Glacier Point – přírodní skvost s úžasným výhledem na Yosemitské údolí

Yosemitský národní park je skvostem sám o sobě, Jednu vyhlídku byste ale neměli určitě vynechat. Je jí Glacier Point. Jedná se o vyhlídku tyčící se nad Yosemitským údolím v americkém státě Kalifornie. Nachází se v nadmořské výšce 2 199 metrů nad mořem na vrcholu horského útvaru ledovcového původu. Mana zde.

V roce 2022 započaly rozsáhlé práce na silnici na Glacier Point Road, kvůli nimž bude uzavřena po celou sezónu 2022. Letos se tedy bude možné na vyhlídku dostat pouze pěšky. S dokončením prací se pak počítá na konci roku 2023 s tím, že ale v roce 2023 už bude silnice částečně průjezdná. 

Uzavření silnice na Glacier Point v Yosemitském národním parku
Uzavření silnice na Glacier Point pro roky 2022 a 2023

Proč se vydat na Glacier Point? 

Tato přírodní vyhlídka láká turisty i díky své fotogeničnosti. Nabízí nádherné výhledy na většinu proslulých míst Yosemitského národního parku:

Glacier Point Road
Silnice na vyhlídku

Jak se můžete na Glacier Point dostat pěšky? 

Máte na výběr hned z několika možností. Největším zážitkem je samozřejmě pěší turistika. Na vrchol vede několik cest, přičemž nejsnazší cesta na vyhlídku vede z údolí přes Glacier Point Road.

Zarytí milovníci turistiky pak mohou využít stezku Four Mile Trail. Ta je oproti ní o poznání těžší a delší, avšak na vrcholu vás čeká o to sladší pocit. Středně obtížnou je pak stezka vedoucí z vyhlídky dolů do údolí, přes Panorama Trail, kolem Nevady a Vernal Falls, která je i tou nejdelší – měří více než 13 kilometrů. 

Yosemity národní park
Yosemity národní park - Glacier Point
Yosemity národní park

Jak dlouhá cesta na vás čeká na vrchol? 

Cesta na Glacier Point z údolí vám zabere přibližně 25 minut chůze a měří rovnou jednu míli, tj. 1,6 kilometru. Jedná se o jednu z nejjednodušších túr v Yosemitu, tudíž se nemusíte bát žádného šíleného převýšení určeného pouze pro zkušené horaly. Naopak na vás čeká poklidná vycházka, navíc velká část této cesty je přístupná i vozíčkářům. 

Pozor však na to, že během letních měsíců je tato hlavní trasa na Glacier Point plná turistů, proto rozhodně stojí za zvážení se vydat po některé z dalších dvou zmíněných a méně vytížených tras, jejichž absolvování vám zabere nižší jednotky hodin. 

Yosemity národní park - Glacier Point

Dá se na Glacier Point dostat autem? 

Ano, autem se dostanete až prakticky k samotnému vrcholu pomocí Glacier Point Road. Využít k dopravě můžete i autobus, který vás zaveze nejenom poblíž samotné vyhlídky do údolí, ale dá vám možnost spatřit i další krásy Yosemitského údolí. Tato okružní jízda autobusem obvykle trvá okolo čtyř hodin. 

Jak je to s parkováním? S ním tu nebývá problém, neboť na začátku stezky na tuto vyhlídku je k dispozici vskutku rozlehlé parkoviště, jež bývá plně zaplněno pouze výjimečně.

Yosemite - národní park v USA

Kdy se je nejlepší na Glacier Point vypravit? 

Vůbec nejlepším obdobím je začátek jara (duben až květen), kdy tu ještě není tolik turistů, ale zároveň už je otevřena silnice, která se v zimních měsících uzavírá. Pro milovníky adrenalinu je tu samozřejmě i možnost, jak navštívit Glacier Point v zimě – k němu se dostanete z lyžařské oblasti Badger Pass, avšak pouze na běžkách či sněžnicích.  

Má výstup na Glacier Point nějaká rizika? 

Pokud nebudete stoupat na okraje srázů či na uvolněné kameny, tak vám zde žádné hrozby nehrozí. To stejné platí i v zimě, kdy se vyvarujte chůzi mimo vyznačené trasy, neboť tam hrozí pád v důsledku ledovky nebo utržené laviny. 

Jak je to tu s občerstvením? 

V zimních měsících si je potřeba s sebou brát vlastní občerstvení, neboť kiosky poblíž vyhlídky jsou zavřeny. Přes léto se každopádně můžete občerstvit v restauraci nacházejí se na samém začátku stezky na Glacier Point, jež je navíc spojena i s obchodem se suvenýry. Otevřeno má denně mezi 9. a 19. hodinou.

Silnice na Glacier Point
Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa