Griffith Observatory – hvězdárna, z níž budete mít Los Angeles jako na dlani

V Los Angeles není příliš ikoničtějších míst, než je právě Griffithova observatoř – a to je tu koncentrace zajímavých míst opravdu vysoká. Tato hvězdárna nacházející se na jižním svahu Mount Hollywood těsně nad čtvrtí Los Feliz. Je totiž místem, z něhož je ten nejlepší výhled na celé Los Angles (mapa zde).

Dohlédnete odsud kamkoliv od horského útvaru L.A. Basin přes Downtown až po Tichý oceán. Z tohoto místa je rovněž nejlepší výhled na samotný nápis Hollywood

Nejlepší na tom všem je, že se jedná o veřejnou hvězdárnu, tudíž vstup do ní je zcela zdarma, k dispozici je též bezplatné parkoviště! Zkrátka chcete-li si užít Los Angeles skutečně levně, tak návštěva této hvězdárny je prakticky vaší povinností.  

Mimo toho, že Griffith Observatory stojí na návštěvu z důvodu famózního výhledu, tak plní svou roli i z odborného úhlu pohledu. Je nejdůležitější veřejnou institucí astronomie v USA a též oblíbeným místem setkávání odborné veřejnosti i běžných občanů.

Díky své poloze a prestižnímu statutu je zcela zaslouženě tou vůbec nejnavštěvovanější veřejnou observatoří na světě. Navšítí ji více než milionem návštěvníků ročně. Dokonce zde umístěný Zeissův dalekohled je dalekohledem, přes nějž se v historii hvězdáren podívalo vůbec nejvíce lidí. 

Hvězdárna Griffith Observatory v Los Angeles
Hvězdárna Griffith Observatory v Los Angeles

Hvězdárna v Los Angeles – bezplatná možnost blíže prozkoumat vesmír 

Avšak Griffith Observatory není pouhou hvězdárnou, jde totiž o rozsáhlý komplex, jehož součástí je i planetárium, kde se na pravidelné bázi konají živá planetární vystoupení. Stejně tak ale nechybí ani velké výstavní prostory a různé projekce přibližující návštěvníkům krásy i záludnosti vesmíru. 

Co se týče historie Griffith Observatory, tak ta byla veřejnosti prvně otevřena v roce 1935, přičemž o její výstavbu se zasloužil americký filantrop Griffith J. Griffith, po němž nese tato observatoř pojmenování. Poslední velkou rekonstrukcí pak prošla na začátku nového tisíciletí – poslední znovuotevření se datuje do 2. listopadu 2006. 

Z po prohlídce zajeďte na chodník slávy nebo pak přímo na Santa Monica Pier, kde najdete slavný kolotoč.Los Angeles

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa