dráhami, výstavami zvířat a živými vystoupeními. V parku uvidíte zvířata, jako jsou lvi, tygři a sloni, a milovníci horských jízd si zde přijdou na své… vyhlášené jsou Sheikra a Kumba.
 • Muzeum Salvadora Dalího – mapa
  Toto muzeum v St. Petersburgu je věnováno dílům slavného surrealistického malíře Salvadora Dalího. Návštěvníci mohou vidět více než 2000 Dalího děl, včetně obrazů, soch a fotografií.
 • Naples
  Toto pobřežní město v Mexickém zálivu je známé svými krásnými plážemi, luxusními obchody a restauracemi. Velmi hezká oblast, kde si vychutnáte přírodní krásy této oblasti na místech, jako je státní park Delnor-Wiggins Pass a botanická zahrada.
Kennedy Space Center na Floridě

Florida Panhandle

Florida Panhandle je neformální výraz používaný pro severozápadní část Floridy – pás zhruba dvě stě mil dlouhý a padesát až sto mil široký ležící mezi Alabamou na západě, Georgií na severu a Mexickým zálivem na jihu. Největším turistickým lákadlem je několik desítek mil nádherných pláží na pobřeží zálivu a hlavní město Floridy Tallahassee.

Smaragdovým pobřežím (Emerald Coast) je označován pás pobřeží zhruba 100 mil dlouhý táhnoucí se zhruba od města Pensacola na západě po Panama City na východě. Své jméno si tato oblast vysloužila zejména zeleno modrou barvou moře a bělostnými písčitými plážemi. Vyhlášené pláže jako například Pensacola Beach, Fort Walton Beach či Destin nalákají ročně zhruba 5 milionů turistů a také davy studentů v prázdninovém období.

Na Emerald Coast navazuje oblast občas nazývaná Forgotten Coast (zapomenuté pobřeží) – výrazně klidnější a tišší region, který je známý zejména produkcí krevet a ústřic. Je zde k vidění zajímavá mořská fauna a řada přírodních oblastní je chráněna v rámci mnoha státních parků.

Největším městem celé oblasti je Tallahassee, které je od roku 1824 také hlavním městem celé Floridy. Jedná se o univerzitní město, kde sídlí několik vysokých škol, z nichž největší jsou Florida State University a Flordia A&M University. Pro místní obyvatele jsou pak největší atrakcí fotbalová utkání místních Seminoles – týmu Florida State University, která pravidelně navštěvuje na 80 tisíc diváků.

Severní Florida

Turisticky neklidnější oblastí Floridy je její severní část, která není tolik vyhledávána pro bílé písčité pláže jako regiony ve střední a jižní části státu. Asi nejvíc ze všech částí Floridy si zachovává ducha tradičního jižanského státu.

Největším městem v této oblasti (a také největším městem celé Floridy bez započítání okolních aglomerací) je Jacksonville. Na východním pobřeží jsou dalšími vyhledávanými turistickými cíli též Amelia Island na samém severu státu blízko hranic s Georgií, nejjižnější ostrov souostroví Sea Islands a také historické město St. Augustine, které je nejstarším osídlením na území Spojených států amerických.

St. Augustine na Floridě

Návštěvníci zajímající se o turistiku si jistě nenechají ujít návštěvu Ocala National Forest – jednu z posledních zalesněných oblastí severní a centrální části Floridy. Bohatá fauna a flora, krásné pěší a cyklistické stezky lákají každý rok k návštěvě miliony turistů.

Zhruba stotisícové město Gainesville je zajímavé tím, že zde sídlí University of Florida a nachází se zde sedmý největší univerzitní kampus v celých Spojených státech. Západní část severní Floridy (nepočítaje floridský výběžek) má spíše rurální charakter.

Jižní Florida

Jak již název napovídá, jižní Floridou se zpravidla označuje oblast jižního cípu floridského poloostrova včetně souostroví Florida Keys. Zahrnuje různorodé oblasti od tichých, opuštěných míst až po metropolitní oblasti, kde jedno město plné turistů navazuje na druhé.

Turisté toužící po odpočinku na bělostných plážích u oceánu zpravidla míří na Gold Coast (zlaté pobřeží), které je tvořeno okresy Palm Beach, Broward a Miami-Dade. Součástí je i metropolitní oblast Miami čítající přes pět milionů obyvatel. Turisté si mohou užívat několika desítek vyhlášených písečných pláží, z nichž nejvyhledávanější jsou pláže na Miami Beach. Zejména mladší cestovatelé a studenti pak ocení bohatý noční život na South Beach. Na Gold Coast navazuje na severu oblast nazývaná Treasure Coast, která je klidnější než oblast Miami.

Pláže v Miami

Jak již bylo řečeno, součástí jižní Floridy je i souostroví Florida Keys – zhruba 1700 ostrůvků nacházejících se v Atlantickém oceánu. Dostat se na největší z nich lze po silnici US1 a i samotná jízda je velkým zážitkem. Nejhezčí pláže Floridy je třeba hledat jinde než na Florida Keys, ostrovy však nabízejí jedinečné možnosti pro potápění či rybaření. Nejjižnějším místem ostrovů a celých Spojených států je Key West, které je vzdáleno pouhých 145 km od Kuby.

V jižní části Floridy lze dále navštívit národní park Everglades, zcela unikátní ekosystém – bažinaté území s rozmanitou faunou a flórou. Národní park Everglades se rozprostírá na více než 600 tisících hektarech. Jedná se o třetí největší národní park v USA (nepočítaje Aljašku) a každý rok ho navštíví na milion turistů.

Aligátoři - Národní park Everglades na Floridě

Jihozápadní část Floridy se vyznačuje příjemným subtropickým klimatem, krásnými plážemi a vyhlášenými golfovými hřišti. Turisty láká duch „staré Floridy“, který se zde doplňuje s moderními resorty v městech Naples či Fort Myers.

Střední část jižní Floridy je odlišná od přímořských oblastí; jedná se spíše o zemědělskou oblast, která není tolik závislá na cestovním ruchu. Region je zřídka osídlený a zahrnuje též největší floridské jezero Okeechobee o rozloze 1900 km2.

Centrální Florida

Centrální Floridou lze označit pás ohraničený metropolitní oblastí okolo Tampy na západním pobřeží a plážemi v okolí města Ormond Beach na pobřeží východním. Tato oblast láká turisty kromě pláží zejména velkými zábavními parky v okolí Orlanda, krásnými golfovými hřišti, závody NASCAR či Kennedyho vesmírným střediskem na Cape Canaveral.

Centrem druhé největší metropolitní oblasti Floridy je město Tampa nacházející se zhruba uprostřed západního pobřeží Floridy. Kromě pláží vyhledávají turisté Tampu kvůli zábavnímu parku a jedné z největších zoologických zahrad v USA – Busch Gardens Africa.

Bush Gardens Florida
Bush Gardens v Tampě

Pravděpodobně nejoblíbenějším turistickým lákadlem Floridy jsou zábavní parky v okolí Orlanda. Walt Disney World, který přiláká každý rok několik desítek milionů návštěvníků, je vlajkovou lodí společnosti Disney a jejího impéria v oblasti zábavních parků. Ve čtyřech různě zaměřených parcích, z nichž nejnavštěvovanější je Magic Kingdom, je zřejmě nemožné nenajít zábavu pro návštěvníky jakéhokoliv věku.

Universal Studios Florida

Na východním pobřeží centrální části Floridy je jednou z hlavních turistických atrakcí Kennedy Space Center, kde se nacházejí odpalovací rampy, jež byly využívány pro všechny lety NASA do vesmíru od roku 1968. Součástí je i velké návštěvnické centrum s muzei, výstavami a dalšími artefakty souvisejícími s lety do vesmíru.

Kennedy Space Center
Kennedy Space Center

Daytona Beach je další z častých destinací řady turistů, zejména těch, kteří milují vůni benzínu. Nachází se zde totiž Daytona International Speedway – známý závodní okruh, na kterém se každý rok koná slavná Daytona 500, jeden z nejprestižnějších závodů americké série NASCAR.Miami

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa