Sport na Floridě

Nejen aktivním sportem lze strávit čas na Floridě, ale pokud si někdo rád užívá sportu i pasivně jako divák, má na Floridě spoustu příležitostí ke zhlédnutí špičkových sportovních zápasů. Američtí sportovní fanoušci však mají v oblibě trochu jiné druhy sportů než je obvyklé v Evropě; návštěva Floridy tak může být dobrou příležitostí k nezvyklému zážitku – vidět naživo špičkový americký fotbal či baseball.

Florida je profesionálnímu sportu zaslíbená – sídlo zde mají tři týmy nejvyšší soutěže profesionálního fotbalu NFL, dva týmy basketbalové NBA, dva týmy baseballové MLB a taktéž dva kluby hokejové NHL. Pokud někdo jede na Floridu cíleně za těmito sporty, bude nejlepším obdobím k návštěvě podzim, konkrétně září či říjen, kdy jsou v běhu všechny čtyři zmiňované soutěže. V létě je pak naopak k vidění pouze baseballová MLB.

Americký fotbal lze vidět v Miami, Tampě a Jacksonville; základní sezona je krátká – běží od září do prosince – a zápasů je poměrně málo. Vstupenky lze u floridských týmů zpravidla získat relativně snadno a nejlevnější se dají pořídit za cenu zhruba 30 USD. Na Floridě je k vidění též špičkový univerzitní americký fotbal, a to zejména v Tallahassee či Gainesville.

Na nejlepší basketbalovou ligu světa NBA je možno zajít v Miami a Orlandu. Základní sezona běží od října do dubna a následné play-off končí v červnu. Ceny vstupenek v základně sezoně začínají na 20 USD.

Fanoušci ledního hokeje, kterých je v Česku jistě více než fanoušků amerického fotbalu či baseballu, si mohou užít nejlepší hokejové ligy světa i na Floridě. V Tampě hrají místní Lightning a v Miami, resp. ve městě Sunrise v metropolitní oblasti Miami, pak hrají své zápasy Florida Panthers. V obou klubech hrají i čeští hráči a na hokej se dá zajít již za cenu okolo 15 USD.

Milovníci baseballu si na Floridě zřejmě nenechají ujít některý ze zápasů místní baseballové ligy MLB, ať už v Miami, kde hrají Marlins, či v St. Petersburghu na západním pobřeží Floridy, kde sídlí Tampa Bay Rays. Zápasy baseballu se hrají od dubna do října a navštívit je lze již od 10 USD.

Baseball na Floridě

Baseball je tradičním americkým sportem a spolu s americkým fotbalem patří v USA k nejoblíbenějším. V nejvyšší americké profesionální soutěži MLB hrají dva zástupci státu Florida – Miami Marlins a Tampa Bay Rays. Základní sezona v americké nejvyšší soutěži začíná na začátku dubna a končí na začátku října, poté následuje play-off, které zpravidla končí ještě v říjnu či v listopadu. V základní sezoně odehraje každý klub přes 160 zápasů, což znamená, že zápas je na programu zhruba pět dní v týdnu, takže výběr pro případnou návštěvu zápasu je velký.

Klub Miami Marlins vstoupil do MLB relativně nedávno – v roce 1993. Přesto za tuto krátkou dobu dosáhl dvou významných úspěchů, když v letech 1997 a 2003 vyhrál světovou sérii, tedy nejvíc, co jde v baseballu vyhrát. Své zápasy hrál až do roku 2011 na Sun Life Stadium v Miami Gardens, což je domovské hřiště Miami Dolphins – profesionálního klubu amerického fotbalu. V roce 2012 se Marlins přestěhovali na nový stadion Marlins Park s kapacitou 36 tisíc diváků, blízko samotného centra Miami.

Tampa Bay Rays je ještě mladší klub než Marlins; do MLB vstoupil teprve v roce 1998. Své zápasy hrají Rays nikoliv v Tampě, ale v blízkém St. Petersburghu na stadionu Tropicana Field s kapacitou zhruba 40 tisíc diváků. Vstupenky lze zakoupit na oficiálních internetových stránkách MLB a na zápasy základní sezony zpravidla není problém se dostat. Nejlevnější vstupenky lze do vybraných sektorů zakoupit již od 10 USD.

Lední hokej na Floridě

Zřejmě nejbližším Američany oblíbeným sportem je fanouškům v České republice lední hokej. Jakkoli je Florida známá zejména svým slunečným počasím, i v tomto typicky zimním sportu má Florida své zástupce v profesionální americké soutěži NHL; jsou jimi Florida Panthers a Tampa Bay Lightning.

Florida Panthers jsou poměrně nový tým; v NHL začal působit v roce 1993. Své zápasy hraje v BankAtlantic Center ve městě Sunrise v metropolitní oblasti Miami, zhruba jednu hodinu jízdy autem od centra Miami. Kapacita arény je téměř 20 tisíc diváků a volných vstupenek bývá zpravidla na domácí zápasy dostatek. To se trochu změnilo s příchodem české hvězdy Jaromíra Jágra v roce 2015, kdy se návštěvy na zápasy Panthers výrazně zvedly.

Vstupenky na zápasy NHL v USA

I Tampa Bay Lightning je relativně novým klubem; od svého založení v roce 1992 však již zaznamenal některé úspěchy, zejména vítězství ve Stanley Cupu v roce 2004. Domácí zápasy hraje tým v Tampa Bay Times Forum, multifunkční hale s kapacitou 20 tisíc diváků v centru města.

Vstupenky na NHL na Floridě lze zakoupit přes oficiálního prodejce; ceny lístků jsou různé v závislosti na zvoleném sektoru a soupeři. Nejlevnější lístky se dají sehnat i od 10 USD; lední hokej na Floridě přeci jen zatím netáhne tolik jako v tradičních hokejových městech. Zejména v Miami tvoří často část obecenstva turisté a mezi cizími jazyky není nijak výjimečné zaslechnout v ochozech stadionu i češtinu. Všudypřítomná nutnost parkování pak může cenu vstupenky ještě navýšit; v Miami však lze zdarma využít obřího parkoviště místního nákupního centra Sawgrass Mills v těsné blízkosti arény.

Americký fotbal na Floridě

Americký fotbal je nejoblíbenějším sportem ve Spojených státech amerických. V Evropě je jeho obliba minimální, jakkoli jeho popularita pomalu vzrůstá, a to i v České republice. Relativně složitá pravidla mohou neznalému divákovi požitek z amerického fotbalu trochu kazit, ale i pro něj může být shlédnutí zápasu americké profesionální soutěže živě přímo na stadionu velkým zážitkem.

A možnosti vidět americký fotbal na Floridě na vlastní oči jsou skutečně velké – Florida má v profesionální soutěži NFL hned tři zástupce – Miami Dolphins, Tampa Bay Bucaneers a Jacksonville Jaguars. Sezona probíhá na podzim a v zimě; začíná zpravidla v září a končí v únoru Super Bowlem, každoročně nejsledovanější sportovní událostí ve Spojených státech.

Miami Dolphins hrají své domácí zápasy v Miami Gardens, v metropolitní oblasti Miami, na stadionu Sun Life pro 75 tisíc diváků. Největší úspěchy klubu se datují do 70. let, kdy hráči Dolphins dvakrát za sebou získali Super Bowl. Raymond James Stadium je domácím stánkem klubu Tampa Bay Buccaneers s kapacitou 65 tisíc diváků; největším úspěchem klubu byl zisk Super Bowlu v roce 2002. Stadion Jacksonville Jaguars je v blízkosti centra města a má kapacitu 67 tisíc diváků. Jaguars jsou nejmladším a dosud také nejméně úspěšným floridským týmem v NFL.

Americký fotbal
Americký fotbal

Vstupenky na zápasy se dají pořídit s předstihem z pohodlí domova z České republiky přes internet u oficiálního prodejce, případně v rámci organizovaného obchodu přímo od jiných držitelů vstupenek; doručení probíhá zpravidla zasláním souboru se vstupenkou, kterou stačí doma vytisknout. Ceny vstupenek se liší v závislosti na klubu a vybraném sektoru; nejnižší ceny se zpravidla pohybují okolo 30 USD. Obecně nejlevněji se z tří floridských klubů dá na fotbal zajít v Jacksonville, nejvíce zaplatíte v Miami.

Nejen profesionálním fotbalem jsou však živi fanoušci tohoto sportu na Floridě. V USA je velmi oblíbený univerzitní fotbal a špičkové univerzitní týmy dokážou pravidelně plnit osmdesátitisícové stadiony do posledního místa. Kromě dresů profesionálních hráčů tak v obchodech se sportovním vybavením stejně často narazíte na repliky dresů hvězd univerzitních týmů.

K předním univerzitním týmům Spojených států patří hned tři týmy z Floridy – tým Florida Gators z University of Florida sídlící ve městě Gainesville, Seminoles z Florida State University z Tallahassee a Hurricanes z University of Miami hrající své zápasy v Miami Gardens. Ceny na zápasy bývají různé v závislosti na soupeři; u vzájemných zápasů těchto týmů, které jsou vždy vyprodány, se dají vstupenky pořídit od 100 USD výše.

Daytona Speedway na Floridě

Na východním pobřeží, zhruba jednu hodinu jízdy od Orlanda, se nachází město Daytona Beach, jež je centrem automobilových závodů díky okruhu Daytona Speedway International. Záliba v autech je pro celé město typická; v autě se dá v Daytona Beach zajet dokonce i přímo na pláž u Atlantického oceánu…

Závodní okruh Daytona Speedway byl uveden do provozu v roce 1959 a po celý rok se na něm koná spousta automobilových a motocyklových závodů. Nejznámějším z nich je Daytona 500, pravděpodobně nejprestižnější závod z amerického seriálu NASCAR, který se koná každoročně poslední únorovou neděli a je vyvrcholením tzv. Speedweeks, série závodů různých soutěží, které na okruhu Daytona Speedway probíhají po celý únor.

Závodiště má kapacitu téměř 170 tisíc diváků a na řadu závodů bývá zaplněné do posledního místa. Na okruhu jsou závody pořádány po celý rok a téměř každý den se zde koná nějaká více či méně významná motoristická akce. K dispozici je i návštěvnické centrum, kde se lze dozvědět spoustu zajímavých informací o historii okruhu, zakoupit suvenýry ve fanshopu či se zúčastnit prohlídky závodiště.

Ubytování v Daytona Beach je dostatek a po většinu roku je i cenově velmi dostupné. To ovšem neplatí o víkendech, kdy jsou na pořadu atraktivní a velké závody; v takovém případě se hotely velmi rychle plní i přesto, že ceny bývají v těchto dnech i dvojnásobné.

Daytona International Speedway in Daytona Beach
Daytona International Speedway in Daytona Beach

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa