Angels Landing – trek v Zionu s dechberoucím výhledem

Zion národní park je vyhlášený nejen nádhernými výhledy podél silnice, která park protíná, ale také trekem Angels Landing. Ten je jedním z nejvyhledávanějších výstupů v celém parku a zároveň i velmi oblíbeným a vyhledávaným výšlapem mezi národními parky celosvětově.

A není divu. Na konci trasy Angels Landing (mapa zde), na samotném vrcholu budete za náročnou cestu odměněni nádhernými výhledy. Jedná se o poměrně turistickou oblast. Každý si sem chce kvůli všem těm nádherným výhledům udělat cesty a z vrcholu si domů odnést onu ikonickou fotografii.

Cesta k k začátku Pohled na treck Angels Landing v Zionu
Angels Landing

Cesta je velice rozmanitá. Kromě nohou budete muset zajisté použít i ruce a namazat svaly. Stezka je proměnlivá a někdy je potřeba použít i zabudované řetězy, zábradlí, či schůdky, aby mohl člověk pokračovat. Obzvlášť zajímavá, ale i nebezpečná je poslední část stezky, která je široká jen asi metr a půl a je potřeba dívat se pod nohy, kam šlapete. Cesta je na vlastní nebezpečí.

Z vrcholu vyhlídky je vidět mnoho památek národního parku Zion. Vidět tu lze například řeku Virgin River, nebo zachovalou lanovku na Cable Mountain.

Výstup na trek Pohled na treck Angels Landing v Zionu

Angels Landing – rychlý přehled

  • Trasa: mapa zde
  • Kdy vyrazit: Jaro, Léto, Podzim, nejlépe brzy ráno
  • Vzdálenost: 8,7 km
  • Průměrný čas na projití trasy: zpáteční cesta okolo 4-5 hodin
  • Obtížnost: spíše těžká, dobře značená udržovaná stezka
  • Stezka: The Grotto. Zastávka autobusu č. 6

Je potřeba povolení vstupu: Od roku 2022 je nově vyžadováno povolení pro výstup na Angels Landing. Zřejmě i díky přívalu turistů, kteří park navštěvují ve vcelku hojných počtech – více informací v článku rezervace do národních parků USA.

Popis trasy a co od ní očekávat: V první třetině je trasa dobře udržovaná a zpevněná. Turisté jsou většinu cesty vystavení slunci, ale jsou zde i místa, která nabídnou vytoužený stín a příjemný chládek. Proto je dobré vycházet spíše brzy ráno. Pokud se však rozhodnete vyjít později odpoledne, pohlídejte si, abyste se vraceli, pokud možno za světla.

Protože poslední úsek cesty vede přes úzký pískovcový hřeben a je zde potřeba použít kotvení. Za tmy by tento úsek mohl být nebezpečný. Trasa není doporučována dětem, ani lidem, kteří mají strach z výšek. Důležité je vyvarovat se zbytečnému chození ke kraji útesu. Po cestě můžete narazit na malé chlupaté Chipmunky hledající trochu stínu pod stromy, kterým se na této nehostinné kamenné stezce podařilo uchytit.

Pohled do údolí pří výstupu na Angels Landing v Zionu
Cestou na Angels Landing

Začátek trasy: Většina turistů obvykle volí jako výchozí bod zastávku Shuttle busu číslo 6. Říka se jí The Grotto. Poté stačí přejít přes most přes Virgin River, a poté pokračovat dál po stezce na sever, až nahoru na vyhlídku Angels Landing.

Přístupnost: od 1.dubna do 30 října je kaňon přístupný kyvadlovou dopravou. Po zbytek roku se sem dá dostat i soukromým autem. Zaparkovat se dá u návštěvního centra parku Zion.

Převýšení: 453 m

Výška vrcholu: 1768 m n.m.

Angels Landing v Zionu
Cesta hřebenu skály

Další informace k treku

Toalety: Ve výchozím bodě Grotto Picnic a po cestě na křižovatce mezi stezkami Angels Landing a Scout Lookout.

Zpáteční cesta: Po cestě zpátky můžete pozměnit trasu a vydat se po některé ze stezek West Rim. Výhledy jsou odtud nádherné a je to také skvělé místo, odkud pořídit snímky samotného Angels Landing.

Jak se dostat k Národnímu parku Zion: Pro cestu do parku je v sezóně nejlepší využít pravidelně jezdící autobus, kterým se dostanete tam i zpět. Autobus vyjíždí z návštěvnického centra a po hlavní cestě je na místě coby dup.

Historie stezky – Ačkoli stezka už tu byla pravděpodobně dávno pře tím, své ikonické jméno získala v roce 1916, kdy ministr Frederick Vininga Fisher při své první návštěvě parku zavtipkoval a prohlásil, že tady může přistát pouze anděl.

Angels Landing patří mezi náročné treky. Pokud si netroufáte, tak nezoufejte a vydejte se na Canyon Overlook Trail. Jedná se o málo náročný výstup, který vás odmění rovněž úžasným výhledem.

Zpěvněná cesta na Angels Landing
Angels Landing trek není pro každého
Angels Landing trek není pro každého

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa