Zion Narrows – projděte se řekou v kaňonu

Zion Narrows je dnes jedním z nejvyhledávanějších výšlapů na světě, které národní park Zion nabízí a je k tomu dobrý důvod. Ačkoli pro začátečníky a mírně pokročilé turisty se jedná o poměrně velkou výzvu, výhledy stojí za to.

Návštěvníky čekají dechberoucí výhledy na vysoké, do nekonečna se tyčící pískovcové skály a poněkud neobvyklá procházka řekou, kterou se mohou procházet až několik mil, pokud budou chtít. Ať už půjdete z kteréhokoli směru, bude to zážitek. Stezka totiž nabízí výhledy na jedny z nejhezčích skalních formací na americkém jihozápadě (mapa zde).

Stezka má jedinečný charakter, a to převážně díky visutým zahradám plazícím se ve výškách po barevných skalnatých stěnách. Voda tu vytváří nádherná zákoutí, jak se snaží prorazit si cestu mezi skalami. Zion Narrows si bezpochyby právem zasloužilo být nejvyhledávanější stezkou na světě.

Výhledy, jako právě tady nenajdete nikde jinde na světě a po cestě vás čeká nejedna výzva. Ať už v podobě nějakého toho šplhání, nebo brodění se rozbouřenou řekou. 

Pokud je tato túra pro vás příliš náročná, tak zvolte Canyon Overlook a pro odvážnější je tu výšlap Angels Landing.

Vstup do Zion Narrows

Rychlý přehled o Zion Narrows

  • Kdy vyrazit: Od jara do podzimu, nejlépe však v létě a brzy ráno
  • Vzdálenost: 25,5 km
  • Průměrný čas na projití trasy: 13 hodin – cesta řekou trvá poměrně dlouho a je dobré nepodcenit časovou náročnost trati.
  • Obtížnost: Náročné. Cesta vede řekou a po kluzkých kamenech. Co se ale týče převýšení, to je spíše mírné.

Je potřeba povolení vstupu: Záleží na zvolené trase. Z Riverside Walk do Zion Narrows a zpět povolení nutné není. To potřebujete až v případě, že se vydáte od ranče Chamberlain´s do kaňonu Zion, což je delší stezka. Za den je vydáno pouze 80 povolení k výstupu. Polovinu z nich lze pořídit i online.

Vybavení na túru: Stezka je poměrně specifická, a proto je dobré mít s sebou i nějaké vybavení. Kromě nepromokavé obuvi a oblečení se budou hodit trekové hole a pro jistotu i lékárnička. Samozřejmostí je dostatek tekutin a hodí se i náhradní oblečení, když promoknete v řece.

Popis trasy a další info

Popis trasy a co od cesty očekávat: Většina stezky Zion Narrows vyžaduje šplhání a brodění se řekou, která má poměrně svižný proud, což také dělá stezku tak náročnou. Skály jsou tu vlivem vody kluzké, a proto je dobré být obezřetný. Na některých místech je ale možné vydat se po písčitých cestičkách podél řeky a trochu si odpočinout. Vždy je dobré sledovat počasí a proud řeky. Na něm totiž také záleží, zda dostanete povolení ke vstupu. Nejlepší dobou pro výšlap je léto, kdy už roztaje všechen sníh a teploty jsou přívětivější.

Hlavní trasa: Kyvadlovou dopravou dojedete na zastávku číslo 9, The Temple of Sinawava, a poté pokračujte hlavní trasou z Riverside Walk, která vás dovede až do Zion Narrows.

Přístupnost: Od dubna do října je stezka přístupná pomocí kyvadlové dopravy. Po zbytek roku mimo sezónu je povolen vjezd osobním automobilům. Zaparkovat je možné před návštěvnickým informačním centrem.

Převýšení: V tomto případě se jedná o klesání o 430 metrů.

Toalety: Na začátku trasy ve výchozím bodě. Během cesty už si musíte vystačit s matkou přírodou.

Hlavní body na stezce: Asi po 11 km chůze je po levé straně nádherný, asi 6 metrů vysoký vodopád. Narazíte také na soutok Deep Creek a North Folk, kde se mnohonásobně zvyšuje proud vody. A u velkého pramene si můžete odpočinout a pokochat se pohledem na spektrum barev. Světlo se tu odráží do vody v oranžových, červených a růžových odstínech. Voda se tu také o něco více ochlazuje.

Zion Narrows
Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa