Canyon Overlook Trail v parku Zion

Zion národní park v Utahu je klasikou mezi poznávacími trasami. Jednou z nich je výšlap vedoucí po stezce s názvem Canyon Overlook Trail (mapa zde). Stezka se nachází ve velmi oblíbené oblasti pro pěší turistiku a procházky. Je také poměrně frekventovaná a pravděpodobně zde narazíte na další turisty. Je to nejkratší túra, kterou můžete v parku absolvovat a na jejím konci čeká vyhlídka na celý kaňon. V případě krásného počasí vás bude po celou dobu doprovázet slunce.

Stezka začíná krásnými schody tesanými do pískovce, šplhajícími se nahoru od tunelu Carmel a dále okolo kaňonu Pine Creek. Tato krátká a klikatá stezka končí na kraji útesu, kde se člověku naskytne dechberoucí výhled dolů na Zion Canyon se všemi jeho krásami včetně Západního a Východního chrámu, a takzvané Včelí úly, skalnaté útvary připomínající úl.

Túra je ideálním výletem pro ty, kteří se chtějí podívat do vysokých nadmořských výšek, ale nechtějí přitom překonávat nekonečné a vyčerpávající stoupání a převýšení. Díky tomu je stezka vhodná i pro rodiny s dětmi, které si mohou po cestě prohlédnout některé divoké květiny, které okolo cestiček rostou. Cesta je celkově bezpečná, krátká a nabízí nádherné výhledy.

Canyon Overlook Trail v parku Zion
Canyon Overlook Trail v parku Zion
Stezka Canyon Overlook

Bližší info o stezce Canyon Overlook

  • Kdy vyrazit: Jaro-Podzim, kdykoli během dne
  • Vzdálenost: 1,61 km, okružní vycházka okolo kaňonu
  • Průměrný čas na projití trasy: zpáteční cestu lze projít volnou chůzí za 1 hodinu
  • Obtížnost: snadná až středně těžká
  • Je potřeba povolení vstupu: Není vyžadováno

Co od trasy očekávat: Trasa je dobře přípustná a udržovaná, převážně z pevného pískovce. Občas lze narazit na udusané úseky z hlíny. Vycházku je možné absolvovat kdykoli během dne. Jelikož jde o krátkou vzdálenost, je zvládnutelná i během poledne v největším vedru, avšak raději s pokrývkou hlavy a opalovacím krémem. Nejlépe si ji ale člověk vychutná ráno, či k večeru, kdy jsou podmínky příjemnější. Za deště může být stezka kluzká. Za prudkého deště, větru, či bouřce se doporučuje túru odložit.

Začátek stezky: Po pravé straně při výjezdu z Carmel Tunnel se nachází parkoviště, které je i výchozím bodem

Konec stezky: Stejný, jako začátek

Přístupnost: Po celý rok, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu

Převýšení: 50 m

Výška vrcholu: cca 670 m n.m.

Toalety: Ve výchozím bodě

Stezka Canyon Overlook v Zionu

Co na stezce čekat

U stanice místních rangerů, která se nachází na začátku trasy se můžete podívat, kudy stezka vede. Na počátku trasy narazíte na kaňon Pine Creek, který je snadno rozpoznatelný. Vypadá jako dlouhá klikatá úzká štěrbina ve skále. Pokud budete potichu, zespoda můžete slyšet i nadšence sjíždějící kaňon na raftech, kteří musí v některých úzkých místech dokonce skočit do vody.

A tehdy můžete slyšet zespodu jejich křik, značící, jak je voda studená. Cesta pokračuje po prašně cestě, která je místy obrostlá kapradím. To tu výborně prospívá díky vodě prosakující skálami nad nimi, což jim dodává potřebnou vlhkost. Kousek za výklenkem s kapradinami leží skalní vodopád. Dále se cesta klikatí mezi skalami a velmi pravděpodobně narazíte na havrany, kteří se tu nad skalami často vznášejí a krákají. Je zde i krátký úsek, kde stezka vede těsně podél okraje útesu a je potřeba tu dávat opravdu pozor. Především na děti.

Na samém konci stezky se naskýtá dechberoucí výhled. A když se přiblížíte k oplocenému okraji, pohled dolů na kaňon vás ohromí. V dálce se pak tyčí ohromné a vysoké pískovcové skály a chrámy. Vůbec největším útesem v Národním parku Zion je takzvaný West Temple, tedy Západní chrám. Napravo od něj se tyčí Towers of the Virgin, nádherné pískovcové věže. To vše, a mnoho dalšího z vrcholu stezky uvidíte.

Výhled do kaňonu v Zionu
Vyhlídka v Zionu

Něco o historii Canyon Overlook

Historie stezky – Stezka Overlook Trail nad kaňonem Zion byla dokončena v roce 1993 a už tehdy obsahovala opěrné zdi a vyhlídkovou plošinu na vrcholku stezky. Parkoviště ve výchozím bodě, které se dodnes využívá bylo vybudováno už dávno před dokončením stezky v roce 1968. Jeho použití bylo tehdy různé, včetně toho, že bylo oblíbeným místem k pořizování fotografií z parku.

Stezka Canyon Overlook v Zionu
Stezka Canyon Overlook v Zionu

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa