Aktivní dovolená na Floridě

Dovolenou na Floridě lze prožít mnoha způsoby; řada lidí si tuto destinaci vybírá pro skvělé podmínky pro pasivní odpočinek – desítky kilometrů krásných písečných pláží dokážou milovníky opalování a koupání v oceánu zcela uspokojit. Ani turisté, kteří dávají přednost aktivně prožité dovolené však nepřijdou na Floridě zkrátka – skvělé podmínky tu panují nejen pro turistiku, cyklistiku či vodní sporty, ale také pro sporty, které na Floridu neodmyslitelně patří – golf a tenis.

Na Floridě se nachází přes 1200 golfových hřišť a je tedy doslova rájem pro milovníky tohoto krásného sportu. Poplatky za hru jsou zejména na veřejných hřištích snesitelné, obzvláště mimo hlavní turistickou sezonu. Náročnější klientela si zase může dopřát luxusních podmínek v soukromých golfových resortech.

Podobné podmínky panují i pro tenis; všudypřítomné tenisové kurty doslova lákají ke hře, takže tenisté by rozhodně neměli zapomenout přibalit do zavazadel své rakety. Poplatky za hru jsou u veřejných hřišť velmi nízké, někde si lze zahrát i zdarma.

Pobřežní vody a řada krásných řek a malebných mokřin jsou ideální prostředí pro vodní sporty – kanoe a kajaky jsou zpravidla k půjčení, takže vodákům nic nebrání k prozkoumávání místní flory a fauny po vodě. Podobné je to i s potápěním, které je velmi oblíbené zejména na jihu Floridy v národním parku Biscayne či státním parku John Pennekamp Coral Reef, kde jsou k vidění i krásné korály.

Stovky mil upravených cyklistických a turistických tras pak svádí k procházce či k náročnější túře. Pro turisty, kteří mají pro pobyt na Floridě vyhrazeno několik týdnů, může být zajímavou výzvou projít celou Florida National Scenic Trail vedoucí ze západního cípu Floridy až na jih k Miami v celkové délce 2300 kilometrů.

Turistika na Floridě

Florida je přímořský stát, takže v případě, že se chystáte na Floridě provozovat turistiku a podnikat časté procházky a pěší výlety, těžko budete na Floridě hledat horské stezky a trasy s velkým převýšením. I tak však Florida nabízí tisíce mil krásných upravených stezek zejména ve státních a národních parcích různé délky i náročnosti.

Nejlepší období pro turistiku začíná na podzim a pokračuje až do jara; letní měsíce jsou často velmi vlhké a turisty může znenadání uprostřed cesty překvapit silná bouře. Napříč Floridou se charakter tras mění; zatímco na jihu ve Florida Keys se turisté ocitají pod palmami v tropickém podnebí, na severu v Panhandle lze najít řadu krásných stezek v borovicových lesích.

Od západního cípu Floridy až po národní rezervaci Big Cypress na jihu státu se vine 2300 kilometrů dlouhá Florida National Scenic Trail; turistická trasa po níž se dá projít téměř celou Floridou a kolem které se nachází řada státních parků a rezervací. Trasa je dosažitelná zhruba do jedné hodiny jízdy autem ze všech míst Floridy.

Upravené trasy jsou zpravidla i v městských částech okolo oceánu; jak na východním pobřeží tak i na západním pobřeží Floridy. Tyto často několikakilometrové cesty lákají k procházce před krásným panoramatem Atlantického oceánu či Mexického zálivu. Začít den procházkou při východu slunce podél Miami Beach či skončit jej při pohledu na západ slunce v malebném Naples může mít krásným turistickým zážitkem.

Vodní sporty na Floridě

Turisté se zálibou ve vodáctví se budou na Floridě cítit jako v ráji; vybrat si mohou z nepřeberného množství vodních tras – malebných řek, mokřin, písečného pobřeží či obrovského jezera Okeechobee. Krásné vodní cesty vedou často ve státních parcích a přírodních rezervacích, kde je zpravidla za mírný poplatek k půjčení dostatek kanoí či kajaků.

Neoficiálním hlavním vodáckým městem Floridy je Milton v severozápadní části států v oblasti Panhandle blízko Pensacoly. Místní řeky Blackwater River, Coldwater River, Sweetwater Creek a Juniper Creek nabízejí dokonalé podmínky pro rafting i jízdu na kajacích či v kanoích. Další z vyhlášených destinací jsou mokřiny mezi Amelia Island a pevninou v severovýchodní části Floridy.

Zúčastnit se lze i organizovaných výletů různé délky, od půldenních, celodenních či nočních plaveb, až po například týdenní plavbu napříč národním parkem Everglades.

Ideální podmínky pro vodní sporty jsou i na pobřeží oceánu; zejména v jižní části Floridy a na souostroví Florida Keys může být projížďka v pobřežních vodách v nádherném tropickém prostředí úžasným zážitkem.

Tenis na Floridě

Milovníci tenisu, kteří se chystají navštívit Floridu, by si jistě měli do zavazadel přibalit své rakety, neboť se vydávají do míst bílému sportu zaslíbených. Na tenisty čeká na Floridě téměř osm tisíc kurtů s různým povrchem, často v krásných areálech i s umělým osvětlením, které jsou v provozu od časných ranních do pozdních večerních hodin.

Tenisové kurty a areály na Floridě jsou vlastněny buď soukromými subjekty anebo municipalitami či místními komunitami. Doslova v každém městě lze najít veřejná hřiště, která lze využít buď zdarma či za mírný poplatek v jednotkách dolarů.

U areálů vlastněných soukromými subjekty jsou poplatky zpravidla vyšší, pokud tedy areál není vyhrazen pouze pro členy; na druhou stranu soukromá hřiště nabízejí často vysoký komfort. Řada klubů nabízí i možnost tenisových kurzů, které lze při delších pobytech na Floridě využít. Vyhlášená je například akademie Nicka Bollettieriho, ze které vzešla řada tenisových hvězd.

Golf na Floridě

Jen těžko by se na světě hledalo místo, které je více zaslíbeno golfu než Florida. S více než 1200 hřišti je tak Florida neoficiálním hlavním golfovým místem ve Spojených státech amerických a pravděpodobně i na celém světě. Golf lze hrát na Floridě v podstatě všude v jakékoliv roční době od rozbřesku po západ slunce.

Největší koncentrace skvělých golfových hřišť je v jihozápadní části Floridy – okolo měst jako je Naples či Fort Myers; v této oblasti se nachází více než 1000 golfových jamek… Další oblastí bohatou na golfová hřiště je Orlando a okolí; pouze zábavní park Disney World nabízí svým návštěvníkům pět golfových hřišť. Okolí měst Destin a Panama City v oblasti Panhandle pak nabízí taktéž nadprůměrné množství golfových areálů.

Poplatky za hru (green fees) jsou zpravidla výrazně nižší u veřejných hřišť, která jsou spravována municipalitami. U soukromých resortů, pokud jsou otevřeny pro veřejnost, zaplatí hráči zpravidla více. U obou typů hřišť však platí, že výše poplatku za hru závisí na právě probíhající turistické sezoně. V hlavní sezoně se může poplatek u soukromých hřišť vyšplhat klidně na 150 USD, zatímco mimo sezonu může být více než dvakrát nižší.

Milovníci golfu, kteří na Floridu míří za golfem jako hlavní náplní dovolené, jistě zváží možnost ubytování přímo v golfových resortech. Tato zařízení spojují luxusní ubytování a možnost zpravidla neomezeného hraní na přilehlém hřišti či hřištích; často jsou velmi luxusní a tomu odpovídá i cena za takový pobyt.

Blízko města St. Augustine na východním pobřeží Floridy se nachází World Golf Hall of Fame, tedy síň slávy světového golfu. Toto moderní muzeum láká k návštěvě nejen golfisty.

Cyklistika na Floridě

Florida je rájem pro cyklistiku; je ji možno provozovat po celý rok a na kole objevovat unikátní floridskou přírodu či dechberoucí vyhlídky na oceán. Není třeba přepravovat vlastní kolo až do USA; většina větších hotelů v turistických centrech půjčuje kola za mírný poplatek, v řadě měst pak funguje systém Bike and Ride.

Upravené cyklostezky lze nalézt v podstatě po celé Floridě. Vyhlášenou trasou je stezka okolo pláží na Miami Beach, která je velmi oblíbená jak cyklisty tak i chodci, takže je nutné při jízdě dávat dobrý pozor na cestu a nenechat se unést krásným panorama Altantického oceánu. Podél této stezky je řada stanovišť Bike and Ride systému, kde si lze za mírný poplatek kolo půjčit.

Jízda na kole je často ideálním způsobem, jak poznat řadu státních parků na Floridě. Ve větších státních parcích si lze kola půjčit a na kole objevovat přírodní krásy těchto parků a též pozorovat místní faunu; velmi oblíbené cyklistické trasy jsou například ve státním parku Paynes Prairie Preserve. V oblasti druhého největšího sladkovodního jezera USA – Okeechobee je vyhledávanou cyklistickou stezkou trasa, která vede okolo tohoto jezera; vybrat si lze ze dvou možností – po zpevněné (delší varianta) i nezpevněné cestě (kratší verze).

Úžasným cyklistickým zážitkem je pak známá Florida Keys Overseas Heritage Trail; stezka v jižní části Floridy vedoucí po ostrovech souostroví Florida Keys. Téměř sto kilometrů dlouhá upravená trasa vede v krásném tropickém prostředí a po cestě je možno navštívit i oblíbený státní park John Pennekamp Coral Reef.Miami

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa