Coit Tower v San Francisu

Jednou z dominant San Francisca je věž Coit Tower, jež se nachází na vrcholu Telegraph Hill. Nabízí tak jednu z nejlepších vyhlídek na San Francisco.

Věž Coit Tower získala své jméno po Lillie Hitchcock Coitové, bohaté obyvatelce San Francisca, která ve své závěti odkázala třetinu svého majetku městu San Franciscu na jeho zvelebení. Po krátkých diskusích bylo rozhodnuto o stavbě věže na vrcholku kopce Telegraph Hill. Lillie Coitová již od svých mladých let měla velmi vřelý vztah k hasičům a jejich povolání. Sama byla dobrovolnou hasičkou a účastnila se řady zásahů při likvidování požárů; věž tak byla postavena na počest všech hasičů.

Kde najdete Coit Tower?

Coit Tower je poměrně lehce identifikovatelná, neboť ji lze spatřit z většiny míst v San Franciscu (mapa zde). Řada turistů ji tak používá jako ideální orientační bod. Věž je vysoká 64 metrů a nachází se ve čtvrti Telegraph Hill na vrcholu stejnojmenného kopce. Věž byla navržena v roce 1931 a od dva roky později byla dokončena a otevřena veřejnosti.

Vzhledem k tomu, že v této oblasti panuje velký dopravní ruch, je patrně nejjednodušší k věži dojít po vlastních nohou. Telegraph Hill je v této části sice jedním z nejstrmějších kopců v San Franciscu, ale návštěvníci mohou využit schody, které výšlap trochu ulehčují. Využít lze také autobus (linka 39), který kolem Coit Tower projíždí.

Coit Tower s výhledem na Alcatraz
Coit Tower s výhledem na Alcatraz

K dopravě na vrchol věže je možno využít výtahu a návštěvníkům se na vrcholu otevře krásný a ničím nerušený výhled na San Francisco. Na jedné straně lze vidět slavné mosty Bay Bridge a Golden Gate a zátoku mezi nimi, na druhé straně pak zajímavý pohled na siluetu města, serpentýny slavné klikaté ulice Lombard Street či budovu Transamerica Builidng.

Zajímavosti však lze spatřit i uvnitř věže, a to zejména nástěnné malby. Jsou dílem několika umělců a vznikly na počátku třicátých let 20. století. Zachycují běžný život sanfranciského obyvatelstva té doby, tedy období velké hospodářské krize; řada z maleb je touto těžkou dobou ovlivněna a jejich autoři do nich vtiskli své levicové sociální smýšlení…

Vstupné na věž

Vstup do Coit Tower je zpoplatněn – dospělý návštěvník zaplatí 8 USD, senioři a mládež od 12 do 17 let 5 USD. Děti od 5 do 11 let zaplatí 2 USD a ještě mladší děti mají vstup zdarma. Věž je od května do října otevřena denně od 10 do 18 hodin, ve zbytku roku se pak její brána zavírá již v 17 hodin. Zájemci si mohou objednat i komentovanou prohlídku věže, která trvá zhruba 30 minut a návštěvníky přijde na dodatečných 7 USD.

V blízkém okolí Coit Tower se nachází řada dalších turisticky zajímavých míst; nedaleko je již zmiňovaná ulice Lombard Street, směrem k zátoce lze pak sejít do čtvrti Fisherman’s Wharf a podívat se zda například na oblíbené přístavní molo Pier 39San Francisco

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa