Zábavní parky na Floridě

Florida Zábavní parky na Floridě

Kromě pláží a krásného počasí po celý rok je dalším lákadlem Floridy zábava, a to ne ledajaká – na Floridě se nachází několik zábavních parků, které patří k nejnavštěvovanějším zařízením svého druhu na světě. Výrazně v tom vyniká zejména město Orlando a jeho okolí; díky velké koncentraci parků zde je Orlando neformálním hlavním městem světa zábavy.

Dříve poněkud ospalé město se zcela změnilo na začátku 70. let, kdy se společnost Walt Disney rozhodla nedaleko Orlanda vybudovat svůj Disney World. Během následujících několika desítek let se Disney World se svými čtyřmi tematickými parky – Magic Kingdom, EPCOT, Disney’s Hollywood Studios a Disney’s Animal Kingdom – desetitisíci hotelovými lůžky, restauracemi, bary a obchody stalo cílovou destinací pro téměř 50 milionů návštěvníků ročně.

Společnost NBCUniversal se rozhodla svého konkurenta následovat a na začátku devadesátých let otevřela svůj Universal Orlando Resort, tematicky zaměřený na zábavní průmysl, zejména film a televizi. Resort sestává ze dvou parků – Universal Studios Florida a Island of Adventure, které ročně přivábí 14 milionů zábavy chtivých návštěvníků.

Vodních atrakcí si návštěvníci Orlanda mohou užít v jednom z parků společnosti Seaworld. Skluzavky, tobogány, živá vystoupení umělců a obří akvária s největšími vodními živočichy jako jsou žraloci či velryby přilákají každý rok okolo 5 milionů návštěvníků.

Zábavní parky však na Floridě nejsou pouze doménou Orlanda; v západní části Floridy v Tampě se nachází park Busch Gardens. Kombinace atrakcí ve formě tobogánů a horských drah a zoologické zahrady přiláká ročně více než 4 miliony návštěvníků, což z Busch Gardens v Tampě činí jednu z 25 nejnavštěvovanějších zábavních zařízení na světě.

Vstup do zábavních parků je zpoplatněn zpravidla na základě pravidla jedno vstupné na celý park; tj. bez nutnosti platby za návštěvu jednotlivých atrakcí v rámci parku. Ceny za vstup do všech velkých parků jsou podobné a na jeden den se v současnosti pohybují okolo 100 USD za dospělou osobu. Vstupné pro děti je zpravidla o několik dolarů nižší.

Disney World na Floridě

Walt Disney World je nejnavštěvovanějším zábavním parkem Floridy, celých Spojených států amerických a dokonce i celého světa. Nachází se u města Lake Buena Vista nedaleko Orlanda a rozprostírá se na ploše 12 tisíc hektarů. Sestává ze čtyř velkých speciálně zaměřených parků, několika desítek hotelů, pěti golfových hřišť, fitnescenter a dalších zábavních zařízení. Čtyři zábavní parky v rámci Disney World přilákají každý rok dohromady téměř 50 milionů návštěvníků.

Resort otevřel své brány v roce 1971 a dokonale změnil Orlando a jeho okolí; z ospalého města známého snad pouze citrusovými háji a rozlehlými farmami se díky zábavním parkům stalo jedno z nejvyhledávanějších světových turistických center. Resort dnes sestává ze čtyř samostatných zábavních parků; jako první byl otevřen Magic Kingdom, ke kterému se v roce 1982 přidal Epcot, o sedm let později Disney’s Hollywood Studios a v roce 1998 Disney’s Animal Kingdom.

Magic Kingdom je nejnavštěvovanějším ze čtyř parků v Disney World a zároveň nejnavštěvovanějším zábavním parkem světa; ročně si do něj najde cestu téměř 17 milionů turistů. Park nabízí několik desítek atrakcí v šesti různě zaměřených „zemích“, řadu restaurací a obchodů v různých cenových relacích.

V pořadí druhý park EPCOT (zkratka pro Experimental Prototype Community of Tomorrow) má vzdělávací charakter a je zaměřen na technologii a inovace. Sestává ze dvou částí; Future World je věnována využití inovací a aplikaci moderních technologií zatímco World Showcase sestává z pavilonů, které reprezentují jedenáct států světa. EPCOT přivítá za rok téměř 11 milionů návštěvníků a je tak šestým nejnavštěvovanějším zábavním parkem světa.

V roce 1989 byl otevřen třetí park Disney’s Hollywood Studios, jenž čerpá inspiraci v Hollywoodu třicátých a čtyřicátých let a jehož hlavním tématem je show business. Sestává z šesti různě zaměřených částí a řady atrakcí spojených s filmem. Do osmého nejnavštěvovanějšího zábavního parku světa si ročně najde cestu téměř 10 milionů turistů.

Nejmladším, zato však největším, parkem je Disney’s Animal Kingdom, jenž je zaměřen na zvířata a jejich ochranu. Sestává ze sedmi různě zaměřených částí a je v něm možno spatřit 250 různých druhů zvířat. Animal Kingdom je největším zábavním parkem na světě zaměřeným na zvířata a co do počtu návštěvníků také sedmým nejnavštěvovanějším ze všech parků všeho druhu – každoročně jej navštěvuje na 10 milionů turistů.

Ubytování pro turisty je připraveno přímo v resortu; na výběr je třicet hotelů v různých cenových relacích. Vzhledem k blízkosti Orlanda je možno přenocovat i zde; díky velké konkurenci hotelů bývají ceny za nocleh velmi výhodné (často až dvojnásobně nižší než například v oblasti Miami).

Vstupné do parku na jeden den začíná na 97 USD pro osoby starší deseti let, děti od tří do devíti let zaplatí o 6 USD méně… V rámci vstupenky je možno navštívit jeden ze čtyř parků. V případě zakoupení vstupenky na více dní klesá cena vstupenky za další navštívený den.

Universal Orlando Resort na Floridě

Universal Orlando Resort je druhým největším zábavním parkem na Floridě po Walt Disney World. Otevřen byl v roce 1990 a je vlastněn společností NBCUniversal. Stejně jako Disney World se nachází v Orlandu, resp. v jeho těsné blízkosti. Park sestává ze dvou částí – jako první byla otevřena Universal Studios Florida, která se stala přímým konkurentem Disney’s Hollywood Studios, a v roce 1999 ji následovala druhá část – Universal’s Island of Adventure.

Jak již název napovídá, je hlavním zaměřením Universal Studios Florida zábavní průmysl, zejména filmy a televize. Park disponuje řadou atrakcí spojených s filmem, horskými drahami či živými show. Park je tvořen šesti různými oblastmi, které se liší svým zaměřením – Hollywood, New York, San Francisco, Woody Woodpecker Kidzone, World Expo a Production Central. Každoročně si do něj nachází cestu zhruba šest milionu turistů.

V květnu 1999 byl otevřen druhý park – Island of Adventure. Ten tvoří sedm ostrovů, jejichž motivem jsou různé druhy dobrodružství – Port of Entry, Marvel Super Hero Island, Toon Lagoon, Jurassic Park, The Lost Continent, Seuss Landing a The Wizarding World of Harry Potter. Jedná se o desátý nejnavštěvovanější park na celém světě; v roce 2011 jej navštívilo téměř 8 milionů turistů.

Kromě dvou parků jsou součástí resortu i tři hotely, dále pak Universal CityWalk, která slouží jako vstupní místo od parkovacích budov do zábavních parků a je plné restaurací, obchodů a nočních klubů. Další součástí resortu je i vodní park Wet’n Wild s řadou tobogánů.

Vstupné pro jednu osobu a návštěvu jednoho ze dvou hlavních parků činí pro dospělého 88 USD bez daně, o 6 USD pro dítě. V případě, že návštěvník chce navštívit oba parky během jednoho dne, zaplatí 123 USD. V případě, že návštěvník plánuje strávit v parku několik dní, je výhodnější zakoupit vícedenní vstupenku, u níž je každý další den levnější než ten předchozí.

Seaworld na Floridě

Jednou z největších zábavních atrakcí Floridy je Seaworld neboli vodní svět v blízkosti Orlanda. Otevřen byl v roce 1973 a svým návštěvníkům nabízí téměř kompletní vyžití v oblasti vodní zábavy. Odhadovaná návštěvnost Seaworld je zhruba 5 milionů návštěvníků za rok, což z něj činí devátý nejnavštěvovanější zábavní park v USA.

Zejména děti uvítají řadu tobogánů, skluzavek a dalších vodních atrakcí. Součástí nabídky jsou i různé zábavné živé show a také obrovská akvária s vodními živočichy, jako jsou delfíni, žraloci či velryby.

Ceny do Seaworldu jsou srovnatelné s náklady na vstup do ostatních zábavních parků v Orlandu a jeho okolí – dospělý zaplatí okolo 80 USD bez daně, přičemž v ceně je jeden vstup s možností jednoho dalšího bezplatného vstupu v následujících sedmi dnech. Cena pro děti je o několik dolarů nižší.

Busch Gardens v Tampě

Společnost SeaWorld Parks & Entertainment provozuje kromě velkých vodních parků také dva parky pod názvem Busch Gardens. Jeden z nich se nachází v metropoli západní Floridy v Tampě. V Busch Gardens se spojuje zábava ve formě skluzavek, horských drah se světem zvířat a zoologickou zahradou.

Park Busch Gardens byl otevřen již v roce 1959; postupem času se stal známým a hojně navštěvovaným zejména pro své vyhlášené horské dráhy, kterých je v parku v provozu osm. Dalším velkým lákadlem je zoologická zahrada a safari; v parku je k vidění a na dosah v několika různě zaměřených pavilonech řada zvířat včetně slonů, zeber či gepardů.

Cena za vstup do parku Busch Gardens je pro dospělého člověka 85 USD, dítě zaplatí 77 USD. Vstupenka je platná na jeden den plus jeden další den v následujícím týdnu. Vzhledem k faktu, že park je provozován společností, jež vlastní i vodní parky Seaworld, mají turisté plánující návštěvu obou parků možnost ušetřit zakoupením společné vstupenky.

Ostatní také čtou

Zpráva o chybě

Následující zpráva bude odeslána našemu týmu: