Exploratorium

Exploratorium je moderní vědecké muzeum, které se nachází na přístavních molech číslo 15 a 17 v severní části San Francisca u pobřeží sanfranciské zátoky. Jedna z nejvíce navštěvovaných atrakcí San Francisca přivábí každoročně více než jeden milion návštěvníků.

San Francisco má prostě muzeum, které nabízí návštěvníkům na ploše tří hektarů praktickou ukázku působení různých vědeckých zákonitostí. Návštěvníci si mohou exponáty, kterých se v muzeu nachází zhruba šest set, sami vyzkoušet a zábavnou formou si tak osvojit či připomenout základy různých vědeckých disciplín. Muzeum je vhodné pro děti, ale dostatek zábavy nabízí i pro dospělé návštěvníky.

Muzeum bylo založeno fyzikem Frankem Oppenheimerem a veřejnosti bylo otevřeno v roce 1969 v mnohem skromnější podobě, než jak ho známe dnes. Až do roku 2013 sídlilo v budově Palace of Fine Arts (Palác výtvarného umění), dnes je umístěno na přístavním molu číslo 15 (Pier 15) v docházkové vzdálenosti od čtvrti Fisherman’s Wharf. Muzeum zažilo velký rozmach v 80. a 90. letech, který si následně vyžádal přesun do modernějších prostor, jež byly pro tento účel vyčleněny právě na pobřeží sanfranciského zálivu. Exploratorium je taktéž velmi aktivní na svých webových stránkách, které obsahují několik desítek tisíc populárně naučných stránek o různých vědeckých disciplínách a jevech.

Exploratorium je rozděleno do šesti venkovních a vnitřních galerií s odlišným zaměřením, jakkoliv ne všechny exponáty jdou rozdělit do těchto kategorií. Mezi nejoblíbenější galerie patří část věnující se lidským smyslům a vnímání, paměti či emocím, dále jižní galerie, ve které si návštěvníci mohou doslova vlastníma rukama vyzkoušet spojení mechanických systémů a přírodních zákonitostí.

Muzeum je otevřeno celoročně, zpravidla od deseti hodin ráno do pěti odpoledne. Otevřeno je každodenně s výjimkou pondělí, kdy se otevírá pouze o státních svátcích a při jiných výjimečných příležitostech. Celoročně je Exploratorium velmi navštěvované; aby si návštěvníci dosyta užili exponátů, doporučujeme naplánovat návštěvu mimo víkendy a prázdniny. V případě, že jsou ve vaší skupině pouze dospělí, je možno využit k návštěvě čtvrtečních večerních hodin, kdy má muzeum otevřeno pouze pro dospělé návštěvníky od 18 do 22 hodin. V tento čas je muzeum nejklidnější a dospělí návštěvníci si tak mohou užít všech exponátů, které jsou v běžnou otevírací dobu okupovány dětmi.

Některé z exponátů jsou dostupné zdarma; jinak vstup do muzea přijde dospělého návštěvníka na 30 USD. Děti do tří let věku mají vstup zdarma, děti do 12 let za 20 USD a mládež mezi 13 a 17 lety, stejně jako studenti a důchodci zaplatí 25 USD. V případě, že se návštěvníci nad 18 let věku rozhodnou využít čtvrteční večerní otvírací doby, zaplatí pouze poloviční vstupné, tedy 15 USD. Vstupné je celodenní a návštěvníci tak mohou strávit v muzeu klidně celý den. Dodatečné vstupné se platí pro využíti Tactile Dome, což je interaktivní exkurze do prostředí absolutní tmy…; návštěvník za ni zaplatí navíc 12 USD a pro využití této atrakce je třeba se dopředu rezervovat na internetových stránkách muzea.

Zajímavou alternativou pro návštěvníky San Francisca, kteří chtějí shlédnout více zajímavých míst, je pořízení karty CityPASS, která opravňuje k využití čtyř atrakcí San Francisca včetně Exploratoria, a to za výrazně nižší cenu, než by odpovídalo součtu cen jednotlivého vstupného. Výhodou CityPASS je i týdenní jízdenka pro městskou hromadnou dopravu, a to včetně neomezené jízdy lanovými tramvajemi.

Exploratorium je lehce dosažitelné historickou tramvají F Market případně linkou E Embarcadero, které zastavují přímo před muzeem. Příblížení autem je v San Franciscu vždy problematické kvůli parkování; využít lze několik parkovacích domů v okolí v docházkové vzdálenosti. V případě využití garáží Levi’s Plaza Garage nebo Embarcadero Center, které jsou vzdáleny zhruba 10 minut chůzí, lze získat při ověření parkovacího lístku v muzeu slevu na parkování (parkování tak vyjde zhruba na 10 USD). Vzhledem k tomu, že během prohlídky muzea návštěvníkům často vyhládne, nachází se v Exploratoriu i restaurace SeaGlass Restaurant s krásným výhledem a bistro Seismic Joint Café.San Francisco

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa