Griffith Observatory – hvězdárna, z níž budete mít Los Angeles jako na dlani

V Los Angeles není příliš ikoničtějších míst, než je právě Griffithova observatoř – a to je tu koncentrace zajímavých míst opravdu vysoká. Tato hvězdárna nacházející se na jižním svahu Mount Hollywood těsně nad čtvrtí Los Feliz. Je totiž místem, z něhož je ten nejlepší výhled na celé Los Angles (mapa zde).

Dohlédnete odsud kamkoliv od horského útvaru L.A. Basin přes Downtown až po Tichý oceán. Z tohoto místa je rovněž nejlepší výhled na samotný nápis Hollywood

Nejlepší na tom všem je, že se jedná o veřejnou hvězdárnu, tudíž vstup do ní je zcela zdarma, k dispozici je též bezplatné parkoviště! Zkrátka chcete-li si užít Los Angeles skutečně levně, tak návštěva této hvězdárny je prakticky vaší povinností.  

Mimo toho, že Griffith Observatory stojí na návštěvu z důvodu famózního výhledu, tak plní svou roli i z odborného úhlu pohledu. Je nejdůležitější veřejnou institucí astronomie v USA a též oblíbeným místem setkávání odborné veřejnosti i běžných občanů.

Díky své poloze a prestižnímu statutu je zcela zaslouženě tou vůbec nejnavštěvovanější veřejnou observatoří na světě. Navšítí ji více než milionem návštěvníků ročně. Dokonce zde umístěný Zeissův dalekohled je dalekohledem, přes nějž se v historii hvězdáren podívalo vůbec nejvíce lidí. 

Hvězdárna Griffith Observatory v Los Angeles
Hvězdárna Griffith Observatory v Los Angeles

Hvězdárna v Los Angeles – bezplatná možnost blíže prozkoumat vesmír 

Avšak Griffith Observatory není pouhou hvězdárnou, jde totiž o rozsáhlý komplex, jehož součástí je i planetárium, kde se na pravidelné bázi konají živá planetární vystoupení. Stejně tak ale nechybí ani velké výstavní prostory a různé projekce přibližující návštěvníkům krásy i záludnosti vesmíru. 

Co se týče historie Griffith Observatory, tak ta byla veřejnosti prvně otevřena v roce 1935, přičemž o její výstavbu se zasloužil americký filantrop Griffith J. Griffith, po němž nese tato observatoř pojmenování. Poslední velkou rekonstrukcí pak prošla na začátku nového tisíciletí – poslední znovuotevření se datuje do 2. listopadu 2006. 

Z po prohlídce zajeďte na chodník slávy nebo pak přímo na Santa Monica Pier, kde najdete slavný kolotoč.


Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button