Fisherman’s Wharf

Většina turistů si při návštěvě města San Francisco nenechá ujít Fisherman’s Wharf – čtvrť v severní části San Francisca na pobřeží sanfranciské zátoky. Mezi hlavní lákadla jednoho z nejnavštěvovanějších míst celých USA patří zejména přístavní molo Pier 39Ghirardelli Square a několik muzeí.

Čtvrť Fisherman’s Wharf je ohraničena na západě Ghirardelli Square, na východě přístavním molem Pier 35 a na jihu pak ulicí Bay Street. Jak již název napovídá, historie čtvrti je úzce spojena s rybáři, kteří se již od poloviny 19. století začali na tomto místě usazovat. Další generace těchto, původem často zejména italských či čínských, rybářů pak působí na Fisherman’s Wharf dodnes, jakkoli rybářský ruch je po značné komercializaci čtvrti výrazně menší než v minulosti.

Návštěvníci si nacházejí cestu do této čtvrti zejména pro skvělé restaurace, řadu muzeí a zábavních atrakcí. Dostat se do čtvrti lze pomocí historické tramvaje F Market steetcar, která čtvrtí projíždí, lanová tramvaj Powell-Hyde má pak zastávku u Aquatic Park, jež se nachází na východním okraji Fisherman’s Wharf nedaleko Ghirardelli Square, a dostat se sem lze i linkou Powell-Mason, jež má zastávku několik bloků od Pier 45 na Bay Street. Přijet lze i automobilem; vždy je však třeba myslet na nutnost parkování, které je v oblasti poměrně drahé a často může být problém získat volné místo.

Fisherman’s Wharf v dnešní podobě byl vystavěn na základech budov zřícených při velkém zemětřesení v roce 1906. V průběhu let, zejména v 70. a 80. letech 20. století, se čtvrť výrazně proměnila a z původně výrazně rybářsky zaměřené čtvrti se z Fisherman’s Wharf stalo sídlo zábavních atrakcí, řady muzeí, nákupních center a restaurací.

K turisticky nejzajímavějším místům patří Ghirardelli Square – bývalá továrna na čokoládu, z kterého vzniklo zajímavé obchodní centrum. Na druhé straně čtvrti si návštěvníci zpravidla nenechají ujít Pier 39, možná nejznámější přístavní molo San Francisca, které obývá početná kolonie lachtanů. Milovníci muzejních exponátů si pak mohou vybrat z několika možností – Ripley’s Believe it or Not muzeum, dále muzeum voskových figurín Madame Tussauds či Musée Mécanique, jednu z největších sbírek historických hracích automatů a automatových her známých z minulého století.

Milovníci lodí a válečné techniky pak jistě ocení přístavní molo Hyde Street Pier, u kterého kotví několik lodí, z nichž za povšimnutí a prohlídku stojí zejména USS Pampanito, americká ponorka z druhé světové války, či Balclutha, historická nákladní loď z 19. století. Právě z Fisherman’s Wharf vyráží řada vyhlídkových lodí na svou plavbu po sanfranciské zátoce či na prohlídku pevnosti Alcatraz.

Ve Fisherman’s Wharf se každoročně koná řada zábavních akcí. Jednou z nich je i čokoládový festival, jenž se koná každoročně na Ghiradelli Square a v případě, že jste milovníci čokolády a nacházíte se v září v San Franciscu, jeho návštěva bude pro vás nutností. Velké oslavy provázejí v USA Den nezávislosti připadající na 4. července – večer tento den je Fisherman’s Wharf každoročně místem nádherného ohňostroje.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa