Pláže na Floridě

Floridské pláže jsou zřejmě největším turistickým lákadlem tohoto amerického státu. Patří totiž k nejkrásnějším na světě a každoročně řada z nich obdrží v tomto směru nějaké ocenění od řady „ratingových“ organizací, jež se zabývají hodnocením pláží.

Floridské pobřeží je téměř 2000 kilometrů dlouhé; samozřejmě ne po celé jeho délce jsou udržované pláže, ale přesto na zhruba polovině této délky se nacházejí více či méně kvalitní písečné pláže. Kterou z nich si vybrat záleží na několika faktorech – jakou část Floridy návštěvníci preferují, v jaké roční době na Floridu přijíždějí, mají-li raději rušnější nebo více izolované pláže či jakým vodním sportům se chtějí věnovat.

Bělostné pláže na severozápadě Floridy v oblasti nazývané Panhandle jsou obecně méně zalidněné než pláže na západním či východním pobřeží Floridy, jakkoli i z toho pravidla existují výjimky. Například pláž v Panama City je velmi oblíbená a zvláště v období jarních prázdnin, kdy se na Floridu sjíždějí američtí studenti ze všech států, bývá velmi rušná.

Celé západní pobřeží Floridy je velmi oblíbeno zejména důchodci, jak rezidenty, kteří se rozhodli podzim svého života strávit na Floridě, tak i turisty. Na druhou stranu zejména oblast Tampy je domovem i mladší generace. Podél pobřeží se nachází řada bariérových ostrůvků, které poskytují dostatek soukromí pro milovníky odlehlejších pláží a klidného odpočinku.

Na východním pobřeží se nacházejí stovky mil pláží, jejichž kvalita je různá. Jsou mezi nimi ty nejlépe hodnocené pláže a také pláže nejznámější, kterým bezpochyby vévodí South Beach na Miami. Krásné pláže jsou však i na sever od Miami, jakkoli řada pláží na severovýchodě Floridy je příliš studená pro koupání v zimním období a hlavní sezona zde trvá mezi dubnem a listopadem. Jih Floridy – ostrovy Florida Keys – jsou již proslulé spíše jinými krásami než plážemi, jakkoli například pláž Bahia Honda State Park je taktéž velmi půvabná.

Pláže na severozápadě Floridy

Na severozápadě Floridy u Mexického zálivu, v oblasti nazývané Florida Panhandle, se nacházejí stejně krásné pláže jako na východním či západním pobřeží státu; bývají ale, až na výjimky, klidnější a méně zalidněné. Oblast Panhandle je častou destinací kanadských seniorů, kteří si mohou dovolit větší část zimy strávit na dovolené, stejně jako seniorů z chladnějších částí USA, zejména ze států středozápadu.

Vyhlášené v oblasti Panhandle jsou pláže v Destinu a Fort Walton Beach, které tvoří základ toho, čemu turisté říkají Emerald Coast, tedy smaragdové pobřeží. Tento název dostala oblast podle barvy vody, která je v této oblasti nádherně modrozelená.

Oblast Panama City se možná trochu vymyká definici klidných a tichých pláží; někteří Panama City nazývají novým Miami díky řadě nových hotelů a resortů a bohatému nočnímu životu, o který se zejména během jarních prázdnin starají studenti ze všech koutů Spojených států.

Dále na západ, téměř u západních hranic Floridy s Alamabou, se nachází město Pensacola, které je známo nejen velikou základnou US Navy, ale také krásnými plážemi. Pensacola Beach se nachází na úzkém ale dlouhém ostrovu Santa Rosa a centrum této pláže nabízí spoustu barů, restaurací a obchodů.

Další z vyhlášených pláží se nachází ve státním parku St. Joseph Peninsula; část tohoto poloostrova je přírodní rezervací, takže kromě slunění se lze pokochat i místní faunou.

Pláže na severovýchodě Floridy

Pláže na východním pobřeží Floridy patří k těm nejznámějším a nejnavštěvovanějším nejen na Floridě, ale v celých Spojených státech amerických. Vlnobití na východním pobřeží bývá obecně větší než u pobřeží Mexického zálivu a panují zde tak lepší podmínky pro surfaře. Zatímco v jihovýchodní části Floridy se dá koupat po celý rok a hlavní sezona zde i kvůli velkým letním horkům doprovázeným častými bouřkami probíhá v zimních měsících, na severovýchodě může být pro řadu návštěvníků moře v této době příliš studené pro koupání.

Pláže na severovýchodě Floridy jsou tak velmi oblíbeným cílem návštěvníků zejména v období od dubna do listopadu. Nádherný bariérový ostrov Amelia nabízí 20 kilometrů úžasných pláží včetně známé Fernandina Beach. Dále směrem na jih se nachází město Jacksonville, které disponuje čtyřmi klidnými plážemi v celkové délce přes 15 kilometrů. Nejobsazenější z nich bývá Jacksonville Beach, ale například oproti South Beach je stále oázou klidu.

Nedaleko Jacksonville se nachází historické město St. Augustine, které kromě krásného centra nabízí návštěvníkům i vyžití na krásných plážích. K návštěvě zve zejména státní park Anastasia, který kromě pláže nabízí i písečné duny, krásné turistické stezky a ubytování v kempu.

Několik desítek kilometrů pod St. Augustine se nachází Daytona Beach; místo pro nadšence motoristických sportů a domov známého motoristického okruhu Daytona International Speedway. Motorističtí nadšenci si mohou odpočinout na několik desítek kilometrů dlouhých plážích. Pláže na Daytona Beach jsou známé tím, že na některých místech lze na ně za mírný poplatek dokonce zajet autem.

Pláže na jihovýchodě Floridy

Pláže v jihovýchodní části Floridy patří k těm nejznámějším a nejvyhledávanějším v celém státě. Řada z nich je rušná a často velmi zaplněná, zejména v období svátků či jarních studentských prázdnin. V této době lze na plážích v Miami Beach či Fort Lauderdale vidět skupiny desítek či stovek mladých studentů postávajících v hloučcích na plážích a okupujících přilehlé bary a restaurace.

Na jih od Daytona Beach se nachází Cape Canaveral, na němž je Kennedyho vesmírné centrum NASA; pod mysem začíná dlouhý pás bariérových ostrovů a pláží. Známá je pláž Cocoa Beach, kde jsou ideální podmínky pro surfing; pláž se vždy plnila při startech raketoplánu z nedalekého vesmírného centra.

Dále na jihu začíná tzv. Gold Coast, neboli zlaté pobřeží. Známá místa jako Boca Raton, Jupiter, Fort Lauderdale a Palm Beach nabízí v podstatě souvislý pás pláží téměř sto kilometrů dlouhý. Pláže jsou velmi dobře udržované, ale, jak již bylo zmíněno, v hlavních částech sezony bývají velmi zaplněné.

Miami platí v očích turistů jako synonymum pro krásné pláže. Bezpochyby nejznámější z nich je South Beach; kromě krásné pláže proslulá svými bary, restauracemi, obchody, bohatým nočním životem a taktéž architekturou ve stylu art deco. Milovníci klidnějšího odpočinku na pláži zvolí raději North Beach, případně ještě více severněji položenou Haulover Beach, která je také oblíbeným cílem nudistů, neboť je to jediná oficiální nudistická pláž v oblasti Miami.

Jižně od Miami stojí za to navštívit nedaleký národní park Biscayne a v jeho blízkosti i státní park Bill Baggs Cape Florida, kde si lze užít jedinečné přírody a spojit to s odpočinkem na pláži či surfováním po místních vlnách. I na souostroví Florida Keys se nacházejí pláže; jedna z nejhezčích pak ve státním parku Bahia Honda.

Pláže na západním pobřeží Floridy

Západní pobřeží je velmi oblíbeno americkými seniory, ať už turisty či přímo rezidenty. Ale zejména v oblasti Tampy, která je jedním z nejrychleji rostoucích měst Floridy, žije mladá generace, která ráda tráví volný čas na místních krásných plážích.

Pláže, které se táhnou od města Clearwater až po Sarasotu, jsou považovány ze jedny z nejkrásnějších na Floridě a v celých Spojených státech amerických; řada z nich pravidelně získává ocenění v žebříčcích kvality amerických pláží. Clearwater Beach, pláže na několik kilometrů dlouhém Treasure Island jako Madeira Beach, Redington Shores či Indian Shores lákají neustále spoustu návštěvníků na svůj bělostný písek; určitě se taktéž vyplatí cesta na poněkud odlehlejší Fort Desoto County Park.

Taktéž na jihozápadě Floridy stojí pláže za návštěvu; na ostrovech Sanibel a Captiva jsou velmi klidné pláže, které nijak nepřipomínají zalidněné městské pláže; koneckonců polovina ostrova Sanibel je přírodní rezervací. Fort Myers Beach se nachází na ostrově Estero a je takovým mixem rušné a klidné pláže, bráno od severu na jih.

Poslední plážovou zastávkou na jihozápadě je město Naples, oblíbené to centrum amerických seniorů. Nejen z tohoto důvodu lze očekávat relativně tiché a klidné, přesto však nádherné pláže.Miami

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa