Chinatown v San Franciscu

San Francisco a jeho Chinatown je největší čínskou komunitou mimo Asii a doslova magnetem pro řadu turistů, kterých do čínské čtvrti zavítá podle odhadů každoročně více než například na most Golden Gate.

Chinatown v San Franciscu je nejstarším „čínským městem“ v Severní Americe. Jeho historie sahá do poloviny 19. století, do doby prvního boomu velké čínské imigrace do USA. Řada Číňanů v této době nacházela práci na železnici, velkou část však zlákala zlatá horečka a jejich cesta vedla do Kalifornie. Sanfranciský záliv tak byl pro ně zpravidla první zastávkou na americké půdě a zvýšená koncentrace čínských imigrantů dala vzniknout právě čínské čtvrti.

Vstupní brána do Chinatown
Vstupní brána do Chinatown

Současná podoba Chinatownu vznikla po velkém zemětřesení v San Franciscu, které se událo v roce 1906. Čtvrť sestávající z čistě dřevěných budov byla kompletně zničena a zdálo se, že bude absorbována okolními bohatými čtvrtěmi. Nakonec bylo rozhodnuto o znovuvybudování čínské čtvrti na stejném místě, ovšem již se záměrem stát se turistickou atrakcí pro západní turisty. Čínské jídlo, kultura a lidé, kteří v ní žijí, však Chinatownu stále zanechávají punc autenticity.

Kde leží Chinatown?

Čtvrť Chinatown se nachází v samém srdci San Francisca (mapa zde). Je ohraničena Kearny Street na východě, Powell Steet na západě, Columbus Avenue na severu a Bush Street na jihu. Je velice jednoduše dostupná hromadnou dopravou. Skrz Chinatown projíždí několik autobusových linek (např. 30 či 45), pro kompletní turistický zážitek mohou návštěvníci využít i tramvaj, jejíž linka California Line má zastávku v samém srdci Chinatown. Cestování vozem je mnohem komplikovanější vzhledem k velkému nedostatku parkovacích ploch.

Největším objektem zájmu návštěvníků jsou pravděpodobně dvě ulice – Grant Avenue a Stockton Street. Grant Avenue je možná více zaměřena na turisty – je plná restaurací, různých obchodů a zpravidla i velmi vyzdobená. Stockton Street si zachovává více autentický charakter; nachází se zde například tradiční čínské trhy s jídlem. Jídlo je vůbec středobodem celé čtvrti. Můžete ochutnat tradiční čínské pokrmy v mnoha restauracích a bistrech různé kvality i ceny. Při procházce čtvrtí vás budou doslova bombardovat nabídkami provozovatelů těchto restaurací s jejich denními menu.

Výzdoba v Chinatown San Francisco

V čínské čtvrti se pravidelně odehrává řada akcí. Ty nejoblíbenější jsou spojeny s oslavou nového čínského roku. Tradiční novoroční slavnost v Chinatown byla vyhlášena jednou z deseti nejlepších slavností tohoto typu na světě. Z dalších slavností stojí za to neminout Annual Autumn Moon Festival, který se koná v září. Jedná se o dvoudenní slavnosti s ukázkami tradičního čínského jídla a kultury.

Návštěva Chinatown zpravidla nezabere příliš času. Čtvrť je umístěna velmi příhodně pro kombinaci s návštěvou dalších zajímavých míst San Francisca, např. Pier 39Fisherman’s Wharf či Union Square. V případě návštěvy by pak byl hřích neochutnat výborné čínské jídlo.

Chinatown v noci

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button