Chinatown v San Franciscu

San Francisco a jeho Chinatown je největší čínskou komunitou mimo Asii a doslova magnetem pro řadu turistů, kterých do čínské čtvrti zavítá podle odhadů každoročně více než například na most Golden Gate.

Chinatown v San Franciscu je nejstarším „čínským městem“ v Severní Americe. Jeho historie sahá do poloviny 19. století, do doby prvního boomu velké čínské imigrace do USA. Řada Číňanů v této době nacházela práci na železnici, velkou část však zlákala zlatá horečka a jejich cesta vedla do Kalifornie. Sanfranciský záliv tak byl pro ně zpravidla první zastávkou na americké půdě a zvýšená koncentrace čínských imigrantů dala vzniknout právě čínské čtvrti.

Vstupní brána do Chinatown
Vstupní brána do Chinatown

Současná podoba Chinatownu vznikla po velkém zemětřesení v San Franciscu, které se událo v roce 1906. Čtvrť sestávající z čistě dřevěných budov byla kompletně zničena a zdálo se, že bude absorbována okolními bohatými čtvrtěmi. Nakonec bylo rozhodnuto o znovuvybudování čínské čtvrti na stejném místě, ovšem již se záměrem stát se turistickou atrakcí pro západní turisty. Čínské jídlo, kultura a lidé, kteří v ní žijí, však Chinatownu stále zanechávají punc autenticity.

Kde leží Chinatown?

Čtvrť Chinatown se nachází v samém srdci San Francisca (mapa zde). Je ohraničena Kearny Street na východě, Powell Steet na západě, Columbus Avenue na severu a Bush Street na jihu. Je velice jednoduše dostupná hromadnou dopravou. Skrz Chinatown projíždí několik autobusových linek (např. 30 či 45), pro kompletní turistický zážitek mohou návštěvníci využít i tramvaj, jejíž linka California Line má zastávku v samém srdci Chinatown. Cestování vozem je mnohem komplikovanější vzhledem k velkému nedostatku parkovacích ploch.

Největším objektem zájmu návštěvníků jsou pravděpodobně dvě ulice – Grant Avenue a Stockton Street. Grant Avenue je možná více zaměřena na turisty – je plná restaurací, různých obchodů a zpravidla i velmi vyzdobená. Stockton Street si zachovává více autentický charakter; nachází se zde například tradiční čínské trhy s jídlem. Jídlo je vůbec středobodem celé čtvrti. Můžete ochutnat tradiční čínské pokrmy v mnoha restauracích a bistrech různé kvality i ceny. Při procházce čtvrtí vás budou doslova bombardovat nabídkami provozovatelů těchto restaurací s jejich denními menu.

Výzdoba v Chinatown San Francisco

V čínské čtvrti se pravidelně odehrává řada akcí. Ty nejoblíbenější jsou spojeny s oslavou nového čínského roku. Tradiční novoroční slavnost v Chinatown byla vyhlášena jednou z deseti nejlepších slavností tohoto typu na světě. Z dalších slavností stojí za to neminout Annual Autumn Moon Festival, který se koná v září. Jedná se o dvoudenní slavnosti s ukázkami tradičního čínského jídla a kultury.

Návštěva Chinatown zpravidla nezabere příliš času. Čtvrť je umístěna velmi příhodně pro kombinaci s návštěvou dalších zajímavých míst San Francisca, např. Pier 39Fisherman’s Wharf či Union Square. V případě návštěvy by pak byl hřích neochutnat výborné čínské jídlo.

Chinatown v noci

Co zařídit před cestou do USA

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Jak se vyhnout turistickým pastem, na co nezapomenout, připravíme itinerář a předám vám spusty dalších tipů a rad.
Poslední 4 volné termíny v červnu na téma
Klikni pro více informací
"Jak naplánovat cestu do USA"
Jak se vyhnout turistickým pastem, na co nezapomenout, připravíme itinerář a předám vám spusty dalších tipů a rad.
Poslední 4 volné termíny v červnu na téma
Klikni pro více informací
"Jak naplánovat cestu do USA"
Get our best healthy recipes and nutrition tips straight to your inbox!
Get Healthy Now! Extra Health Updates
Sign Up
Your privacy is important to us